Jaka metoda antykoncepcji jest bezpieczna dla kobiet z padaczką?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w swoich wytycznych od 2015 roku zaleca kobietom chorującym na padaczkę stosowanie antykoncepcji. Pozostaje jednak pytanie - które metody antykoncepcji będą w ich przypadku najbezpieczniejsze?
Przy przypisywaniu antykoncepcji hormonalnej pacjentkom ze stwierdzoną epilepsją, należy pamiętać o licznych interakcjach, jakie mogą zachodzić pomiędzy lekami przeciwpadaczkowymi a preparatami hormonalnymi.
Niektóre z leków przeciwpadaczkowych mają bowiem zdolność indukowania enzymów wątroby odpowiedzialnych za rozkładanie leków, w tym antykoncepcji hormonalnej. Ten proces powoduje zmniejszenie stężenia hormonów we krwi, a tym samym zmniejsza ich skuteczność w zapobieganiu ciąży.
Do tych leków zaliczamy:
Z tego względu do środków antykoncepcyjnych, które mogą się okazać nieskuteczne podczas jednoczesnego stosowania leków przeciwpadaczkowych przez pacjentkę, zaliczamy: antykoncepcję hormonalną dwuskładnikową (estrogeny-progestagen) w postaci tabletek, plastrów i pierścieni dopochwowych, antykoncepcję jednoskładnikową - pigułki zawierające gestageny w postaci mini-pill oraz antykoncepcję awaryjną.
Leki przeciwpadaczkowe mogą zmniejszać skuteczność tzw. tabletki "dzień po" - z tego względu, jeśli kobieta będzie chciała skorzystać z tej metody antykoncepcji, powinna najpierw skonsultować się z lekarzem, który może zalecić zażycie większej dawki.
Jakie metody stosowane w zapobieganiu ciąży są zatem skuteczne i bezpieczne dla kobiet chorujących na padaczkę? Mogą one z powodzeniem stosować wkładkę antykoncepcyjną zawierającą miedź lub lewonorgestrel bądź antykoncepcję gestagenową, w formie iniekcji podskórnych czy domięśniowych.
Dodatkowo bezpieczną formą antykoncepcji dla tej grupy pacjentek będzie antykoncepcja barierowa w postaci prezerwatywy.
Przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej, kobieta chorująca na padaczkę powinna zawsze skonsultować się z lekarzem, który pomoże jej w doborze odpowiedniego środka.
Co warto wiedzieć o lamotryginie?
Lamotrygina jest substancją czynną wchodzącą w skład wielu leków przeciwpadaczkowych. Badania wykazały, że wchodzi ona w interakcję z antykoncepcją hormonalną, a konkretnie z jednym jej składnikiem - estrogenem.
Obie te substancje są metabolizowane tym samym szlakiem, w konsekwencji czego - preparaty zawierające estrogeny mogą obniżać poziom lamotryginy w organizmie nawet o 60 procent.
Obniżenie stężenia lamotryginy może prowokować wystąpienie napadów padaczkowych i pogarszać kontrolę choroby. Dlatego podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, konieczne może się okazać nawet dwukrotne zwiększenie dawki przyjmowanej lamotryginy - należy robić to pod kontrolą lekarza, monitorując jednocześnie stężenie lamotryginy w badaniach krwi.
Dodatkowo zaleca się również stosowanie antykoncepcji hormonalnej w sposób ciągły, z pominięciem tabletek placebo lub przerwy w przyjmowaniu leku, aby zminimalizować wahania stężeń lamotryginy we krwi.