Jak postawić właściwe rozpoznanie?
U pacjentów z depresją psychotyczną równoczesne występowanie objawów afektywnych (epizodu depresyjnego o ciężkim nasileniu) oraz objawów psychotycznych (urojeń i zaburzeń spostrzegania) wymaga szczególnego podejścia diagnostycznego i terapeutycznego.
W przeciwnym razie istnieje ryzyko niedostrzeżenia obecności psychozy. Skupienie się tylko na leczeniu objawów afektywnych za pomocą leków przeciwdepresyjnych może w najlepszym przypadku nie przynieść poprawy klinicznej lub, co gorsza - może pogorszyć objawy psychotyczne. Leki dostępne są na receptę
Aby rozpoznać ciężki epizod depresyjny z objawami psychotycznymi, chory musi spełnić kilka warunków.
Muszą być spełnione ogólne kryteria dla epizodu depresyjnego:
U pacjenta przez co najmniej 2 tygodnie muszą występować przynajmniej 2 z 3 objawów podstawowych:
1) obniżenie nastroju;
2) utrata zainteresowań i anhedonia – brak lub utrata zdolności odczuwania przyjemności;
3) zmniejszenie energii, wzmożona męczliwość oraz spadek aktywności;
oraz 2 lub więcej objawów dodatkowych: osłabienie pamięci i koncentracji, niska samoocena i mała wiara w siebie, poczucie winy, lęk, myśli i czyny samobójcze, zmiana aktywności, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu.
Muszą być spełnione kryteria ciężkiego epizodu depresyjnego bez objawów psychotycznych
Opisane wcześniej objawy muszą osiągnąć znaczny stopień nasilenia. Charakterystyczne jest także obniżone poczucie własnej wartości, niska samoocena i poczucie winy. Często towarzyszą temu myśli samobójcze i próby ich realizacji, a także występowanie wielu objawów somatycznych.
Pacjent nie spełnia kryteriów schizofrenii ani zaburzeń schizoafektywnych typu depresyjnego
Chory nie spełnia kryteriów schizofrenii ani zaburzeń schizoafektywnych typu depresyjnego tzn. nie występuje echo myśli (odsłonięcie myśli), urojenia oddziaływania, wpływu i owładnięcia, omamy głosowe komentujące ani objawy negatywne tj. apatia czy zubożenie wypowiedzi.
Ponadto w przypadku depresji psychotycznej występują urojenia lub omamy, które nie są typowe dla schizofrenii, czyli nie są całkowicie niemożliwe i nieodpowiednie kulturowo.
Najczęściej pojawiają się urojenia o treści depresyjnej, hipochondrycznej, nihilistycznej, odnoszącej do siebie lub mające charakter prześladowczy, osłupienie depresyjne oraz urojenia winy.