Jakie leki stosuje się w depresji?
Leczenie depresji za pomocą leków jest obecnie najważniejszym sposobem terapii tego zaburzenia. Leki przeciwdepresyjne działają głównie poprzez zwiększanie działania neuroprzekaźników w mózgu i dzielą się na grupy w zależności od dokładnego mechanizmu działania. Dostępne są na receptę (recepta online).
Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI)
Preparaty z grupy SSRI (ang. selective serotonin reuptake inhibitors) są najczęściej stosowanymi lekami w leczeniu depresji.
Ich mechanizm działania opiera się na nasileniu przewodnictwa serotoninergicznego głównie poprzez zwiększenie ilości neuroprzekaźnika w szczelinach synaptycznych w ośrodkowym układzie nerwowym.
Do tej grupy należą: fluoksetyna, fluwoksamina, paroksetyna, sertralina, citalopram i escitalopram.
Różnią się od siebie siłą działania, a także, w przypadku niektórych z nich, dodatkowymi efektami poza hamowaniem transportera serotoniny. Popularnymi preparatami z tej grupy są np. Mozarin, Zoloft.
W monoterapii (czyli bez łączenia z innymi lekami) SSRI stosowane są w leczeniu depresji o lekkim i umiarkowanym nasileniu. Poza tym używane są w terapii zaburzeń lękowych i obsesyjno-kompulsyjnych.
Do najczęstszych działań niepożądanych selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny należą objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nudności, zmniejszenie łaknienia, dyskomfort w jamie brzusznej.
Możliwe jest również wystąpienie skutków ubocznych dotyczących funkcji seksualnych. Najczęściej dochodzi do zaburzenia ejakulacji i orgazmu, rzadziej do obniżenia libido.
Najpoważniejszym powikłaniem stosowania leków serotoninergicznych jest zespół serotoninowy. Do jego objawów należą zmiany stanu psychicznego, takie jak pobudzenie, hipomania, omamy, splątanie, śpiączka, przyspieszona akcja serca, hipertermia, drżenie, wzmożenie odruchów ścięgnistych, biegunki.
Zespół serotoninowy występuje zwykle przy przyjęciu dużych dawek leków lub połączeniu kilku różnych substancji działających na układ serotoninergiczny. Stanowi stan zagrożenia życia i wymaga opieki specjalistycznej.
Leki działające na układ serotoninergiczny i noradrenergiczny
Leki z grupy SNRI (ang. serotonin and norepinephrine reuptake inhibitors) zwiększają ilość serotoniny i noradrenaliny w szczelinach synaptycznych w mózgu.
Należą do tej grupy: wenlafaksyna, deswenlafaksyna, milnacipran i duloksetyna.
Używa się ich głownie w depresji przebiegającej z zahamowaniem psychoruchowym. Są, drugą po SSRI, grupą leków najczęściej stosowanych w tym rozpoznaniu.
Ich objawy uboczne obejmują niepokój, bezsenność, drżenie mięśniowe, bóle i zawroty głowy, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, nudności i zaburzenia seksualne. Do najpopularniejszych preparatów z tej grupy należą m.in. Dulsevia, Faxolet ER.
Mirtazapina, podobnie jak SNRI, wykazuje działanie serotoninergiczne i noradrenergiczne, ale zaliczana jest do grupy NaSSA (ang. noradrenergic and specific serotonergic antidepressants).
W odróżnieniu od SNRI stosuje się ją częściej przy depresji z towarzyszącymi zaburzeniami snu. Do jej działań niepożądanych należą nadmierna senność, zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, zaparcia, zwiększenie łaknienia i tycie. Mirtazapinę zawiera m.in. Mirtor.
Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD)
Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne hamują wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny.
W odróżnieniu od SSRI działają także na inne receptory, przez co wywierają efekt antycholinergiczny, antyhistaminowy, blokują receptory adrenergiczne alfa i kanały jonowe, z czego wynikają działania niepożądane TLPD (m.in. nadmierna senność, zaburzenia koncentracji uwagi, suchość w ustach, trudności w oddawaniu moczu, zaburzenia akomodacji).
Do tej grupy zaliczamy: imipraminę, amitryptylinę, klomipraminę, dezipraminę i nortryptylinę. Preparaty zawierające TLPD to np. Amitriptylinum VP.
Są one wskazane w zespołach depresyjnych o znacznym nasileniu, z dużym lękiem i bezsennością. Przeciwwskazaniami do przyjmowania TLPD są m.in. jaskra z zamkniętym kątem przesączania, zaburzenia rytmu serca, niestabilna choroba wieńcowa, okres pozawałowy i rozrost gruczołu krokowego.
TLPD były w przeszłości najważniejszymi lekami przeciwdepresyjnymi, ale straciły na znaczeniu po wprowadzeniu SSRI w latach 90. ubiegłego wieku.
Leki działające głównie na przekaźnictwo serotoninergiczne
Trazodon hamuje transporter serotoniny i blokuje receptory serotoninergiczne 5-HT2. Stosuje się go w depresji z towarzyszącym lękiem, niepokojem i zaburzeniami snu. Trazodon zawarty jest np. w preparacie Trittico CR.
Wortioksetyna jest modulatorem przekaźnictwa serotoninergicznego – hamuje transporter serotoniny, blokuje receptory serotoninowe 5-HT3, 5-HT-7 i pobudza receptory 5-HT1A. Wywołuje podobne działania niepożądane jak leki z grupy SSRI, ale powoduje mniejsze zaburzenia czynności seksualnych.
Tę substancję można znaleźć np. w produkcie leczniczym Brintellix.
Leki działające głównie na przekaźnictwo noradrenergiczne
Mianseryna wpływa na receptory noradrenergiczne alfa2 i serotoninowe 5-HT2. Stosowana jest w depresji o nasileniu od lekkiego do znacznego, przebiegającej z zaburzeniami snu – jej skutki obejmują senność. Przykładowym preparatem zawierającym mianserynę jest Miansec.
Reboksetyna jest selektywnym inhibitorem transportera noradrenaliny. Działa aktywizująco, dlatego znajduje zastosowanie w leczeniu depresji z zahamowaniem psychoruchowym. Reboksetyna to substancja czynna produktu leczniczego Edronax.
Leki działające głównie na przekaźnictwo dopaminergiczne
Bupropion hamuje transporter dopaminy (i w mniejszym stopniu noradrenaliny). Wskazany jest w depresji z zahamowaniem ruchowym, nieodczuwaniem przyjemności (anhedonią) i nadmierną sennością oraz we wspomaganiu leczenia uzależnienia od nikotyny. Bupropion zawarty jest m.in. w preparacie Zyban.
Inhibitory monoaminoksydazy (MAOI)
Inhibitory monoaminooksydazy hamują rozpad neuroprzekaźników, przez co zwiększają ich stężenie w szczelinie synaptycznej.
Do obecnie stosowanych MAOI zaliczamy moklobemid, który zastosowanie znajduje głównie w depresji poudarowej i depresji w przebiegu choroby Parkinsona. Przykładem preparatu zawierającego moklobemid jest Aurorix.
Inne leki przeciwdepresyjne
Tianeptyna to lek stymulujący wychwyt zwrotny serotoniny. Wskazany jest w depresji o lekkim i umiarkowanym nasileniu oraz w reakcjach adaptacyjnych o typie depresyjnym. Jest lekiem dobrze tolerowanym, rzadko powodującym działania niepożądane. Popularnym preparatem z tą substancją czynną jest Coaxil.
Agomelatyna pobudza receptory melatoninergiczne M1 i M2 oraz blokuje receptory serotoninergiczne 5-HT2C. Działa przede wszystkim normalizująco na rytm okołodobowy, który często jest w depresji zaburzony. Agomelatyna zawarta jest np. w produkcie leczniczym Symago.