Jak objawia się depresja maniakalna?
Do rozpoznania depresji maniakalnej niezbędne jest wystąpienie w przeszłości (co najmniej) jednego epizodu zaburzenia nastroju (co najmniej jednej manii lub hipomanii).
Mania to stan charakteryzujący się zwiększonym pobudzeniem psychoruchowym, podniesionym, gniewnym lub drażliwym nastrojem, a także możliwością wystąpienia objawów psychotycznych, takich jak przyspieszona mowa z rozkojarzeniem, gonitwa myśli i w skrajnych przypadkach - stan nazywany szałem maniakalnym.
Pierwszy epizod manii, zwłaszcza jeśli łączy się z objawami psychotycznymi i wystąpi u osoby młodej, może być mylnie zdiagnozowany jako pierwszy epizod psychozy schizofrenicznej. W takich momentach pacjenci są często nadmiernie pobudzeni, skłonni do konfliktów z innymi, szczególnie z najbliższymi, i wykazują przekonanie, że "wszystko wiedzą najlepiej".
Potrafią działać w sposób zorganizowany i efektywny. Trwa to zazwyczaj przez krótki czas, ponieważ szybko pojawiają się poważne problemy życiowe. Te problemy mogą obejmować utratę znaczącej ilości pieniędzy na niefortunnych inwestycjach, nadmierne i niekontrolowane wydawanie oszczędności, uzależnienie od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, kłopoty związane z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi, agresją czy też incydentami prawno-karnymi.
Często podczas stanu manii pojawiają się również objawy psychotyczne w postaci urojeń wielkościowych. Pacjent jest wówczas głęboko przekonany o posiadaniu nadzwyczajnych zdolności, mocy lub specjalnej relacji z Bogiem.
W hipomanii nasilenie objawów jest mniejsze niż w manii. Objawy choroby trwają krócej, przez co są trudniejsze do rozpoznania.
Depresja maniakalna ma cechy typowe dla epizodu depresyjnego, podobnie jak depresja jednobiegunowa. Odznacza się jednak pewnymi charakterystycznymi właściwościami, które wskazują na chorobę afektywną dwubiegunową.
Te cechy to: często nawracające epizody depresyjne, lekooporność przy leczeniu przeciwdepresyjnym, cechy psychozy, poważne próby samobójcze, drażliwość, nadmierna senność, młody wiek wystąpienia pierwszego epizodu, szybko narastające objawy depresji, szybkie ustępowanie objawów depresji, wywiad rodzinny w kierunku depresji maniakalnej lub samobójstwa dokonanego.