Jak wygląda leczenie depresji umiarkowanej?
Leczenie depresji opiera się przede wszystkim na stosowaniu leków antydepresyjnych, psychoterapii i innych metod terapeutycznych, takich jak elektrowstrząsy czy stymulacja elektromagnetyczna przez czaszkę.
Farmakoterapia w depresji umiarkowanej
Leki przeciwdziałające depresji są klasyfikowane na różne grupy, w zależności od sposobu ich działania i struktury chemicznej. Leki dostępne są na receptę.
Najstarszą kategorią leków są leki przeciwdepresyjne o strukturze trójpierścieniowej, znane jako TLDP. Te leki wpływają na przewodzenie neuroprzekaźników układów serotoninowego i noradrenergicznego. Niemniej jednak, ich działanie nie jest selektywne i wpływają także na inne układy neuroprzekaźników, takie jak histaminowy i muskarynowy oraz blokują receptory adrenergiczne.
TLDP straciły na znaczeniu w latach 90., gdy wprowadzono nowocześniejsze leki - selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, znane jako SSRI. Obecnie SSRI są pierwszym wyborem w leczeniu depresji.
Kolejną kategorią leków powszechnie używanych w terapii depresji są leki selektywnie hamujące wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny, co skutkuje zwiększeniem przewodzenia w obu tych układach nerwowych.
Pomocniczym środkiem terapeutycznym mogą być leki przeciwlękowe, najczęściej benzodiazepiny. Są one stosowane przejściowo, szczególnie na początku leczenia lekami przeciwdepresyjnymi, gdy występują silne objawy lęku i niepokoju.
Psychoterapia
Terapia poznawczo-behawioralna to forma terapii często stosowana w leczeniu depresji. Koncentruje się na identyfikowaniu negatywnych myśli, które przyczyniają się do rozwinięcia objawów depresji. Po zidentyfikowaniu tych wzorców myślowych, osoby pracują nad zastąpieniem ich bardziej pozytywnymi i realistycznymi sposobami myślenia.
Terapia poznawczo-behawioralna jest z reguły podejściem krótkoterminowym, co oznacza, że może obejmować od 10 do 20 sesji.
W tym czasie oczekuje się od pacjenta, że będzie wykonywać zadania domowe poza sesjami terapeutycznymi. Może to obejmować praktykowanie umiejętności, które zostały przekazane podczas terapii oraz prowadzenie zapisów dotyczących swoich objawów, myśli i zachowań.