Czy tabletki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko depresji?
Chociaż wiele z badań nie wykazało jednoznacznego związku, to analiza literatury pokazuje, że większość z nich była niskiej jakości i opierała się na wątpliwych metodach. Autorzy doszli do wniosku, że niemożliwe jest wyciągnięcie jakichkolwiek pewnych wniosków z badań nad zależnością miedzy przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych
Jednak przeprowadzono jedno badanie w sposób rzetelny, które bardzo dobrze wyjaśniało relację między zaburzeniami nastroju a przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych. Powiązanie między depresją a stosowaniem antykoncepcji hormonalnej zostało udowodnione w badaniu na ponad milionie duńskich kobiet.
Naukowcy wykazali, że kobiety stosujące każdy rodzaj hormonalnych środków antykoncepcyjnych są narażone na rozwój depresji.
Autorzy badania skorzystali z dobrze zorganizowanego duńskiego systemu, który gromadzi informacje dotyczące zdrowia społeczeństwa. Są to dane dotyczące diagnozy, przepisywanych leków oraz hospitalizacji. Warto podkreślić, że wszystkie pacjentki pozostały anonimowe.
Grupa badawcza obejmowała kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, w wieku od 15 do 34 lat, między 2000 a 2013 rokiem. Wyłączono z badania pacjentki z historią wcześniejszych zaburzeń psychicznych, a także te, które z powodów medycznych, nie mogły stosować hormonów oraz kobiety, którym z innych przyczyn przepisano te leki.
Wyłączono również kobiety w ciąży i w połogu, a także niedawno przybyłe imigrantki. W ten sposób nie uwzględniono kobiet z niezarejestrowaną historią któregokolwiek z tych schorzeń.
Inne badanie wykazało, że ryzyko rozwoju depresji dotyczy przede wszystkim młodych kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne. Według badania, pacjentki, które zaczęły stosować tabletki antykoncepcyjne w wieku nastoletnim, miały o 130 procent częściej objawy depresji, podczas gdy wzrost wśród dorosłych użytkowniczek wynosił 92 procent.
Silny wpływ tabletek antykoncepcyjnych na nastolatki można przypisać zmianom hormonalnym spowodowanym dojrzewaniem.
Badacze również zauważyli, że częstość występowania depresji spadała po dwóch latach od rozpoczęcia stosowania pigułek antykoncepcyjnych.
Jednakże nastoletnie użytkowniczki tabletek antykoncepcyjnych częściej chorowały na depresję nawet po odstawieniu tabletek, czego nie zaobserwowano u dorosłych pacjentek.