Jaka jest skuteczność prezerwatyw?
Najpopularniejszym miernikiem skuteczności antykoncepcji jest wskaźnik Pearla. Ocenia on ilość ciąż na 100 par regularnie współżyjących, stosujących daną metodę antykoncepcji. Im wskaźnik jest niższy, tym metoda cechuje się większą skutecznością.
Prezerwatywy są stosunkowo skuteczną metodą - skuteczniejszą niż środki barierowe dla kobiet czy naturalne metody planowania rodziny, ustępują jedynie preparatom hormonalnym dedykowanym dla kobiet.
Najniższy spodziewany wskaźnik Pearla dla prezerwatyw wynosi 3, z kolei wskaźnik rzeczywisty 14. Ta różnica wynika z częstych błędów podczas używania prezerwatyw - trzeba pamiętać o niej przy każdym stosunku, a produkt musi być nieuszkodzony.
Prezerwatywa ma jednak jeszcze jedną ważną funkcję. Jako jedyna z dostępnych sposobów ochrony przed poczęciem chroni także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. AIDS, kiła, rzeżączka, wirusowe zapalenie wątroby).
Było to szczególnie istotne podczas epidemii AIDS w latach 80. XX w. Aktualnie używanie prezerwatyw w tym wskazaniu zaleca się przede wszystkim osobom prowadzącym nieregularne życie seksualne, często zmieniających partnerów lub decydujących się na bardziej niebezpieczne aktywności.
Rodzaje prezerwatyw
Na rynku dostępne jest wiele rodzajów prezerwatyw, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Najpowszechniejsze i najtańsze są kondomy lateksowe, mogą one jednak wywoływać reakcje uczuleniowe. W przypadku alergii na lateks warto sięgnąć po produkty stworzone z substancji nielateksowych lub poliuretanowych.
Zróżnicowana jest także grubość materiału, z której stworzona jest prezerwatywa. Jeśli para planuje intensywny i długotrwały stosunek, warto sięgnąć po produkt grubszy i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Jeśli kochankowie chcą zwiększyć intensywność doznań, mogą wybrać prezerwatywę o cienkich ściankach lub zaopatrzoną w dodatkowe wypustki lub prążki stymulujące partnerkę.
By urozmaicić bezpieczny seks oralny warto wybrać kondomy smakowe.
Prezerwatywy mogą być także pokryte dodatkowymi substancjami np. lubrykantem lub benzokainą, która opóźnia męski wytrysk.
Jak wybrać i przechowywać prezerwatywy?
Przed zakupem prezerwatywy należy sprawdzić datę ważności produktu, czy opakowanie nie jest uszkodzone oraz czy ma certyfikat CE, co świadczy o spełnieniu rygorystycznych europejskich norm jakości.
Ważny jest także dobór odpowiedniego rozmiaru. Standardowa wielkość to 180-200 mm długości i 53-56 mm szerokości, jednak dostępne są także wersje XL.
Aby dobrać odpowiedni rozmiar kondomu należy zmierzyć obwód penisa i jego długość podczas wzwodu. Prawidłowo dopasowany nie powinien się zsuwać ani być zbyt ciasny.
By nie dopuścić do uszkodzenia prezerwatywy należy ją odpowiednio przechowywać. Niewskazane jest noszenie kondomu w tylnej kieszeni spodni, narażanie jej na promienie słoneczne, duże wahania temperatury lub wilgotności.
Jeśli podczas stosunku zamierza się korzystać z dodatkowych środków nawilżających, należy wybrać preparat na bazie wody, gdyż lubrykanty na bazie tłuszczu (kremy, olejki) niszczą lateks, przez co antykoncepcja może być nieskuteczna.
Jak stosować prezerwatywy?
Kluczowym elementem, który zapewnia skuteczność antykoncepcji jest prawidłowe nałożenie prezerwatywy. Prezerwatywy są preparatami jednorazowymi. Nie można nakładać więcej niż jednej prezerwatywy na raz, przeciwwskazane jest także jednoczesne używanie prezerwatyw dla kobiet.
Kondom nakłada się na penisa bezpośrednio przed stosunkiem podczas pełnego wzwodu. Opakowanie należy rozerwać od strony ząbkowanej, ważne jest by robić to ostrożnie, bez użycia ostrych przedmiotów, zębów lub paznokci, bo można niechcący uszkodzić produkt.
Jeśli po otwarciu paczki cokolwiek wzbudzi niepokój np. widoczne jest uszkodzenie materiału, należy wyrzucić produkt i użyć inny.
By ułatwić rozwijanie prezerwatywy można delikatnie w nią dmuchnąć, następnie należy ścisnąć w palcach końcówkę, aby usunąć powietrze. Nie puszczając końcówki, drugą ręką należy zacząć rozwijać produkt na członka, zrolowany fragment powinien znajdować się po zewnętrznej stronie prezerwatywy.
Jeśli w trakcie stosunku kodom zacznie się zwijać, należy nasunąć go z powrotem. Jeśli zsunie się z członka lub pęknie, należy jak najszybciej przerwać współżycie, wyrzucić produkt i założyć kolejny.
Po wytrysku należy niezwłocznie, jeszcze podczas wzwodu, wysunąć członek z pochwy kobiety, przytrzymując prezerwatywę przy podstawie penisa, zdjąć kodom, zawinąć w chusteczkę i wyrzucić.
Negatywne aspekty stosowania prezerwatyw
Mimo niewątpliwych zalet stosowania barierowych metod antykoncepcji, prezerwatywy nie są pozbawione wad. Zakładanie oraz stosowanie prezerwatyw może wiązać się z
dyskomfortem podczas stosunku. Jeśli pochwa nie jest odpowiednio nawilżona, dodatkowo mogą dołączyć również
dolegliwości bólowe.
Bariera oddzielająca ciała kochanków może spowodować zmniejszenie intensywności doznań.
Ponadto podczas współżycia należy zachować ostrożność i regularnie kontrolować, czy kondom znajduje się na odpowiednim miejscu i czy nie jest uszkodzony. Może to powodować dyskomfort psychiczny i mniejszą satysfakcję z seksu.