Zalety telemedycyny - dlaczego warto skorzystać?

Opublikowano 12.04.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Zalety telemedycyny   dlaczego warto skorzystać?

Telemedycyna w ostatnich latach rozpowszechnia się w zawrotnym tempie. Ludzie coraz chętniej korzystają z usług specjalistów online, zamiast udać się na wizytę do gabinetu lekarskiego. Z czego to wynika? Jakie korzyści daje nam opieka zdrowotna online? Czy telemedycyna wypiera tradycyjną medycynę? 


@erecept.pl A ty co robisz gdy czujesz, że dopadła cie infekcja? Pamiętaj wtedy o stronie ERECEPT.PL [AUTOREKLAMA] [MARKA WŁASNA] #telemedycyna #konsultacjelekarskie #erecept ♬ Epic News - DM Production

Spis treści

Czym jest telemedycyna?

Telemedycyna polega na świadczeniu usług zdrowotnych z wykorzystaniem nowych technologii informatycznych, z rozłącznością miejsca przebywania pacjenta i usługodawcy. Mówimy tutaj zarówno o zdalnym monitorowaniu stanu pacjenta, kiedy specjalne urządzenia przesyłają lekarzom dane o poziomie cukru, ciśnienia krwi, rytmie serca pacjenta, jak również o zdalnym kontakcie i konsultacjach lekarskich.


Zobacz także: Zniesienie barier w opiece zdrowotnej - rola telemedycyny

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Zalety telemedycyny

Oszczędność czasu


Zdecydowanym plusem telemedycyny jest oszczędność czasu. Mówimy tutaj oczywiście o pacjentach, którzy nie muszą poświęcać swojego czasu na przyjazd do specjalisty i oczekiwanie w kolejce. Dzięki temu nie są również narażeni na kontakt z pacjentami w poczekalni, co jest szczególnie istotne dla osób obciążonych chorobami lub z obniżoną odpornością, którzy chcą unikać kontaktu z osobami chorymi np. na grypę.

Często spotykamy się z sytuacją, kiedy nie możemy dodzwonić się do naszej przychodni lub wszystkie miejsca na dzisiaj są już zajęte. Tutaj bardzo pomocna okazuje się telemedycyna - z porady lekarza rodzinnego online możemy skorzystać zwykle tego samego dnia.

Korzystanie z opieki telemedycznej przyspiesza również proces diagnostyczny, dzięki czemu pacjenci szybciej mogą uzyskać diagnozę i niezbędną pomoc.


Dostęp do świadczeń zdrowotnych


Telemedycyna zapewnia bardzo szeroki dostęp do opieki medycznej. Porady telemedyczne oferują wiele usług specjalistów, takich jak lekarze, pielęgniarki, dietetycy, psychologowie. Pacjenci mogą umówić się do wybranego przez siebie specjalisty w konkretnym, dogodnym terminie. Dzięki temu nie muszą brać urlopu czy opuszczać szkoły, a także ograniczać się do konkretnej placówki, czy nawet miasta.


Zredukowanie liczby chorych w szpitalach


Telemedycyna pomaga zredukować liczbę pacjentów hospitalizowanych, co umożliwia odciążenie systemu i wzrost bezpieczeństwa pacjentów w sytuacjach zagrożenia np. podczas pandemii redukuje ryzyko zakażeń szpitalnych.


Koszty

Wizyta lekarska online kosztuje zdecydowanie mniej niż tradycyjna, prywatna wizyta. Dla wielu osób jest to zdecydowana zaleta i dzięki temu mogą sobie pozwolić na profesjonalną pomoc oraz ciągłość opieki.

Ograniczone są również koszty dla systemu zdrowia, ponieważ często dzięki telemedycynie unikamy zbędnych kosztów hospitalizacji czy porad ambulatoryjnych.

Korzystając z telemedycyny, nie musimy ponosić również kosztów np. parkingów czy komunikacji.


Wzrost zaangażowania pacjenta w monitorowanie stanu zdrowia

Dzięki dostępności świadczeń telemedycznych pacjenci mogą liczyć na wcześniejsze wykrycie problemów zdrowotnych, monitorowanie swojego stanu zdrowia, czy regularne konsultacje z lekarzem, przez co bardziej angażują się w poprawę swojego zdrowia i jakości życia.Czy telemedycyna zagraża tradycyjnej opiece zdrowotnej?

Wręcz przeciwnie. Telemedycyna została stworzona, aby wspierać i uzupełniać system opieki zdrowotnej, odciążać go i zapewnić opiekę medyczną jak najszerszej grupie pacjentów. Dzięki temu, że chorzy nie muszą wychodzić z domów i czekać w kolejkach do lekarzy czy innych osób udzielających świadczenia zdrowotne, jest większa szansa, że sięgną po pomoc i poradę specjalisty.


Natomiast lekarze mają możliwość zdalnego monitorowania większej grupy pacjentów, np. cukrzyków czy osób z wszczepionymi urządzeniami kontrolującymi pracę serca, dzięki czemu jest możliwość szybkiej reakcji i udzielenia pomocy choremu.


Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie online?

Jak najbardziej, można uzyskać zwolnienie lekarskie online. Od 2018 roku zwolnienia lekarskie wystawiane są wyłącznie w formie elektronicznej, tzw. e-ZLA. Następnie automatycznie jest ono przesyłane do ZUS-u. Dzięki temu nie potrzebujemy papierowej wersji.

Jeśli lekarz uzna, że stan Twojego zdrowia wymaga pozostania w domu, wystawi zwolnienie lekarskie.


Z porad lekarskich możesz skorzystać w serwisie erecept.pl. Portal oferuje konsultacje lekarskie także ze specjalistami: ginekologia online, endokrynologia online, psychologia online.


Zobacz także: Zwolnienie lekarskie (L4) - wszystko, co musisz wiedzieć! Ile może trwać?


Bibliografia

“Kilka uwag na temat telemedycyny” [Kamila Kocańda, instytut Nauk Medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach] dostępne online:

www.journals.viamedica.pl/folia_cardiologica/article/view/FC.a2018.0062

Portal MedOnet, [online] [dostęp 14.03.2024] dostępne online:

www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,telemedycyna---co-to-jest--jakie-technologie-wykorzystuje-telemedycyna-,artykul,56039390.html

Portal PacjentGov [online] [dostęp 14.03.2024] dostępne online:

www.pacjent.gov.pl/e-zwolnienie

Inni czytali również

Dlaczego kobiety wybierają ginekologa online? Jak wygląda taka konsultacja?
Dlaczego kobiety wybierają ginekologa online? Jak wygląda taka konsultacja?

Z okazji Dnia Kobiet agencja badawcza SW Research przeprowadziła na zlecenie Erecept.pl badanie opinii, w którym zapytała ankietowanych m.in. o dostęp do antykoncepcji, edukację seksualną oraz korzystanie z konsultacji telemedycznych online. Podczas badania zadano Polkom pytanie - dlaczego wybierają „wizytę” u ginekologa online? W jakich przypadkach, ich zdaniem, taka wizyta jest wystarczająca?

Artykuł
08.03.2024
Jak sprawdzić szczegóły e recepty?
Jak sprawdzić szczegóły e-recepty?

W dobie powszechnej digitalizacji, elektroniczne recepty (recepta online) wypierają klasyczne recepty papierowe. E-receptę można otrzymać zarówno na stacjonarnej wizycie w gabinecie lekarskim, jak i poprzez teleporadę. W jaki sposób można sprawdzić e-receptę i kto ma do niej dostęp?

Artykuł
11.02.2024
Jak działają inhibitory SGLT2 w leczeniu cukrzycy i niewydolności serca?
Jak działają inhibitory SGLT2 w leczeniu cukrzycy i niewydolności serca?

Inhibitory SGLT2 to jedne z najnowszych, inteligentnych leków na cukrzycę typu 2, a ostatnio również na niewydolność serca. Obniżają glikemię, regulują ciśnienie oraz sprzyjają redukcji masy ciała. 

Artykuł
27.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!