Poradniki medyczne

Alergia

Antykoncepcja

Escapelle czy EllaOne? Który specyfik wybrać?

Antykoncepcję awaryjną tzw. tabletkę "dzień po’’ stosuje się po niezabezpieczonym stosunku lub gdy zastosowana metoda antykoncepcyjna zawiodła. Środki te nie są tym samym co tabletki wczesnoporonne, gdyż nie powodują one utraty ciąży jeśli doszło już do zapłodnienia.

Metody antykoncepcji u mężczyzn

Już od starożytności antykoncepcja opierała się w głównej mierze na kontroli kobiecej rozrodczości. Do dziś  mężczyźni mają do dyspozycji wyłącznie prezerwatywy oraz bardziej inwazyjną metodę - sterylizację chirurgiczną. W ostatnich latach obserwuje się jednak wzrost intensywności badań nad innymi formami męskiej antykoncepcji - antykoncepcji przyszłości.

Metody antykoncepcji dla kobiet - którą wybrać?

Niektóre schorzenia lub indywidualne uwarunkowania są przeciwwskazaniem do stosowania części preparatów, dlatego najważniejsze jest, by wybrać bezpieczną metodę antykoncepcji!

Hormonalne metody antykoncepcji dla kobiet

Światowa popularyzacja antykoncepcji zmniejszyła liczbę powikłań oraz zgonów okołoporodowych kobiet i dzieci. Ze wszystkich metod antykoncepcji Europejki najczęściej sięgają po metody hormonalne.

Jak szybko działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji dostępnych na rynku farmaceutycznym. Aż 16% Polek decyduje się na tę formę zabezpieczenia. Najczęściej wybieranymi tabletkami antykoncepcyjnymi są pigułki dwuskładnikowe, zawierające komponentę progesteronową i estrogenową oraz jednoskładnikowe, w których substancją czynną są gestageny. Szybkość działania tabletek antykoncepcyjnych jest uzależniona od momentu włączenia antykoncepcji. Kiedy należy rozpocząć pierwsze opakowanie i co zrobić gdy zapomnimy o przyjęciu pastylki?

Zastrzyk antykoncepcyjny (hormonalny) - zalety i skutki uboczne

Metod antykoncepji dla par, które nie planują potomstwa w najbliższym czasie, jest wiele. Zastrzyk antykoncepcyjny jest atrakcyjny dla tych, którzy nie chcą martwić się antykoncepcją na co dzień. Warto jednak znać zalety i wady tej metody.

Wskaźnik Pearla - jaka jest najskuteczniejsza metoda antykoncepcji?

Metody antykoncepcji są mnogie. Skuteczność antykoncepcji jest różna. W poniższym artykule wymienimy najskuteczniejsze metody antykoncepcji dla mężczyzn i kobiet aktywnych seksualnie.

Fakty i mity na temat antykoncepcji

W dzisiejszych czasach nieprawdziwych informacji w internecie jest ogrom, przez lata narosło wiele mitów wokoło tematu środków antykoncepcyjnych. Niektóre z nich zostały omówione poniżej.

Gąbka antykoncepcyjna - Jak działa? Wady i zalety.

Gąbka antykoncepcyjna (inaczej gąbka dopochwowa) jest jedną z wielu metod antykoncepcji. W Polsce nie jest ona jednak bardzo popularna. Warto wiedzieć jakie są jej wady i zalety, by zdecydować czy jest to metoda warta uwagi.

Czy tabletki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko zachorowania na raka?

Jednym z dość popularnych argumentów przeciwko przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej jest jej wpływ na zwiększanie ryzyka zachorowania na nowotwór. Czy przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej jest bezpieczne?

Antykoncepcja a dieta. Czy dieta przy antykoncepcji hormonalnej ma znaczenie?

Jednym z częstych pytań dotyczących przyjmowania antykoncepcji hormonalnej jest wpływ diety na działanie pigułek antykoncepcyjnych. Których produktów unikać podczas stosowania antykoncepcji?

Antykoncepcja dla kobiet palących

Wybór metody antykoncepcji powinien być dostosowany indywidualnie. Podczas podejmowania decyzji należy brać pod uwagę wiele czynników m.in. styl życia. Czy antykoncepcja hormonalna jest odpowiednia dla kobiet palących? Jak palenie papierosów wpływa na wybór antykoncepcji?

Podstawowe błędy przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej

Mnogość różnych metod antykoncepcji  może powodować zagubienie podczas podejmowania decyzji o rodzaju zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że każda metoda antykoncepcji musi być prawidłowo stosowana, aby była skuteczna. W tym artykule przybliżone zostaną najczęściej popełniane błędy podczas korzystania z antykoncepcji. 

Wpływ stosowania antykoncepcji hormonalnej na płodność

Wiele par podejmujących się starań o dziecko stosowało wcześniej metody zapobiegania ciąży. Często po zrezygnowaniu z antykoncepcji pojawiają się obawy o to, czy miała ona wpływ na późniejszą płodność i szanse na zajście w ciąże. W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Jaką antykoncepcję wybrać po 40. roku życia?

Wiek nie jest wyznacznikiem końca aktywności seksualnej. Dojrzały wiek może wręcz sprzyjać rozkwitowi tej sfery życia ze względu na np. osiągnięcie stabilizacji zawodowej, dorastające i coraz bardziej niezależne dzieci, mniejsze obciążenie obowiązkami i większe możliwości stworzenia przestrzeni i czasu “dla siebie”.

Jeżeli aktywna seksualnie kobieta świadomie nie decyduje się na późne macierzyństwo, wskazane jest regularne stosowanie jednej z metod zapobiegania ciąży . Wynika to z faktu, iż ciąża po 35 roku niesie za sobą większe ryzyko wad chromosomowych płodu oraz komplikacji matczynych np. cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą.

Czy antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zakrzepicy?

Tabletki antykoncepcyjne, zakrzepica - wiele kobiet poszukuje tej frazy w internetowych wyszukiwarkach zanim rozpocznie antykoncepcję hormonalną. Spośród możliwych działań niepożądanych tabletek antykoncepcyjnych szczególny niepokój wzbudza właśnie możliwość rozwoju zakrzepicy. Czy antykoncepcja hormonalna faktycznie zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy? Jakie są objawy zakrzepicy? Jak jej uniknąć?

Bezsenność

Choroby a bezsenność - sprawdź, co może powodować problemy ze snem

Kłopoty ze snem to coraz powszechniej diagnozowany problem. Przejściowe zaburzenia snu, takie jak wczesne budzenie, mogą być spowodowane trudną sytuacją życiową, wpływ ma również nieregularny tryb życia (m.in. brak aktywności fizycznej, unikanie drzemek, picie zbyt mocnej herbaty i kawy, palenie papierosów). W przypadku przewlekłej bezsenności warto jednak poszukać głębiej i zastanowić się, czy bezsenność nie jest spowodowana problemami zdrowotnymi.

Domowe sposoby na bezsenność - popraw jakość snu naturalnie i skutecznie

Problemy z zasypianiem, częste wybudzanie się w środku nocy czy też wstawanie o bardzo wczesnych godzinach porannych to rzeczywistość wielu osób borykających się z bezsennością. Wpływ na zaburzenia snu może mieć wiele czynników - czasem są to kłopoty zdrowotne, innym razem wystarczy niewłaściwa higiena snu albo przewlekły stres. Jeśli należysz do grona osób, które mają problem z zapadnięciem w głęboki, regenerujący sen, sprawdź domowe sposoby na bezsenność , które mogą Ci pomóc.

Bezsenność a depresja - poznaj najczęstsze zaburzenia snu u pacjentów z depresją

Zaburzenia snu należą do jednego z charakterystycznych objawów depresji. Dla pacjentów, którzy cierpią na tę chorobę psychiczną, bezsenne noce mogą być codziennością. Skutki takiego stanu rzeczy są odczuwalne również w ciągu dnia (m.in. spadek efektywności, chroniczne zmęczenie), a także negatywnie odbijają się na zdrowiu. Czy również należysz do grona osób, które cierpią nie tylko z powodu zaburzeń depresyjnych, ale również mają problemy ze snem? Jeśli tak, informacje z tego artykułu mogą okazać się dla Ciebie przydatne.

Bezsenność u osób starszych. Dlaczego seniorzy tak często mają zaburzenia snu i jak z nimi skutecznie walczyć?

Bezsenność seniora to określenie stosowane na zaburzenia snu u osób starszych. Problem bezsenności przewlekłej dotyczy bowiem już nawet co drugiej osoby w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia). Przyczyny zaburzeń snu u osób starszych szukać można zarówno w zmianach fizjologicznych, którym podlega organizm, jak i na podłożu psychicznym. Bezsenność u osób starszych jest więc często uznawana za stan normalny, a pacjenci rezygnują z poddania się interwencji medycznej. Warto jednak poszukać dokładnej przyczyny bezsenności i podjąć kroki, które pomogą polepszyć jakość snu - także u osób starszych.

Bezsenność w ciąży - poznaj przyczyny bezsenności w ciąży i najskuteczniejsze metody leczenia

Nawet co druga kobieta ciężarna cierpi na zaburzenia snu. Bezsenność w ciąży to powszechny problem, a jego podłoże bardzo często ma związek ze zmianami hormonalnymi, które przechodzi organizm przyszłych mam. Ponieważ, jak wiadomo, jakość snu ma duże znaczenie dla zdrowia, samopoczucia i w zasadzie całego funkcjonowania za dnia, w czasie ciąży również warto poszukać przyczyn bezsenności i spróbować podjąć leczenie.

5 sposobów na bezsenność - sprawdź, jak higiena snu wpływa na zasypianie

Zdrowy sen daje szansę na regenerację organizmu, a więc lepsze zdrowie, samopoczucie, a nawet wygląd zewnętrzny. Po nieprzespanej nocy nie czujemy się zbyt dobrze, a gdy taka sytuacja się powtarza, zaczyna się to odbijać na wielu aspektach życia. Czy niedobór snu to również Twoja rzeczywistość? Jeśli tak, wypróbuj nasze sposoby na bezsenność oparte o prawidłową higienę snu!

Zaburzenia snu jako powikłanie koronawirusa? Sprawdź, czym charakteryzuje się bezsenność po COVID-19

COVID-19 to podstępna choroba, która może wywołać trwałe zmiany w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. U części pacjentów po przejściu zakażenia koronawirusem występować będą więc objawy zespołu pocovidowego, wśród których może pojawić się również przewlekła bezsenność . Sprawdź, jaki wpływ ma przechorowanie COVID-19 na jakość snu, a także, czy można zrobić coś, co poprawi sytuację.

Wpływ bezsenności na organizm - poznaj najważniejsze skutki niewyspania

Zaburzenia snu to coraz powszechniejszy problem. Dotyka osób w każdym wieku, niezależnie od płci czy wykonywanego zawodu. Wszyscy wiemy, że niedobór snu sprawia, iż jesteśmy rozdrażnieni i trudniej nam się skupić na codziennych obowiązkach. Jakie jednak dokładnie konsekwencje dla zdrowia człowieka mają długotrwałe problemy ze snem? Sprawdź, czego udało nam się dowiedzieć na ten temat. 

Wpływ bezsenności na samopoczucie. Zaburzenia snu a zdrowie psychiczne

Kwestia zdrowia psychicznego jest coraz szerzej dyskutowana w przestrzeni publicznej. To pozytywne zjawisko, ponieważ należy dbać o zdrowie psychiczne wcale nie mniej, niż o zdrowie fizyczne. Jedną z przyczyn pogorszenia samopoczucia w tej sferze bywają zaburzenia snu, na które cierpi obecnie coraz więcej osób. Jakie dokładnie ma to konsekwencje i czy da się z tym walczyć? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Zioła na bezsenność - jakie ziołowe preparaty faktycznie pomagają lepiej spać?

W przypadku problemów ze snem wiele osób decyduje się sięgnąć po naturalne sposoby. Należą do nich m.in. zioła nasenne, które poprzez swoje działanie rozluźniające i łagodzące napięcie nerwowe, faktycznie mogą ułatwić zasypianie. Jakie preparaty z tej kategorii są najskuteczniejsze? Sprawdź nasz przewodnik po ziołach na bezsenność.

Bezsenność a tarczyca - jaki mają związek?

Bezsenność może wynikać z różnych przyczyn. U niektórych osób będzie rezultatem niewłaściwej higieny snu, ale w innych przypadkach problemy ze snem będą wywołane kłopotami zdrowotnymi. Częstą przyczyną bezsenności, o jakiej chcemy dziś opowiedzieć, są choroby tarczycy. W jaki dokładnie sposób zaburzenia tarczycy wpływają na jakość snu? Przeczytaj, aby się tego dowiedzieć.

Bezsenność po alkoholu - czy alkohol powoduje zaburzenia snu?

Bezsenność po alkoholu może przydarzyć się zarówno osobom dotkniętym chorobą alkoholową, jak i spożywającym napoje z procentami zaledwie okazjonalnie. Mimo to w społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że alkohol pomaga zasnąć i lepiej przespać noc. Dlaczego nie jest to prawdą, jaki naprawdę jest wpływ alkoholu na sen i przede wszystkim - jak z bezsennością po alkoholu walczyć?

Bezsenność - kiedy do lekarza? Czy zaburzenia snu zawsze wymagają leczenia?

Krótkotrwałe epizody zaburzeń snu mogą przytrafić się każdemu. Nie zawsze jednak sięganie po dostępne bez recepty leki nasenne, korekta nawyków związanych z tzw. higieną snu  czy też inne domowe sposoby przynoszą skutek, a problemy ze snem się przedłużają. Jak należy postąpić w takim przypadku? Dowiedz się więcej o leczeniu bezsenności u lekarza.

Bezsenność a jakość życia - poznaj najważniejsze skutki zaburzeń snu

Jakość życia definiować można różnie, choć najogólniej mówiąc, jest to ogólny dobrostan jednostki i ocena przez nią jej sytuacji życiowej jako pozytywnej. Dużą odgrywają tu zdrowie oraz dobre samopoczucie psychiczne , a na obie te kwestie mogą negatywnie wpłynąć zaburzenia snu. Jakie dokładnie są krótkotrwałe i długotrwałe skutki bezsenności? Tego dowiesz się po zapoznaniu z artykułem, który przygotowaliśmy.

Bezsenność - niedobór witamin jako powód zaburzeń snu? Sprawdź!

Starasz się przestrzegać zasad higieny snu, nie cierpisz na żadną z chorób przewlekłych, a mimo to dopadła Cię bezsenność?

Być może jej powodów może nie być dla Ciebie oczywisty i dotyczyć zbyt niskiego poziomu witamin, i minerałów w diecie, a co za tym idzie - również w organizmie. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się więcej na temat tego, w jaki sposób żywienie wpływa na sen.

Leki przeciwdepresyjne na bezsenność? Rola antydepresantów w leczeniu bezsenności

Zaburzenia snu mogą dotknąć każdego. Przybierają różną postać, zarówno bezsenności przewlekłej, jak i epizodycznej lub krótkotrwałej. Nie każdy wie, że w leczeniu bezsenności przewlekłej stosowane są leki, które dedykowanego są pacjentom cierpiącym na depresję. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdź!

Choroby

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok to choroba będąca najczęściej konsekwencją stanu zapalnego w obrębie jamy nosowej. Objawia się bólem okolicy zatoki, obrzękiem tkanek, często także nasileniem nieżytu nosa. 

Kaszel palacza – przyczyny i leczenie

Kaszel palacza jest częstą, uciążliwą dolegliwością dokuczającą zwłaszcza długoletnim palaczom tytoniu. Skąd bierze się kaszel palacza i jak można z nim walczyć?

Wrzody żołądka - objawy i leczenie

Choroba wrzodowa żołądka to stosunkowo częste schorzenie - wrzody żołądka lub dwunastnicy rozpoznaje się u 5-10% dorosłych. Czy ich przyczyną naprawdę jest nadmierny stres? Jak wygląda diagnostyka? W jaki sposób leczy się wrzody żołądka? Czy przy chorobie wrzodowej żołądka można przyjmować aspirynę?

Antybiotyk na zatoki - leczenie bakteryjnego zapalenia zatok

Zapalenie zatok przynosowych to jedna z chorób infekcyjnych górnych dróg oddechowych, która może być wywołana przez różne patogeny, przede wszystkim wirusy i bakterie. Jak odróżnić wirusowe i bakteryjne zapalenie zatok? Antybiotyki to leczenie z wyboru w przypadku bakteryjnej etiologii zakażenia. Który antybiotyk wybrać? 

Ból nerek - leczenie, przyczyny i objawy

Ból nerek to wrażenie subiektywnie przykre i nieprzyjemne. Pełni on jednak bardzo ważną funkcję w ciele człowieka jako swoisty znak ostrzegawczy, który informuje nas, że organizm znajduje się w stanie zagrożenia. Nerki to narządy niezbędne do utrzymania homeostazy w organizmie. Ból nerek, wywołany przez różnorodne schorzenia, może wskazywać na zachwianie tej równowagi. Właściwie postawiona diagnoza i dobrane leczenie pozwolą na skuteczne pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.

Sepsa - informacje ogólne, diagnostyka i leczenie

Sepsa to niewątpliwie stan zagrożenia życia pacjenta. Co powoduje sepsę? Jakie są jej pierwsze objawy? W jaki sposób można się przed nią uchronić?

Zapalenie spojówek - rodzaje zapalenia, diagnostyka i leczenie

Zapalenie spojówek, chociaż częściej spotykane w środowisku dziecięcym, zdarza się również dorosłym. Jak uchronić się przed zapaleniem spojówek? Czy zapalenie spojówek leczyć może tylko okulista? Czy bezpieczne jest robienie makijażu oczu przy zapaleniu spojówek?

Zapalenie ucha – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Zapalenie ucha to częsta choroba pediatryczna, jednak może ona dotyczyć również osób dorosłych. Zwykle mówiąc o zapaleniu ucha mamy na myśli zapalenie ucha środkowego, które od ucha zewnętrznego oddziela błona bębenkowa. Czym charakteryzuje się zapalenie ucha środkowego? Jak je leczyć?

Zapalenie pęcherza - objawy i leczenie

Zapalenie pęcherza to najczęściej występująca forma zakażenia układu moczowego. Zdecydowanie częściej dotyka kobiety - aż ok. 20% kobiet przynajmniej raz w życiu  spotka ten problem. Mężczyzn dotyka on około 50-krotnie rzadziej.


Zawroty głowy - przyczyny, objawy i leczenie

O zawrotach głowy mówimy, gdy wystąpi złudzenie kołowego ruchu lub niestabilności własnego ciała czy otoczenia. Często towarzyszą im nudności i/lub wymioty. Zawroty mogą prowadzić do zaburzenia równowagi oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego - przyczyny, leczenie

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego to jedna z chorób, które leczy się przede wszystkim chirurgicznie. Czy zawsze to banalna choroba, w której wystarczy wyciąć zapaloną strukturę? Po co nam wyrostek robaczkowy? Jakie są objawy zapalenia?

Choroby aparatu ruchu

Ból pleców - przyczyny i leczenie

Szacuje się, że 50-80% populacji choć raz przytrafił się ból pleców. Obecnie ból pleców należy do grona chorób cywilizacyjnych stając się jednym z kluczowych przyczyn spadku jakości funkcjonowania.

Ból mięśni i stawów - choroba zwyrodnieniowa stawów

Ból stawów to najczęstsze schorzenie układu ruchu. Wskutek długotrwałych obciążeń i mikrourazów dochodzi do zmian w strukturze kości i stawów, co ostatecznie doprowadza do niepełnosprawności.

Choroby weneryczne

Choroby wirusowe

Grypa i szczepionki na grypę (Vaxigrip Tetra, Influvac Tetra)

Grypa to sezonowa, zakaźna choroba wirusowa, która wywołuje objawy głównie z górnych i dolnych dróg oddechowych. Szacuje się, że w ciągu roku na grypę choruje 1 miliard osób na świecie, natomiast powikłania dotykają 3-5 milionów chorych.

Małpia ospa - nowe zakażenia, przyczyny i leczenie

Małpia ospa to zakaźna, odzwierzęca choroba wirusowa, którą obserwuje się głównie w krajach afrykańskich. W ostatnim czasie odnotowano jednak wzrost zakażeń na innych kontynentach. 

Wirusowe zapalenie gardła - objawy, czas trwania, leczenie

Wirusy są najczęstszą przyczyną zapalenia gardła u dorosłych. Najczęściej do rozwoju zapalenia dochodzi w okresie późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny. Jak długo może trwać zapalenie gardła? Czy łatwo dochodzi do zarażenia? Jak skutecznie wyleczyć zapalenie?

Zaburzenia snu jako powikłanie koronawirusa? Sprawdź, czym charakteryzuje się bezsenność po COVID-19

COVID-19 to podstępna choroba, która może wywołać trwałe zmiany w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. U części pacjentów po przejściu zakażenia koronawirusem występować będą więc objawy zespołu pocovidowego, wśród których może pojawić się również przewlekła bezsenność . Sprawdź, jaki wpływ ma przechorowanie COVID-19 na jakość snu, a także, czy można zrobić coś, co poprawi sytuację.

Ciąża

Luteina dopochwowa w ciąży

Luteina 

to potoczne określenie progesteronu, hormonu niezbędnego w procesie zapłodnienia,  podtrzymania ciąży i jej prawidłowego rozwoju. Tabletki dopochwowe z luteiną są cennym preparatem zalecanym przez ginekologów w określonych sytuacjach m. in. w profilaktyce poronień i porodów przedwczesnych

Bezsenność w ciąży - poznaj przyczyny bezsenności w ciąży i najskuteczniejsze metody leczenia

Nawet co druga kobieta ciężarna cierpi na zaburzenia snu. Bezsenność w ciąży to powszechny problem, a jego podłoże bardzo często ma związek ze zmianami hormonalnymi, które przechodzi organizm przyszłych mam. Ponieważ, jak wiadomo, jakość snu ma duże znaczenie dla zdrowia, samopoczucia i w zasadzie całego funkcjonowania za dnia, w czasie ciąży również warto poszukać przyczyn bezsenności i spróbować podjąć leczenie.

Cukrzyca

Analogi GLP1 - Leki inkretynowe, nowoczesne leczenie cukrzycy i otyłości

Leki inkretynowe to jedna z najnowocześniejszych metod w leczeniu otyłości ciała i leczeniu cukrzycy typu 2. Najbardziej rozpowszechnione wśród leków z grupy inkretynowych są analogi naturalnego hormonu GLP 1.  

Dermatologia

Łysienie u kobiet - czemu kobiety łysieją i jak sobie z tym radzić?

Łysienie zwykle postrzegane jest jako problem dotyczący przede wszystkim mężczyzn, jednak ocenia się, że co najmniej jedna trzecia wszystkich kobiet również cierpi z tego powodu. Jakie są przyczyny tego zjawiska i jak sobie z nim radzić? Jakie są skuteczne sposoby na leczenie łysienia?

Trądzik - rodzaje trądziku, charakterystyka i leczenie

Trądzik to choroba dermatologiczna, dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn, zwłaszcza podczas okresu dojrzewania. Ma uciążliwy i przewlekły charakter, a patogeneza tego schorzenia jest wieloczynnikowa. Leczenie trądziku powinno mieć charakter holistyczny i obejmować zarówno odpowiednią farmakoterapię, zdrowy styl życia, jak i dobraną indywidualnie pielęgnację skóry.

Inne

Sposoby na kaca i jak go uniknąć?

Kac jest to złe samopoczucie pojawiające się w ciągu kilku godzin po spożyciu alkoholu. Nie jest groźny, jednak może zepsuć wrażenie po niejednym udanym przyjęciu.

Inhibitory SGLT2 - nowoczesne leczenie cukrzycy i niewydolności serca

Inhibitory SGLT2 to jedne z najnowszych, inteligentnych leków na cukrzycę typu 2, a ostatnio również na niewydolność serca. Obniżają glikemię, regulują ciśnienie oraz sprzyjają redukcji masy ciała

Jodek potasu – kiedy i po co go stosować? Dawkowanie przy zagrożeniu promieniowaniem.

Jodek potasu, który wraz z jodem i wodą tworzy płyn Lugola, jest pamiętany przede wszystkim przez pryzmat katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Czy aktualna sytuacja polityczna, w tym działania w rejonie zaporoskiej elektrowni atomowej, oznacza jego wielki powrót? Jakie działanie ma jodek potasu? Czy jest sens go przyjmować?

Kaszel palacza – przyczyny i leczenie

Kaszel palacza jest częstą, uciążliwą dolegliwością dokuczającą zwłaszcza długoletnim palaczom tytoniu. Skąd bierze się kaszel palacza i jak można z nim walczyć?

Anemia - przyczyny, objawy i leczenie

Anemia, nazywana też niedokrwistością, jest stosunkowo częstą jednostką chorobową, która może towarzyszyć innym schorzeniom, być ich przyczyną lub skutkiem. Jak rozpoznać anemię? Skąd bierze się anemia?

Zawroty głowy - przyczyny, objawy i leczenie

O zawrotach głowy mówimy, gdy wystąpi złudzenie kołowego ruchu lub niestabilności własnego ciała czy otoczenia. Często towarzyszą im nudności i/lub wymioty. Zawroty mogą prowadzić do zaburzenia równowagi oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego - przyczyny, leczenie

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego to jedna z chorób, które leczy się przede wszystkim chirurgicznie. Czy zawsze to banalna choroba, w której wystarczy wyciąć zapaloną strukturę? Po co nam wyrostek robaczkowy? Jakie są objawy zapalenia?

Cholesterol - jakie są normy wiekowe i jak go obniżyć?

Badanie poziomu cholesterolu jest jednym z częściej wykonywanych w gabinecie, często bywa też przyczyną zmiany lub wprowadzenia nowych leków. Czy badanie cholesterolu we krwi jest faktycznie potrzebne? Czym jest zły cholesterol? Jakie są normy cholesterolu? Czy wysoki cholesterol może doprowadzić do udaru mózgu?

Koronawirus

Zaburzenia snu jako powikłanie koronawirusa? Sprawdź, czym charakteryzuje się bezsenność po COVID-19

COVID-19 to podstępna choroba, która może wywołać trwałe zmiany w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. U części pacjentów po przejściu zakażenia koronawirusem występować będą więc objawy zespołu pocovidowego, wśród których może pojawić się również przewlekła bezsenność . Sprawdź, jaki wpływ ma przechorowanie COVID-19 na jakość snu, a także, czy można zrobić coś, co poprawi sytuację.

Odchudzanie

Analogi GLP1 - Leki inkretynowe, nowoczesne leczenie cukrzycy i otyłości

Leki inkretynowe to jedna z najnowocześniejszych metod w leczeniu otyłości ciała i leczeniu cukrzycy typu 2. Najbardziej rozpowszechnione wśród leków z grupy inkretynowych są analogi naturalnego hormonu GLP 1.  

Anoreksja - przyczyny, objawy i leczenie

Jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa), potocznie nazywany anoreksją, to zespół chorobowy związany z redukcją masy ciała i innymi następstwami celowego nieprzyjmowania pokarmów. Skąd bierze się ta choroba? Kogo dotyczy? Jak wyleczyć się z anoreksji?

Psychiatria

Narcystyczne zaburzenia osobowości

Narcyzm to jeden z typów zaburzeń osobowości, w którym człowiek odczuwa wyższość nad innymi ludźmi, potrzebuje ciągłego podziwu, brakuje mu empatii, a skupiony jest wyłącznie na własnej osobie.

Depresja - najczęstsze zaburzenie nastroju

Zaburzenia depresyjne

to grupa zaburzeń psychiatrycznych, które objawiają się głównie obniżeniem nastroju. Najczęściej diagnozuje się je między 20 a 40 r.ż., jednak choroba ta dotyka również dzieci.

Nerwica - przyczyny, objawy i leczenie zaburzeń lękowych

Zaburzenia nerwicowe (lękowe) to grupa zaburzeń zdrowia psychicznego, charakteryzująca się obecnością silnego lęku. Pacjent odczuwa irracjonalny niepokój w sytuacji gdy nic mu nie grozi.

Anoreksja - przyczyny, objawy i leczenie

Jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa), potocznie nazywany anoreksją, to zespół chorobowy związany z redukcją masy ciała i innymi następstwami celowego nieprzyjmowania pokarmów. Skąd bierze się ta choroba? Kogo dotyczy? Jak wyleczyć się z anoreksji?

Bezsenność a depresja - poznaj najczęstsze zaburzenia snu u pacjentów z depresją

Zaburzenia snu należą do jednego z charakterystycznych objawów depresji. Dla pacjentów, którzy cierpią na tę chorobę psychiczną, bezsenne noce mogą być codziennością. Skutki takiego stanu rzeczy są odczuwalne również w ciągu dnia (m.in. spadek efektywności, chroniczne zmęczenie), a także negatywnie odbijają się na zdrowiu. Czy również należysz do grona osób, które cierpią nie tylko z powodu zaburzeń depresyjnych, ale również mają problemy ze snem? Jeśli tak, informacje z tego artykułu mogą okazać się dla Ciebie przydatne.

Leki przeciwdepresyjne na bezsenność? Rola antydepresantów w leczeniu bezsenności

Zaburzenia snu mogą dotknąć każdego. Przybierają różną postać, zarówno bezsenności przewlekłej, jak i epizodycznej lub krótkotrwałej. Nie każdy wie, że w leczeniu bezsenności przewlekłej stosowane są leki, które dedykowanego są pacjentom cierpiącym na depresję. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdź!

Strefa damskich problemów

Menopauza - jak sobie z nią radzić?

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Zwyczajowo jednak nazywamy tak okres, w którym pojawiają się objawy związane z niedoborem estrogenów np. zaburzenia miesiączkowania, uderzenia gorąca, a kobieta przestaje być płodna.

Endometrioza - objawy, diagnostyka, leczenie

Endometrioza jest chorobą ginekologiczną, w której tkanki podobne do endometrium obecne są również poza macicą. Jest to przewlekła, uciążliwa choroba, której diagnostyka jest trudna, a dotarcie do przyczyny dolegliwości pacjentki często zajmuje długie lata. Mechanizm, w jakim dochodzi do rozwoju endometriozy, nie jest do końca wyjaśniony, a objawy są niespecyficzne. Jak zdiagnozować i leczyć endometriozę?

Łysienie u kobiet - czemu kobiety łysieją i jak sobie z tym radzić?

Łysienie zwykle postrzegane jest jako problem dotyczący przede wszystkim mężczyzn, jednak ocenia się, że co najmniej jedna trzecia wszystkich kobiet również cierpi z tego powodu. Jakie są przyczyny tego zjawiska i jak sobie z nim radzić? Jakie są skuteczne sposoby na leczenie łysienia?

Jak opóźnić okres? - kontrola cyklu menstruacyjnego

W życiu każdej kobiety zdarzają się chwile, kiedy chce mieć pewność, że będzie czuć się pewnie i komfortowo. Krwawienie miesięczne przypadające na dzień szczególnie dla kobiety ważny generuje niepotrzebny stres i zmniejsza radość z oczekiwania. Na szczęście z pomocą przychodzi kilka sprawdzonych sposobów na to jak opóźnić okres. Zmiana terminu krwawienia jest możliwa jedynie poprzez stosowanie środków farmakologicznych, co zawsze powinno być poprzedzone konsultacją lekarską.

Tabletki na wywołanie okresu bez recepty. Czy można je dostać?

Regularne krwawienia miesięczne to nieodłączny etap życia każdej kobiety. Zanik okresu, który nie wynika z ciąży, budzi strach i niepokój. Czy istnieją jakieś sposoby na wywołanie okresu?

Chlamydioza – objawy, przyczyny i leczenie

Chlamydioza to choroba bakteryjna wywoływana przez Chlamydię trachomatis. Do zakażenia dochodzi głównie drogą płciową, poprzez bezpośredni kontakt zakaźnej wydzieliny z błoną śluzową. Patogen może wywołać zapalenie szyjki macicy lub zapalenie męskiej cewki moczowej. Wśród powikłań chlamydiozy wyróżnić możemy m.in. zapalenie narządów miednicy mniejszej oraz niepłodność. 

Spóźniający się okres - przyczyny, co robić?

Spóźniający się okres to powszechny problem, który przydarza się prawie każdej kobiecie w wieku rozrodczym. Przyczyny tego zjawiska mogą być zarówno fizjologiczne jak i patologiczne. Spóźniający się okres może wiązać się ze zmianami psychicznymi oraz fizycznymi, z problemami zdrowotnymi oraz zajściem w ciążę. Jeżeli nieregularne cykle menstruacyjne się powtarzają, warto zasięgnąć opinii i oceny lekarza ginekologa.

Antykoncepcja dla kobiet palących

Wybór metody antykoncepcji powinien być dostosowany indywidualnie. Podczas podejmowania decyzji należy brać pod uwagę wiele czynników m.in. styl życia. Czy antykoncepcja hormonalna jest odpowiednia dla kobiet palących? Jak palenie papierosów wpływa na wybór antykoncepcji?

Strefa męskich problemów

Metody antykoncepcji u mężczyzn

Już od starożytności antykoncepcja opierała się w głównej mierze na kontroli kobiecej rozrodczości. Do dziś  mężczyźni mają do dyspozycji wyłącznie prezerwatywy oraz bardziej inwazyjną metodę - sterylizację chirurgiczną. W ostatnich latach obserwuje się jednak wzrost intensywności badań nad innymi formami męskiej antykoncepcji - antykoncepcji przyszłości.

Andropauza - jak sobie z nią radzić?

Czy andropauza jest męskim odpowiednikiem menopauzy u kobiet? Czy andropauza zawsze wiąże się z kryzysem wieku średniego? A także czy z andropauzą można skutecznie walczyć? 

Zaburzenia erekcji - przyczyny i leczenie

Zaburzenia erekcji nie są oznaką utraty męskości! Zaburzenia erekcji nie są powodem, by rezygnować z życia seksualnego! Zaburzenia erekcji można leczyć!

Przedwczesny wytrysk - przyczyny i leczenie

Przedwczesny wytrysk wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne, fizyczne i relacje w związku. By uniknąć tych konsekwencji, należy udać się do specjalisty - zdiagnozować problem i rozpocząć leczenie!

Wpływ alkoholu na potencję - Alkohol a erekcja

Alkohol jest używką, po którą często sięgają mężczyźni, by dodać sobie odwagi przy nawiązywaniu nowych znajomości i podejmowaniu kontaktów seksualnych. Niestety nadmiar spożytych wysokoprocentowych trunków może mieć odwrotny efekt - alkohol obniża libido i jest źródłem problemów z erekcją .

Chlamydioza – objawy, przyczyny i leczenie

Chlamydioza to choroba bakteryjna wywoływana przez Chlamydię trachomatis. Do zakażenia dochodzi głównie drogą płciową, poprzez bezpośredni kontakt zakaźnej wydzieliny z błoną śluzową. Patogen może wywołać zapalenie szyjki macicy lub zapalenie męskiej cewki moczowej. Wśród powikłań chlamydiozy wyróżnić możemy m.in. zapalenie narządów miednicy mniejszej oraz niepłodność. 

Zdrowie seksualne

Jak skutecznie podniecić kobietę?

Fundamentem udanego życia seksualnego jest zadbanie o to, by obie strony czerpały z niego tyle samo przyjemności i radości. Aby było to możliwe, niezbędne jest poznanie kilku sekretów związanych z mapą erotyczną kobiecego ciała. 

Należy jednak pamiętać, że oprócz uniwersalnych wskazówek znajdujących swoje potwierdzenie w jakości doznań seksualnych, nie do przecenienia jest uwrażliwienie na indywidualne preferencje partnerki.

Jak skutecznie podniecić mężczyznę?

Jak obudzić pożądanie u mężczyzny i wywołać u niego podniecenie? Okazało się, że naukowcy, w oparciu o interdyscyplinarną wiedzę, potrafią odpowiedzieć na to pytanie!

Wpływ alkoholu na potencję - Alkohol a erekcja

Alkohol jest używką, po którą często sięgają mężczyźni, by dodać sobie odwagi przy nawiązywaniu nowych znajomości i podejmowaniu kontaktów seksualnych. Niestety nadmiar spożytych wysokoprocentowych trunków może mieć odwrotny efekt - alkohol obniża libido i jest źródłem problemów z erekcją .

Chlamydioza – objawy, przyczyny i leczenie

Chlamydioza to choroba bakteryjna wywoływana przez Chlamydię trachomatis. Do zakażenia dochodzi głównie drogą płciową, poprzez bezpośredni kontakt zakaźnej wydzieliny z błoną śluzową. Patogen może wywołać zapalenie szyjki macicy lub zapalenie męskiej cewki moczowej. Wśród powikłań chlamydiozy wyróżnić możemy m.in. zapalenie narządów miednicy mniejszej oraz niepłodność. 

E-prescription for 29.99 PLN
Only in the App!