Citaloprami-hydrobromidum - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Citalopram, w postaci bromowodorku (Citaloprami hydrobromidum), to lek stosowany w leczeniu niektórych zaburzeń psychiatrycznych. Należy do grupy leków zwanych selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), które wpływają na równowagę neuroprzekaźników w mózgu. Ze względu na swoje działanie i potencjalne skutki uboczne, leki zawierające tę substancję są dostępne jedynie na receptę lekarską.

Zastosowanie

Citalopram  jest stosowany w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych :

  • depresja: lek jest skuteczny w terapii depresji oraz w profilaktyce zaburzeń depresyjnych nawracających; 

  • zaburzenia lękowe: citalopram jest stosowany w leczeniu zaburzeń lękowych z napadami lęku z agorafobią lub bez niej. 

Interakcje między innymi substancjami

Przed rozpoczęciem stosowania leków zawierających citalopram, ważne jest poinformowanie lekarza o innych lekach i suplementach, które pacjent przyjmuje. Citalopram może oddziaływać z pewnymi lekami i substancjami, co może wpłynąć na ich skuteczność lub wywołać niepożądane efekty. Należy unikać jednoczesnego stosowania tego leku z inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO) oraz lekami powodującymi wydłużenie odstępu QT, ponieważ może to prowadzić do poważnych interakcji.

Działania niepożądane

Podczas stosowania leków z citalopramem mogą wystąpić różne działania niepożądane. Wśród najczęstszych skutków ubocznych wymienia się między innymi zaburzenia snu, suchość w jamie ustnej, nadmierna potliwość, zmniejszenie libido i apetytu. Radziej zdarzają się poważniejsze działania niepożądane takie jak reakcje nadwrażliwości, drgawki i zapalenie wątroby.

Mechanizm działania

Citalopram działa poprzez blokowanie wychwytu zwrotnego serotoniny w mózgu, co zwiększa ilość dostępnej serotoniny w przestrzeni międzykomórkowej. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem wpływającym na nastrój, a regulacja jej stężenia może pomóc w łagodzeniu objawów depresji i lęków. Citalopram nie wykazuje istotnego wpływu na wychwyt innych neuroprzekaźników. 

Bezpieczeństwo stosowania

Stosowanie leków zawierających citalopram powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Należy przestrzegać zaleconej dawki oraz regularnie monitorować ewentualne działania niepożądane. Pacjenci w wieku poniżej 24 lat powinni być szczególnie czujni, ponieważ istnieje ryzyko nasilenia myśli samobójczych w początkowym okresie stosowania tego typu leków. Istnieje wiele schorzeń, które mogą być przeciwwskazaniem do stosowania citalopramu albo mogą wymagać zachowania szczególnej ostrożności podczas terapii. 

Podsumowanie 

Citalopram jest skutecznym lekiem stosowany w terapii depresji i zaburzeń lękowych. Jednak ze względu na swoje działanie i potencjalne interakcje z innymi substancjami, leki te powinny być dostępne tylko na receptę i stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarza. Warto pamiętać o możliwości wystąpienia działań niepożądanych i regularnie informować lekarza o ewentualnych zmianach w samopoczuciu podczas kuracji tym lekiem.

Bibliografia 

mp.pl; INDEKS; Citalopram (citalopram); https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=997 

Charakterystyka Produktu Leczniczego Cital; dostępna w internecie; http://chpl.com.pl/data_files/2012-01-09_cital_-_chpl_clean.pdf

Leki zawierające: Citaloprami hydrobromidum

Inni czytali również

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!