Aciclovirum - Substancja czynna - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Acyklowir (łac. Aciclovirum) to substancja lecznicza stosowana w lekach przeciwwirusowych. Wykorzystywana jest w leczeniu m.in. opryszczki wargowej. W tym artykule przedstawimy zastosowanie, interakcje z innymi substancjami, działania niepożądane, mechanizm działania oraz bezpieczeństwo stosowania tej substancji.

Zastosowanie

Acyklowir to lek przeciwwirusowy, który stosowany jest w terapii zakażeń wywołanych przez wirus Herpes simplex (HSV) oraz wirus Varicella zoster (VZV) - opryszczka wargowa, twarzy i narządów płciowych oraz ospa wietrzna. Może być zalecany w leczeniu także półpaśca. Działa on głównie na etapie replikacji wirusa, hamując jego rozmnażanie.

Interakcje z innymi substancjami

Przed zastosowaniem leków z acyklowirem należy poinformować lekarza o przyjmowanych preparatach. Istnieje ryzyko interakcji z niektórymi lekami przeciwwirusowymi, immunosupresyjnymi oraz nefrotoksycznymi, które mogą wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo terapii. Przykłady to cymetydyna, probenecyd czy zydowudyna.

Mechanizm działania

Acyklowir hamuje działanie enzymu wirusowego kinazy tymidynowej, co skutkuje zahamowaniem replikacji wirusa. Acyklowir jest aktywowany w komórkach zainfekowanych przez wirusa Herpes simplex lub Varicella zoster. Po aktywacji dołącza do syntezującego się łańcucha DNA wirusa, co prowadzi do jego przerwania i zatrzymania replikacji.

Działania niepożądane

Do działań niepożądanych, które mogą pojawić się podczas stosowania leków z substancją acyklowir to m.in. nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy oraz reakcje alergiczne. Jeśli wystąpią niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Bezpieczeństwo stosowania

Leki z substancją Acyklowir dostępne są bez recepty. Przed rozpoczęciem leczenia należy skonsultować się z lekarzem, który ustali odpowiednią dawkę i sposób podawania. To szczególnie ważne, jeśli pacjent choruje na inne choroby lub przyjmuje leki.

Podsumowanie

Preparaty z substancją acyklowir znajdują zastosowanie w leczeniu zakażeń wywołanych przez wirusy Herpes simplex oraz Varicella zoster. Dostępne są bez recepty, ale należy przestrzegać zaleceń i dawkowania ustalonego przez lekarza. Działanie acyklowiru opiera się na hamowaniu replikacji wirusa poprzez przerwanie syntezującego się łańcucha DNA.

Bibliografia

mp.pl,Acyklowir; dostępny w internecie: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=44
Charakterystyka Produktu Leczniczego Heviran; dostępna w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/9816/characteristic


Leki zawierające: Aciclovirum

Inni czytali również

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!