Desloratadinum - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Desloratadyna (Desloratadinum) jest aktywnym składnikiem wielu leków przeciwhistaminowych, które są stosowane w leczeniu objawów alergii. W artykule tym omówimy zastosowanie, interakcje z innymi substancjami, działania niepożądane, mechanizm działania oraz bezpieczeństwo stosowania desloratadyny.

Zastosowanie

Desloratadyna jest skutecznym lekiem stosowanym w leczeniu objawowym alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz pokrzywki. Leki zawierające desloratadynę należy stosować do ustąpienia objawów lub dłużej, jeśli nieżyt nosa ma charakter przewlekły. 

Interakcje z innymi substancjami 

Przed rozpoczęciem stosowania leków zawierających desloratadynę, ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach oraz suplementach. Może występować potencjalne ryzyko interakcji z innymi substancjami, takimi jak inhibitory enzymów wątrobowych (np. ketokonazol, erytromycyna), co może wpływać na stężenie desloratadyny we krwi. W porównaniu do wielu innych leków przeciwhistaminowych, desloratadyna nie nasila działania alkoholu na organizm. 

Działania Niepożądane

Podczas stosowania leków zawierających desloratadynę, mogą wystąpić pewne działania niepożądane, choć zazwyczaj są one łagodne. Najczęściej są to: zmęczenie, suchość w jamie ustnej oraz bóle głowy. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne lub inne poważniejsze działania niepożądane. W przypadku wystąpienia nietypowych reakcji, należy skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm Działania

Desloratadyna działa poprzez selektywne blokowanie receptorów H1 dla histaminy, która jest substancją wydzielaną w organizmie w reakcji na alergeny. Blokowanie tych receptorów zapobiega uwalnianiu histaminy i zmniejsza objawy alergiczne, takie jak swędzenie, katar oraz wysypki skórne. Desloratadyna jest substancją długodziałającą i nie przenika do ośrodkowego układu nerwowego. 

Bezpieczeństwo Stosowania

Leki zawierające desloratadynę są zazwyczaj dobrze tolerowane przez pacjentów. Niemniej jednak, przed rozpoczęciem stosowania, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli pacjent ma inne schorzenia lub przyjmuje inne leki. Leki te są dostępne zarówno na receptę, jak i bez recepty, co daje pacjentom różne opcje dostępu w zależności od nasilenia objawów.

Podsumowanie 

Desloratadyna jest skuteczną substancją stosowaną w leczeniu objawów alergii, zapewniając ulgę pacjentom cierpiącym na katar sienny, swędzenie skóry i inne reakcje alergiczne. Pomimo niewielkich możliwych działań niepożądanych, leki te są ogólnie uważane za bezpieczne do stosowania. W przypadku wątpliwości lub nietypowych reakcji, zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii.

Bibliografia 

mp.pl; INDEKS; Desloratadyna (desloratadine); https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=1424

Charakterystyka Produktu Leczniczego Aerius; dostępna w internecie; http://chpl.com.pl/data_files/Aerius.pdf

Leki zawierające: Desloratadinum

Inni czytali również

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!