Atorvastatinum - Substancja czynna - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Atorwastatyna (łac. Atorwastatynum) to substancja aktywna znajdująca się w lekach stosowanych w terapii chorób układu sercowo-naczyniowego. Substancja obniża stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Preparaty oparte na tej substancji należą do grupy leków zwanych statynami i są dostępne wyłącznie na receptę.

Zastosowanie

Leki z atorwastatyną znajdują zastosowanie w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi. Cholesterol jest substancją tłuszczową obecną w organizmie, a jego podwyższony poziom może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca i choroba wieńcowa. Substancja hamuje enzym odpowiedzialny za produkcję cholesterolu w wątrobie.

Interakcje z innymi substancjami

Przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, suplementach i ziołach. Niektóre substancje mogą wpływać na skuteczność leków z atorwastatyną lub zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Są to leki przeciwwirusowe, leki przeciwgrzybicze oraz niektóre antybiotyki mogą wpływać na metabolizm substancji.

Działania niepożądane

Do częstych zgłaszanych działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem atorwastatyny to dolegliwości żołądkowe (wzdęcia, zaparcia, niestrawność), biegunka, dolegliwości bólowe (bóle głowy i zawroty głowy, bóle stawów, kończyn i gardła), reakcje alergiczne,nudności i krwotoki z nosa. Przy zaobserwowaniu niepokojących reakcji, należy zgłosić się do lekarza.

Mechanizm działania

Atorwastatyna działa poprzez hamowanie enzymu HMG-CoA reduktazy, który bierze udział w produkcji cholesterolu w wątrobie. Poprzez zatrzymanie tego enzymu, lek obniża poziom cholesterolu we krwi. Ponadto substancja może wpływać na działanie innych składników w organizmie, które są związane z procesami zapalnymi i funkcją naczyń krwionośnych, co może przyczynić się do poprawy funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

Bezpieczeństwo stosowania

Pacjenci uczuleni na atorwastatynę lub inne składniki preparatów nie powinny ich przyjmować. Nie jest zalecana kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i chorobach. 

Podsumowanie

Atorwastatyna to  substancja aktywna zawarta w lekach obniżających poziom cholesterolu we krwi. Leki te są dostępne tylko na receptę i znajdują zastosowanie głównie w terapii chorób układu sercowo-naczyniowego. Mechanizm działania substancji opiera się na hamowaniu produkcji cholesterolu w organizmie. 

Bibliografia

mp.pl, Atorwastatyna, dostępny w internecie: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=105
Charakterystyka Produktu Leczniczego Gletor; dostępna w internecie: http://chpl.com.pl/data_files/2010-05-31_gletor_spc_20_mg_27052010.pdf

Leki zawierające: Atorvastatinum

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!