Benzoylis-peroxydum - Substancja czynna - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Nadtlenek benzoilu (łac. Benzoylis Peroxydum) to składnik leków dermatologicznych wykorzystywanych w leczeniu trądziku i innych schorzeń skóry. Leki zawierające tę substancję są dostępne tylko na receptę, ze względu na ich specyficzne działanie i potencjalne interakcje z innymi substancjami.

Zastosowanie

Nadtlenek benzoilu wykorzystuje się w leczeniu trądziku, który jest schorzeniem skórnym występującym u wielu osób w różnym wieku. Substancja ta działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i keratolitycznie. Leki zawierające nadtlenek benzoilu zmniejszają zaczerwienienie, obrzęk i krosty trądzikowe, a także zapobiegają powstawaniu nowych wyprysków.

Interakcje z innymi substancjami

Przed rozpoczęciem kuracji należy poinformować lekarza o przyjmowanych preparatach. Nadtlenek benzoilu może wchodzić w interakcje z lekami stosowanymi na skórę - retinoidy czy inne substancje przeciwtrądzikowe. Może również działać drażniąco, dlatego warto unikać stosowania innych podobnych preparatów.

Działania niepożądane

Podczas stosowania nadtlenku benzoilu mogą pojawić się działania niepożądane m.in. suchość skóry, pieczenie, łuszczenie się, zaczerwienienie oraz uczucie pieczenia lub swędzenia. U niektórych osób może również wystąpić uczulenie na tę substancję czynną. Jeżeli pojawią się niepokojące objawy, należy udać się do lekarza.

Mechanizm działania

Nadtlenek benzoilu uwalnia cząsteczki tlenu w warunkach kontaktu z powierzchnią skóry. Tlen ten działa przeciwbakteryjnie, niszcząc bakterie odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych skóry. Substancja wykazuje właściwości keratolitycznie (pomaga złuszczać martwe komórki skóry) zapobiegając zatkanym porom i tworzeniu się zaskórników. Wysusza i miejscowo znieczula wytryski oraz działa przeciwświądowo.

Bezpieczeństwo stosowania

Leki z tą substancją przepisywane są na receptę przez lekarza. Należy stosować się do jego zaleceń oraz informacji zawartych w ulotce. Przed rozpoczęciem stosowania preparatów z nadtlenkiem benzoilu zaleca się wykonanie testu na małej powierzchni skóry, aby upewnić się, że nie wystąpi silna reakcja alergiczna. W przypadku wystąpienia silnych działań niepożądanych lub reakcji alergicznych, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Podsumowanie

Substancja nadtlenek benzoilu jest skutecznym składnikiem stosowanym w leczeniu trądziku oraz innych schorzeń skóry. Leki zawierające tę substancję działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Preparaty dostępne są tylko na receptę.

Bibliografia

mp.pl, Nadtlenek benzoilu, dostępny w internecie: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=586
Charakterystyka Produktu Leczniczego Benzacne; dostępna w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/42460/characteristic

Leki zawierające: Benzoylis peroxydum

Inni czytali również

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!