Nimesulidum - Substancja czynna - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Substancja Nimesulid (łac. Nimesulidum) jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) wykazującym działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W tym artykule przyjrzymy się zastosowaniu, interakcjom, działaniom niepożądanym, mechanizmowi działania oraz bezpieczeństwu stosowania substancji.

Zastosowanie

Nimesulid jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Jest powszechnie stosowany w celu łagodzenia bólu  (w tym bólów miesiączkowych) oraz stanów zapalnych.

Interakcje między innymi substancjami

Choć Nimesulid jest dosyć bezpiecznym lekiem, nie powinno się go przyjmować w połączeniu z pewnymi lekami bez konsultacji z lekarzem.

Należy unikać jednoczesnego przyjmowania innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (w tym selektywnych inhibitorów COX-2).

Nie zaleca się stosowanie preparatu z kwasem acetylosalicylowym, lekami przeciwzakrzepowymi, lekami hamującymi agregację płytek krwi, takimi jak np. tyklopidyna, kortykosteroidami lub inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny, furosemidem, lekami moczopędnymi oraz lekami przeciwnadciśnieniowymi, w tym inhibitorami konwertazy angiotensyny, antagonistami angiotensyny, litem, metotreksatem, cyklosporyną i takrolimusem.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Nimesulid może powodować działania niepożądane, choć nie u każdego pacjenta one występują. Najczęstsze z nich to:

  • Ból brzucha;

  • Nudności i wymioty;

  • Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych;

  • Wzdęcia;

  • Zaparcia;

  • Zapalenie błony śluzowej żołądka;

Mechanizm działania

Nimesulid działa poprzez hamowanie enzymu o nazwie cyklooksygenaza 2 (COX-2), który jest odpowiedzialny za przekształcanie kwasu arachidonowego w prostaglandynę H2 - substancji która jest prekursorem wszystkich prostaglandyn. Związki te są odpowiedzialne za zwiększenie przepuszczalności ściany naczyń krwionośnych oraz zwiększenie czułości receptorów bólu.

Dodatkowo nimesulid kompleksowo hamuje działanie innych mediatorów stanu zapalnego, a jego skuteczność przeciwbólowa jest podobna do naproksenu, diklofenaku czy ibuprofenu. 

Bezpieczeństwo stosowania.

Chociaż Nimesulidum jest ogólnie uważane za bezpieczny preparat, należy przestrzegać zaleceń lekarza. Pacjenci powinni przestrzegać dawkowania oraz okresu czasu, przez który należy przyjmować lek. 

W przypadku wystąpienia objawów nietypowych lub niepożądanych działań, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.  

Bibliografia

Wikipedia [dostęp online marzec 2024]:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nimesulid

Medycyna Praktyczna [dostęp online marzec 2024]:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=608

Leki zawierające: Nimesulidum

Inni czytali również

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!