Opipramoli-dihydrochloridum - Substancja czynna - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Opipramol (łac. Opipramoli dihydrochloridum) to lek z grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, jednak w przeciwieństwie do większości z nich nie hamuje wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny oraz wykazuje małą aktywność antycholinergiczną. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej tej substancji, jej zastosowaniom, interakcjom z innymi substancjami, działaniom niepożądanym, mechanizmowi działania oraz bezpieczeństwu stosowania.

Zastosowanie 

Opipramol znajduje zastosowanie w leczeniu zaburzeń lękowych uogólnionych i zaburzeń występujących pod postacią somatyczną, ze względu na swoje działanie przeciwlękowe, uspokajające i poprawiające nastrój. Opipramol ma słabsze działanie przeciwdepresyjne, a podanie go w godzinach wieczornych może ułatwić zaśnięcie. Preparat może być stosowany przez dorosłych oraz dzieci od 6 r.ż. 

Interakcje z innymi substancjami

Przed rozpoczęciem leczenia preparatem zawierającym opipramol, warto skonsultować się z lekarzem w celu uniknięcia potencjalnych interakcji z innymi lekami lub suplementami diety.

Ważne jest aby przed rozpoczęciem terapii pacjent poinformował lekarza o stosowaniu poniższych preparatów:

 • neuroleptyków (np. haloperydol, rysperydon);

 • leków nasennych(np. barbiturany);

 • leków uspokajających (np. benzodiazepiny);

 • trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych;

 • leków stosowanych w chorobie Parkinsona;

 • leków przeciwdrgawkowych;

 • fenotiazyny;

 • inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (np. sertralina);

 • fluoksetyny i fluwoksaminy;

 • beta-adrenolityków (np. propranolol);

 • leków przeciwarytmicznych;

 • leków wpływających na mikrosomalny układ enzymów wątrobowych;

 • inhibitorów monoaminooksydazy (MAO).

Działania niepożądane

Podobnie jak wiele innych leków, opipramol może wywoływać działania niepożądane. Mogą one obejmować senność, suchość w jamie ustnej, uczucie zatkanego nosa, niedociśnienie, spadki ciśnienia krwi związane ze zmianą pozycji ciała 

Rzadziej mogą się pojawić takie objawy jak: zawroty głowy, zaburzenia oddawania moczu, zaburzenia akomodacji, drżenia, zwiększenie masy ciała, uczucie pragnienia, przyspieszone bicie serca, palpitacje, zaparcia, skórne reakcje alergiczne, zaburzenia wytrysku (erekcji)

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Mechanizm działania

Opipramol należy do trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych i jest lekiem o działaniu przeciwlękowym i przeciwdepresyjnym. W odróżnieniu do pozostałych leków należących do tej grupy, opipramol nie hamuje wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny, a także wykazuje małą aktywność antycholinergiczną (w mniejszym stopniu blokuje receptory muskarynowe). Substancja ta ma duże powinowactwo do receptorów sigma typu 1 i 2 (są to receptory opioidowe), blokuje receptory histaminowe H oraz w mniejszym stopniu wiąże się z receptorami serotoninergicznymi 5-HT2A, dopaminergicznymi D2 i  -adrenergicznymi.

Bezpieczeństwo stosowania

Bezpieczeństwo stosowania jest ściśle związane z przestrzeganiem zaleceń lekarza oraz monitorowaniem reakcji organizmu na lek. Należy pamiętać, że samoleczenie lub nieprawidłowe dawkowanie może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Osoby stosujące ten lek powinny regularnie konsultować się z lekarzem w celu monitorowania postępów terapii oraz ewentualnych działań niepożądanych.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna [dostęp online marzec 2024]:
https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=633
https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/98421,Pramolan-tabletki-powlekane

Portal Rejestry Medyczne, Charakterystyka Produktu Leczniczego - Pramolan, [online], [kwiecień 2024], dostępny w Internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/5470/characteristic

Leki zawierające: Opipramoli dihydrochloridum

Inni czytali również

carbocysteinum

trimebutini-maleas

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!