Sertralini-hydrochloridum - Substancja czynna - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Sertralina (łac. Sertralini hydrochloridum) to lek przeciwdepresyjny należący do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). W poniższym artykule dowiesz się o zastosowaniu sertraliny, jej interakcjach z innymi substancjami, działaniach niepożądanych, mechanizmie działania oraz bezpieczeństwie stosowania.

Zastosowanie

Sertralina jest powszechnie stosowana w leczeniu zaburzeń depresyjnych,  zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, lęku napadowego z agorafobią lub bez niej, fobii społecznej oraz zespołu stresu pourazowego (PTSD). 

Interakcje z innymi substancjami:

Przed rozpoczęciem stosowania sertraliny, istotne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach oraz suplementach diety. Przeciwwskazane jest równoległe stosowanie inhibitorów MAO ze względu na możliwość wystąpienia zespołu serotoninowego.

Nie zaleca się również jednoczesnego stosowania sertraliny i trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, ze względu na możliwy wzrost ich stężenia w osoczu..

Należy zachować ostrożność stosując preparat zawierający sertralinę w skojarzeniu:

  • z litem,

  • tryptofanem, trazodonem, fenfluraminą i deksfenfluraminą;

  • z lekami neuroleptycznymi i metoklopramidem;

  • z sumatryptanem;

  • z lekami przeciwpadaczkowymi, niektórymi antybiotykami (erytromycyną, rifampicyną) i lekami beta-adrenolitycznymi;

  • z warfaryną, ze względu na możliwe wydłużenie czasu protrombinowego

  • z cymetydyną;

  • z tramadolem, ze względu na obniżenie progu drgawkowego i możliwość wystąpienia napadu padaczkowego.

Działania niepożądane:

Podczas stosowania sertraliny mogą wystąpić pewne działania niepożądane, które obejmują nudności, bóle głowy, zaburzenia cyklu miesiączkowego, nadmierna potliwość, bezsenność, zmęczenie, zaburzenia snu oraz zaburzenia libido. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, pacjenci powinni niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Mechanizm działania:

Sertralina należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Mechanizm działania polega na ​​blokowaniu transportu serotoniny z powrotem do komórki nerwowej przez co poziom tej monoaminy w ośrodkowym układzie nerwowym wzrasta. Sertralina w niewielki stopniu blokuje również transport dopaminy i noradrenaliny, a także w dawkach leczniczych blokuje również transport serotoniny do płytek krwi. W niewielkim stopniu substancja wiąże się z receptorami adrenergicznymi, histaminowymi, muskarynowymi, dopaminergicznymi, serotoninergicznymi, benzodiazepinowymi i GABA. 

Bezpieczeństwo stosowania

Sertralina jest skutecznym lekiem w leczeniu wielu zaburzeń psychicznych, jednak jej stosowanie powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. Należy pamiętać, że samoleczenie lub nieprawidłowe dawkowanie może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Osoby stosujące ten lek powinny regularnie konsultować się z lekarzem w celu monitorowania postępów terapii oraz ewentualnych działań niepożądanych.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna [dostęp online marzec 2024]:
https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=718
https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/55948,Asentra-tabletki-powlekane#interaction

Inni czytali również

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!