Macrogolum - Substancja czynna - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Makrogole (łac. Macrogolum) to polietylenoglikole (PEG), które nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Pozostając w świetle jelita mogą wywierać działanie osmotyczne, wiążące wodę, dzięki czemu są stosowane w środkach przeczyszczających. 

Zastosowanie

Makrogole są stosowane jako środek przeczyszczający w preparatach do oczyszczania jelit przed badaniami diagnostycznymi, w leczeniu objawowym zaparć, a także jako składnik wielu produktów farmaceutycznych i kosmetycznych.

Interakcje z innymi substancjami

Macrogolum może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, zmieniając ich absorpcję, dlatego ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach. Według pojedyńczych zgłoszeń, możliwe jest zmniejszenie skuteczności podczas jednoczesnego podawania makrogoli z niektórymi produktami leczniczymi, np. przeciwpadaczkowymi.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to bóle brzucha, wzdęcia, nudności i biegunka. Skutkiem ubocznym może być również świąd, ból głowy, wysypka, obrzęki obwodowe. Rzadko mogą wystąpić reakcje alergiczne czy dyskomfort w okolicy odbytu.

Mechanizm działania

Makrogole nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego dlatego pozostając w świetle jelita mogą wywierać działanie osmotyczne, wiążące wodę. Zatrzymanie wody w jelitach, zmiękcza stolec i ułatwia jego wydalanie.

Bezpieczeństwo stosowania

Bezpieczeństwo stosowania jest ściśle związane z przestrzeganiem zaleceń lekarza oraz monitorowaniem reakcji organizmu na lek. Należy pamiętać, że samoleczenie lub nieprawidłowe dawkowanie może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Osoby stosujące ten lek powinny regularnie konsultować się z lekarzem w celu monitorowania postępów terapii oraz ewentualnych działań niepożądanych.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna [dostęp online marzec 2024]:
https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=982

Portal Rejestry Medyczne, Charakterystyka Produktu Leczniczego - Duphagol, [online], [kwiecień 2024], dostępny w Internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/22276/characteristic


Leki zawierające: Macrogolum

Inni czytali również

topiramatum

podophyllotoxinum

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!