Liraglutidum - Substancja czynna - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Liraglutyd (łac. Liraglutidum) jest lekiem przeciwcukrzycowym z grupy leków inkretynowych. Dzięki swoim właściwościom, substancja ta poprawia kontrolę glikemii poprzez zmniejszenie stężenia glukozy we krwi na czczo i po posiłku u chorych na cukrzycę.

Zastosowanie

Liraglutyd jest używany do leczenia cukrzycy typu 2 jako uzupełnienie odpowiedniej diety i wysiłku fizycznego u dorosłych i dzieci po 10. rż. zarówno w monoterapii jak i w skojarzeniu z innymi lekami. Substancja ta jest również stosowana u osób ze wskazaniami do kontroli masy ciała.

Interakcje z innymi substancjami

Liraglutyd może wchodzić w interkacje z innymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych preparatach.

Warto pamiętać, że podczas równoległego stosowania liraglutydu z pochodnymi sulfonylomocznika lub insuliną, częściej może występować hipoglikemia, dlatego w celu zmniejszenia ryzyka jej wystąpienia, zaleca się zmniejszenie dawek pochodnych sulfonylomocznika lub insuliny.

Działania niepożądane

Tak jak każdy lek, liraglutyd może również powodowac działania niepożądane. Do najczęstszych z nich zalicza się: nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, zmniejszenie apetytu, wzdęcie brzucha, refluks żołądkowo-jelitowy, zapalenie oskrzeli, hipoglikemia, reakcje w miejscu wstrzyknięcia, zwiększenie aktywności lipazy i amylazy. 

Mechanizm działania

Liraglutyd zalicza się do analogów ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1(GLP-1) czyli hormonu inkretynowego. Substancja ta łączy się z receptorami GLP-1 znajdującymi się w mózgowiu prowadząc do ich aktywacji. W efekcie jego działania łaknienie ulega zmniejszeniu prowadząc do obniżenia podaży przyjmowanych kalorii, dzięki czemu dochodzido redukcji masy ciała. 

Analog wpływa głównie na utratę trzewnej tkanki tłuszczowej oraz w mniejszym stopniu redukuje podskórną tkankę tłuszczową. Kontrola łaknienia pod wpływem liraglutydu odbywa się poprzez zwiększenie uczucia sytości i redukcję uczucia głodu

Liraglutyd zwiększa wydzielanie insuliny oraz hamuje uwalnianie glukagonu.

Bezpieczeństwo stosowania

Liraglutyd jest skuteczny i bezpieczny w leczeniu cukrzycy typu 2 i wspomaganiu utraty wagi, jednak należy go stosować ostrożnie, zgodnie z zaleceniami lekarza, monitorując możliwe działania niepożądane.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna [dostęp online marzec 2024]:

Leki zawierające: Liraglutidum

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!