Sildenafili-citras - Substancja czynna - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Sildenafil (łac.Sildenafili citras) to powszechnie znany składnik aktywny wielu leków, stosowanych w leczeniu zaburzeń wzwodu prącia u dorosłych (preparaty w dawkach 25–100 mg) oraz leczeniu nadciśnienia płucnego u dorosłych i dzieci w celu poprawy zdolności wysiłkowej

Zastosowanie

Sildenafil jest głównie stosowany w leczeniu dysfunkcji erekcji . Pomaga zwiększyć przepływ krwi do penisa podczas pobudzenia seksualnego, co prowadzi do erekcji. Substancja ta jest też czasem stosowana w leczeniu nadciśnienia płucnego.

Interakcje między innymi substancjami

Sildenafil może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem stosowania należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach diety.

Sildenafilnie powinien być łączony z takimi lekami jak:

  • Azotany- stosowane w leczeniu bólów w klatce piersiowej. Łączenie ich z sildenafilem może prowadzić do niebezpiecznego obniżenia ciśnienia krwi;

  • Inne leki na zaburzenia erekcji- stosowanie ich jednocześnie z sildenafilem może prowadzić do przedłużonej erekcji lub uszkodzenia penisa;

  • Alkohol: może nasilać działania niepożądane.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, sildenafil może powodować działania niepożądane. Niektóre z nich to: zawroty głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia widzenia barwnego, uderzenia gorąca, uczucie zatkanego nosa, niestrawność.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Sildenafili citras działa poprzez hamowanie enzymu fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Hamowanie PDE5 zwiększa stężenie cyklicznego monofosforanu guanozyny (cGMP) w ciałach jamistych penisa, prowadząc do rozkurczu mięśni gładkich i zwiększonego przepływu krwi.

U osób u których występuje nadciśnienie płucne, sildenafil zwiększa stężenie cGMP w komórkach mięśni gładkich ścian naczyń płucnych co powoduje ich rozkurcz. 

Bezpieczeństwo stosowania

Chociaż sildenafil jest ogólnie bezpieczny dla większości ludzi, nie jest on zalecany dla osób z czynnikami ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, z anatomicznymi deformacjami prącia, z zaburzeniami krzepnięcia, z czynną chorobą wrzodową oraz dla osób równolegle przyjmujących leki alfa-adrenolityczne

Zawsze należy konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna [dostęp online marzec 2024]:
https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=721
https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/46780,Viagra-tabletki-powlekane#contraindication

Portal Rejestry Medyczne, Charakterystyka Produktu Leczniczego - Sildenafil PPH, [online], [kwiecień 2024], dostępny w Internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/22200/characteristic

Inni czytali również

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!