Amoxicillinum-natricum - Substancja czynna - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Amoksycylina (łac. Amoxicillinum natricum) jest antybiotykiem należącym do półsyntetycznych penicylin, o szerokim spektrum działania, stosowanym w leczeniu zakażeń wielu układów.

Zastosowanie

Amoksycylina jest wykorzystywana w leczeniu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, ucha środkowego i zatok przynosowych, układu moczowego, układu płciowego, zakażeń skóry i tkanek miękkich, zakażeń w obrębie jamy brzusznej, boreliozy, posocznicy, zakażeń w obrębie jamy ustnej w stomatologii oraz w zapobieganiu zapaleniu wsierdzia. W leczeniu skojarzonym z innymi lekami amoksycylinę stosuje się w eradykacji Helicobacter pylori, w przypadku choroby wrzodowej. 

Interakcje z innymi substancjami

Przed rozpoczęcie terapii amoksycyliną należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Amoksycylina może wchodzić w interakcje z innymi preparatami takimi jak:

  • probenecyd;
  • allopurynol;
  • tetracykliny;
  • doustne leki przeciwzakrzepowe (np. warfarynę);
  • metotreksat;
  • doustne hormonalne środki antykoncepcyjne.

Działania niepożądane

Tak jak każdy lek, aminopenicylina może również powodować działania niepożądane. Do najczęstszych z nich zalicza się: nadkażenia opornymi bakteriami lub drożdżakami w wyniku przedłużonego i powtarzanego stosowania amoksycyliny (np. zakażenia grzybicze błony śluzowej jamy ustnej i pochwy), nudności, wymioty, biegunka, utrata łaknienia, wzdęcia, wysypka (w tym w okolicy ust), suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia smaku, niewielkie i przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, osutka odropodobna, świąd, pokrzywka (jeżeli natychmiast po rozpoczęciu leczenia wystąpi pokrzywka, świadczy to o reakcji alergicznej i wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej). 

Mechanizm działania

Aminopenicylina należy do penicylin czyli antybiotyków β-laktamowych, których mechanizm działania polega na blokowaniu jednego z ostatnich etapów biosyntezy ściany komórkowej bakterii, tzw. transpeptydacji. Na skutek zahamowania enzymu transpeptydazy, biorącego udział w tym procesie, dochodzi do zahamowaniem budowy ściany komórkowej i następnie rozpadu komórki bakteryjnej.

Bezpieczeństwo stosowania

Amoksycylina jest zazwyczaj dobrze tolerowana. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza i przestrzegać zaleconego dawkowania.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna [dostęp online marzec 2024]

https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=88

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/91677,Amotaks-granulat-do-sporzadzania-zawiesiny-doustnej#sideeffectLeki zawierające: Amoxicillinum natricum

Inni czytali również

timonacicum

sildenafilum

ipratropii-bromidum

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!