Natrii-sulfas-anhydricum - Substancja czynna - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Siarczan sodu (łac. Natrii sulfas anhydricum) to sól sodowa kwasu siarkowego, stosowana w medycynie jako środek solny osmotyczny wykorzystywany w oczyszczaniu jelit.

Zastosowanie

Siarczan sodu w medycynie może być stosowany jako środek przeczyszczający w preparatach do czyszczenia jelit przed kolonoskopią.

Interakcje z innymi substancjami

Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach i suplementach diety. Siarczan sodu może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, szczególnie tymi, które są absorbowane w jelitach.

Działania niepożądane

Tak jak każdy lek, siarczan sodu może również powodować działania niepożądane. W trakcie stosowania mogą się pojawić zaburzenia elektrolitowe, które u większości pacjentów nie mają znaczenia klinicznego, jednak u pacjentów predysponowanych może dochodzić do arytmii serca lub ostrej niewydolności nerek.

Mechanizm działania

Siarczan sodu jest słabo absorbowany w przewodzie pokarmowym tworząc roztwór hipertoniczny, co sprawia, że woda przechodzi do światła jelita i zwiększa objętość ma kałowych.

Bezpieczeństwo stosowania

Stosowanie zgodnie z zaleceniami jest zazwyczaj bezpieczne, ale nie jest zalecane dla osób z niektórymi schorzeniami jelit. W trakcie stosowaniu preparatu należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.

Bibliografia

Wikipedia

https://pl.wikipedia.org/wiki/Siarczan_sodu

Kompendium F.army 

Charakterystyka Produktu Leczniczego - Eziclen, [online], [kwiecień 2024], dostępny w Internecie:

http://chpl.com.pl/data_files/2013-03-14_PL_spc_Eziclen_D210_v_3_final_2013.02.20.pdfLeki zawierające: Natrii sulfas anhydricum

Inni czytali również

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!