Cellulosum-microcristallinum - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Celuloza mikrokrystaliczna (łac. Cellulosum microcristallinum) znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Jest często stosowana jako wypełniacz i wiążący składnik w tabletkach, kapsułkach oraz innych formach leków.

Zastosowanie 

Jest jednym z kluczowych składników wielu leków,  które są dostępne zarówno na receptę, jak i bez recepty. Dzięki swojej zdolności do absorpcji wody, pomaga w tworzeniu trwałych struktur i ułatwia rozkładanie substancji aktywnych w organizmie pacjenta.

Interakcje z innymi substancjami

Celuloza mikrokrystaliczna jest chemicznie obojętna, dlatego umożliwia pewne i bezpieczne tworzenie receptur ze środkami leczniczymi, nawet wysoko higroskopijnymi. Nie wykazuje interakcji ze środkami leczniczymi.

Działania niepożądane

Celuloza mikrokrystaliczna jest ogólnie uznawana za substancję bezpieczną, mogą wystąpić pewne działania niepożądane u niektórych pacjentów. U osób wrażliwych podczas przyjmowania leków z celulozą mikrokrystaliczną mogą się pojawić wzdęcia, nudności, biegunki bądź zaparcia. W rzadkich przypadkach może dochodzić do reakcji alergicznych, które objawiają się swędzeniem, obrzękiem lub wysypką skórną. Warto monitorować reakcje organizmu podczas przyjmowania leków zawierających tę substancję i w razie wystąpienia nietypowych objawów skonsultować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Głównym mechanizmem działania celulozy mikrokrystalicznej jest jej zdolność do absorpcji wody oraz tworzenia stabilnych struktur. W przypadku leków, substancja ta pomaga w równomiernym rozprowadzaniu składników aktywnych w organizmie, co przyczynia się do skuteczniejszego działania leku.

Bezpieczeństwo stosowania

Celuloza mikrokrystaliczna jest uznawana za substancję o niskim ryzyku działań niepożądanych. Niemniej jednak, przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku zawierającego tę substancję, zaleca się konsultację z lekarzem, szczególnie w przypadku pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego, nietolerancją pewnych składników lub innych schorzeniami, które mogą wpłynąć na wchłanianie leków.

Celuloza mikrokrystaliczna występuje w wielu lekach, między innymi w preparacie Hitaxa.

Bibliografia

Portal Baza Leków https://baza-lekow.com.pl/substancja-czynna/celuloza-mikrokrystaliczna/

Portal Wydawnictwa Farmacom: http://farmacja.farmacom.com.pl/pdf/7MarianMikolajZgoda.pdf

Portal Rejestry Medyczne, Charakterystyka Produktu Leczniczego - Ibum Zatoki, [online], [kwiecień 2024], dostępny w Internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/30222/characteristic


Leki zawierające: Cellulosum microcristallinum

Inni czytali również

chlormadinoni-acetas

pantoprazolum

nystatinum

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!