Hitaxa Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Hitaxa - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Hitaxa to lek przeciwhistaminowy, który dostępny jest w formie doustnego roztworu oraz w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej. Lek stosowany jest w celu łagodzenia objawów związanych z pokrzywką alergiczną i alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Hitaxa
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Hitaxa - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 24.05.2024
Nazwa preparatu Hitaxa
Substancje czynne Desloratadinum Kroskarmelozy s├│l sodowa Cellulosum microcristallinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki ulegaj─ůce rozpadowi w jamie ustnej
 • roztw├│r doustny
Dawki
 • 2,5 mg (Tabletki ulegaj─ůce rozpadowi w jamie ustnej)
 • 5 mg (Tabletki ulegaj─ůce rozpadowi w jamie ustnej)
 • 0,5 mg/ml (roztw├│r doustny)

Podstawowe informacje o leku Hitaxa

Substancja czynna: Desloratadyna

Wskazania: Łagodzenie objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i pokrzywką
Zastosowanie: doustnie
Dawkowanie: zgodnie z zaleceniami lekarza, zależnie od wieku pacjenta. Dorośli - 5 mg desloratadyny w 1 dawcę na dobę.
Główne przeciwskazania: nadwrażliwość na którąkolwiek substancję, drgawki w wywiadzie
Główne działania niepożądane: ból głowy, uczucie zmęczenia i suchość w jamie ustnej.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Hitaxa - Cena, refundacja

Produkt leczniczy Hitaxa znajduje się na liście leków refundowanych, a jego cena jest uzależniona od wielkości opakowania.

 • Hitaxa (0,5 mg/ml roztwór doustny 1 but. 60 ml) - cena wynosi ok. 15 zł
 • Hitaxa (0,5 mg/ml roztwór doustny 1 but. 150 ml) - cena wynosi ok. 20 zł i w przypadku refundacji ok. 11 zł
 • Hitaxa (2,5 mg tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 10 szt.) - cena wynosi ok. 10 zł
 • Hitaxa (2,5 mg tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 30 szt.) - cena wynosi ok. 10 zł i w przypadku refundacji ok. 6 zł
 • Hitaxa (5 mg tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 10 szt.) - cena wynosi ok. 13 zł
 • Hitaxa (5 mg tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 30 szt.) - cena wynosi ok. 19 zł i w przypadku refundacji ok. 10 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest Hitaxa?

Substancją czynną leku Hitaxa jest desloratadyna. Desloratadyna to główny czynny farmakologicznie metabolit loratadyny należący do leków przeciwhistaminowych II generacji.


Lek Hitaxa stosuje się w ostrych i przewlekłych stanach alergicznych takich jak alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa czy pokrzywka alergiczna. Desloratadyna skutecznie łagodzi objawy takie jak kichanie, wydzielinę z nosa, świąd i zaczerwienienie oczu oraz świąd podniebienia.

Preparat dostępny jest w dwóch formach - klarownego, bezbarwnego roztworu doustnego o owocowym smaku oraz jako płaskie, ceglastoczerwone, okrągłe tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej. Tabletki występują w dwóch formach i różnią się zawartością substancji czynnej - mogą zawierać 5 mg desloratadyny i 2,5 mg desloratadyny.

Mechanizm działania

Desloratadyna zawarta w leku Hitaxa to bloker receptorów H1 dla histaminy. Receptory te obecne są głównie w naczyniach krwionośnych, mięśniach gładkich, sercu i ośrodkowym układzie nerwowym. Po połączeniu się histaminy z tym receptorem dochodzi do jego pobudzenia i w efekcie do rozszerzenia się naczyń krwionośnych (co może skutkować powstawaniem obrzęku, zaczerwienienia i świądu skóry), zwiększonej produkcji śluzu, a nawet skurczu mięśni gładkich oskrzeli.


Desloratadyna, blokując receptor H1, ogranicza efekt histaminy na organizm.

Hitaxa to lek przeciwhistaminowy II. generacji. W porównaniu do leków przeciwhistaminowych I. generacji (np. prometazyna, klemastyna) jest bardziej selektywny w stosunku do obwodowych receptorów H1 - nie przechodzi do ośrodkowego układu nerwowego i nie działa na receptory znajdujące się w mózgu. Dzięki temu zwykle nie powoduje senności i nie ma działania uspokajającego w przeciwieństwie do preparatów starszej generacji.

Skład leku Hitaxa

Substancję czynną leku Hitaxa stanowi desloratadyna. Lek pod postacią roztworu doustnego zawiera 0,5 mg desloratadyny na 1 ml roztworu (0,5 mg/1 ml). W przypadku tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej jedna tabletka może zawierać 5 mg lub 2,5 mg desloratadyny.


Substancje pomocnicze różnią się zależnie od postaci leku. W przypadku roztworu doustnego substancjami pomocniczymi są: cytrynian sodu, sukraloza, kwas cytrynowy bezwodny, sorbitol ciekły, glikol propylenowy, hypromeloza, płynny aromat Tutti Frutti, woda oczyszczona.

W przypadku tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej substancjami pomocniczymi są: poliakrylina potasowa, kwas cytrynowy jednowodny, żelaza tlenek czerwony (E172), magnezu stearynian, kroskarmeloza sodowa, aromat Tutti Frutti płynny (zawiera również glikol propylenowy), aspartam (E951), mannitol, celuloza mikrokrystaliczna, potasu wodorotlenek.

Jak stosowa─ç lek?

Lek Hitaxa w obu formach przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej należy przyjąć bez wcześniejszego ich rozkruszania, od razu po otwarciu blistra - tabletka sama ulega natychmiastowemu rozpadowi po umieszczeniu jej w jamie ustnej. Nie ma potrzeby popijania ich wodą czy innym płynem.


Lek Hitaxa może być przyjmowany niezależnie od posiłku.

Obie formy preparatu leczniczego Hitaxa, niezależnie od dawek, są lekami dostępnymi na receptę. Należy go przyjmować według zaleceń lekarza. Lek należy przechowywać w suchym, niedostępnym dla dzieci miejscu.

Jak dawkować lek u dorosłych?

U osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia lek Hitaxa stosuje się raz na dobę - 1 tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej w dawce 5 mg lub 10 ml roztworu doustnego 0,5 mg/ml.


W leczeniu okresowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, jeśli objawy występują krócej niż 4 dni w tygodniu lub krócej niż przez 4 tygodnie, przyjmowanie leku należy przerwać po ustąpieniu objawów i ewentualnie wznowić przy ponownym ich pojawieniu się.

W leczeniu przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa, jeśli objawy trwają 4 lub więcej dni w tygodniu i dłużej niż 4 tygodnie, stosowanie leku można kontynuować w całym okresie narażenia na alergen.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Podczas podejmowania decyzji o podjęciu leczenia dzieci lekiem Hitaxa, należy pamiętać, że większość zapaleń błony śluzowej nosa u dzieci poniżej 2 roku życia ma charakter infekcyjny i nie są alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa.


U dzieci starszych - w wieku od 6 do 11 lat stosuje się 2,5 mg desloratadyny raz na dobę - 5 ml roztworu doustnego lub jedną tabletkę ulegającą rozpadowi w jamie ustnej w dawce 2,5 mg.

U dzieci młodszych - w wieku od 1 roku do 5 lat stosuje się jedynie roztwór doustny w dawce 1,25 mg desloratadyny (2,5 ml roztworu) raz na dobę.

Dawka maksymalna produktu

Na podstawie dostępnych danych trudno określić dawkę maksymalną leku. Ewentualne modyfikacje dawkowania powinny odbywać się po konsultacji lekarskiej.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Lek Hitaxa z uwagi na swoją selektywność powoduje mniej działań niepożądanych niż leki przeciwhistaminowe I generacji. Jednak jak w przypadku każdego leku - jego stosowanie może powodować skutki uboczne.


Najczęstszymi działaniami niepożądanymi u dorosłych i młodzieży podczas terapii lekiem Hitaxa są bóle głowy, uczucie zmęczenia oraz suchość w jamie ustnej. U dzieci są to biegunka, gorączka i bezsenność .

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Bardzo rzadko u niektórych osób lek Hitaxa może powodować działania niepożądane takie jak: senność, zawroty głowy, bóle mięśni, omamy, nietypowe zachowanie w tym zachowanie agresywne, zwiększony apetyt i w efekcie tego zwiększenie masy ciała, nudności, rozstrój żołądka, zapalenie wątroby, tachykardia i kołatanie serca.


Ciężkie reakcje alergiczne, takie jak anafilaksja, również występują po zażyciu leku Hitaxa bardzo rzadko.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Działania niepożądane po przedawkowaniu leku Hitaxa są podobne do tych występujących po przyjmowaniu dawek terapeutycznych - mogą być jednak bardziej nasilone.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

W przypadku nadwrażliwości na desloratadynę, jakąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie oraz na loratadynę nie powinno się stosować tego leku.


W przypadku preparatu w formie tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej należy zwrócić uwagę na zawartość aspartamu będącego źródłem fenyloalaniny. Aspartam może być szkodliwy u osób cierpiących na fenyloketonurię, u takich pacjentów należy unikać stosowania leku w tej formie.

Preparat Hitaxa w formie roztworu doustnego zawiera sorbitol - źródło fruktozy. Osoby z dziedziczną nietolerancją fruktozy powinny unikać stosowania produktu leczniczego Hitaxa w formie roztworu doustnego.

Hitaxa zwiększa podatność na występowanie drgawek. Należy zachować ostrożność podczas terapii u małych dzieci i u osób, u których w przeszłości występowały drgawki.

Należy zachować ostrożność u osób z ciężką niewydolnością nerek - u takich pacjentów eliminacja desloratadyny z organizmu jest utrudniona. Należy wykluczyć zaburzenia czynności nerek przed zastosowaniem preparatu Hitaxa.

Interakcje z innymi lekami

Ze względu na to, że nie zidentyfikowano jeszcze enzymu odpowiedzialnego za metabolizm desloratadyny nie można całkowicie wykluczyć interakcji z innymi preparatami leczniczymi.


Jednakże podczas badań z udziałem ketokonazolu lub erytromycyny nie zaobserwowano klinicznie istotnych interakcji ani istotnych zmian stężenia desloratadyny w osoczu.

Hitaxa a alkohol

Podczas badań nie wykazano nasilonych zaburzeń sprawności psychoruchowej podcza jednoczesnego spożywania alkoholu i desloratadyny. Należy jednak zachować ostrożność podczas jednoczesnego sięgania po te substancje.

Hitaxa a ci─ů┼╝a

W badaniach wykonanych na kobietach w ciąży oraz w badaniu na zwierzętach nie wykazano szkodliwego wpływu desloratadyny na płód. Według badań Hitaxa nie wywołuje też wad rozwojowych. Jednak w celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania leku Hitaxa w okresie ciąży.

Hitaxa a karmienie piersi─ů

Desloratadyna zawarta w leku Hitaxa jest wydzielana do mleka matki. Nieznany jest wpływ desloratydyny na noworodka - z tego powodu nie powinno się stosować tego leku w okresie karmienia piersią.


Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub przerwaniu leczenia preparatem Hitaxa biorąc pod uwagę korzyści matczyne wynikające z terapii oraz korzyści dla dziecka wynikające z karmienia piersią.

Hitaxa a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

W badaniach klinicznych nie stwierdzono zaburzeń zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych ani obsługiwania maszyn u pacjentów przyjmujących lek Hitaxa. Na początku terapii zaleca się jednak powstrzymanie od czynności wymagających koncentracji i wzmożonej uwagi, by ustalić w jaki sposób pacjent reaguje na ten lek.W trakcie leczenia u niektórych osób występuje senność lub zmniejszenie zdolności koncentracji uwagi - te działania niepożądane znacznie zmniejsza zdolność prowadzenia pojazdów.


Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝