L4 online / E-zwolnienie

Konsultacje z e-zwolnieniem bez wychodzenia z domu

Konsultacja telefoniczna
Do 2 godzin roboczych* Omów swój problem medyczny z lekarzem i uzyskaj leczenie, E-receptę, E-zwolnienie.

L4 online – konsultacje z e-zwolnieniem bez wychodzenia z domu

Jeśli jesteś chory, potrzebujesz zwolnienia lekarskiego z pracy, chcesz zminimalizować kontakty międzyludzkie, by nie transmitować czynników chorobotwórczych trafiłeś idealnie! Jesteśmy tu właśnie dla Ciebie.

ezwolnienie l4 online teleporada

Odkryj pełen zalet świat telemedycyny

Otaczająca nas wszystkich rzeczywistość nieustannie się zmienia. Dotyczy to każdej dziedziny życia, również tej związanej z medycyną. Postęp techniczny, a także nietypowe sytuacje, takie jak pandemia koronawirusa, wymuszają szukanie nowych, udoskonalonych rozwiązań w zakresie dostępu do leczenia. Przełomem na tej drodze jest m.in. rozpowszechnienie telemedycyny, a wraz z nim dostęp do takich dokumentów elektronicznych, jak: e-recepta, e-skierowanie oraz e-zwolnienie.

Czym jest e-zwolnienie? Jak działa elektroniczne L4?

E-zwolnienie, znane również jako e-ZLA lub L4, to nic innego, jak zwolnienie lekarskie wystawiona w formie elektronicznej. Jest to obecnie jedyna dopuszczalna forma, w jakiej lekarz może wystawić taki dokument. Zwolnienia elektroniczne stały się obowiązkowe 1 grudnia 2018 roku.

L4 online może zostać wystawione zarówno podczas teleporady, konsultacji online, jak i tradycyjnej wizyty stacjonarnej. Może zrobić to również każdy lekarz, dowolnej specjalizacji, jeśli uzna podczas wizyty, że stan zdrowia pacjenta tego wymaga. Jedyne dane, jakie są mu potrzebne, to Twój numer PESEL.

Uzyskanie elektronicznego L4 – przekonaj się, jakie to proste!

Elektroniczne zwolnienie to duże ułatwienie dla wszystkich zainteresowanych – pacjenta, lekarza i pracodawcy. Lekarz nie tylko nie musi kontaktować się z pacjentem "twarzą w twarz", ale również już więcej obawiać chociażby o pomyłkę w danych. Po wpisaniu do systemu numeru PESEL, wszystkie inne niezbędne dane pobierane są automatycznie. Pacjent zyskuje natomiast znacznie więcej niż bezpieczeństwo danych. Brak konieczności osobistej wizyty w przychodni eliminuje wiele problemów logistycznych, nie naraża też pacjentów na niepotrzebny kontakt z wirusami. Co więcej, pacjent w ogóle nie dostaje papierowej kartki ze zwolnieniem, nie musi więc dostarczać dokumentu do pracodawcy. Gdy istniał obowiązek dostarczenia zwolnienia w ciągu 7 dni, zdarzały się przypadki zgubienia dokumentu czy niedotrzymania terminu. Nie zawsze też chory pacjent był w stanie zorganizować wymianę dokumentów.

Obecnie wszystko odbywa się w sposób automatyczny. E-ZLA zostaje automatycznie przesłane do pracodawcy lub do ZUS (w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą). Ogranicza to do minimum formalności związane z przebywaniem pracownika na zwolnieniu lekarskim, co z kolei jest dużym ułatwieniem dla pracodawców. Zarówno pracownik, jak i pracodawca, jeżeli posiadają konto PUE mogą w każdej chwili uzyskać dostęp do takich danych, jak czas trwania zwolnienia. Pomaga to więc utrzymać porządek w dokumentacji pracownika, eliminując konieczność archiwizowania zwolnień papierowych. Ogranicza to do minimum również kontakty międzyludzkie, co w sytuacji dotknięcia pracownika chorobą wirusową ma ogromne znaczenie. E-zwolnienia to więc na różnych polach najbezpieczniejsza forma zwolnień lekarskich.

L4 online a Internetowe Konto Pacjenta

Otrzymując e-zwolnienie, pacjent nie dostaje do ręki kartki ze zwolnieniem papierowym. Nie oznacza to jednak, że jest pozbawiony wglądu w treść dokumentu. Dane takie jak czas trwania zwolnienia można w każdej chwili bardzo łatwo sprawdzić. Wystarczy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta.

IKP to bezpłatna rządowa aplikacja internetowa, która służy ułatwieniu korzystania z ochrony zdrowia. Dzięki niej każdy obywatel może szybko sprawdzić informacje o swoim zdrowiu, zapoznać się z historią swojego leczenia, a także otrzymać wgląd do dokumentów elektronicznych - e-recept, e-zwolnień i e-skierowań. Konto Pacjenta posiada każdy, jednak, aby się do niego zalogować, konieczny jest Profil Zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Założenie Profilu Zaufanego nie jest jednak konieczne do tego, aby zwolnienie online uzyskać! Nawet wtedy, gdy nie masz dostępu do IKP, lekarz wciąż jest w stanie wystawić Ci zwolnienie, jeśli tylko podasz mu swój numer PESEL. Polecamy natomiast korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta, aby mieć pełen dostęp do swojej dokumentacji o każdej porze i w każdym miejscu.

Zacznij już dziś korzystać ze zwolnień lekarskich online!

  • Bezpieczne
  • Szybkie
  • Proste
  • Nowoczesne
  • Bezdotykowe

Pamiętaj! E-zwolnienie daje Ci takiej samo prawo do zasiłku chorobowego oraz zasiłku pielęgnacyjnego, jak papierowa wersja dokumentu. Pracodawca ma obowiązek przyjąć zwolnienie elektroniczne i nie może odmówić jego uhonorowania. Będąc na e-zwolnieniu masz prawo do 80% wynagrodzenia, a w sytuacji ciąży, lub wypadku w drodze do (lub z) pracy do 100% pensji.

Dlaczego warto zaufać właśnie nam?

  • Działamy szybko i sprawnie. Usługę staramy się zrealizować niezwłocznie, nie dłużej niż w ciągu 12 godzin.
  • Dbamy o jakość obsługi pacjenta. Każdy pacjent jest dla nas ważny. Dokładamy wszelkich starań, by korzystanie z naszych usług było przyjemnością. Jednak nawet, jeśli coś pójdzie nie tak, każdy problem możesz szybko wyjaśnić drogą mailową.
  • Uzyskanie L4 online jest z nami tak proste, jak nigdy. Tworzymy nasz serwis tak, aby korzystanie z niego było proste, szybkie i intuicyjne.
  • Jesteśmy zawsze dostępni. Nie musisz już więcej martwić się tym, że możesz poczuć się źle w święto, poza godzinami pracy przychodni lub gdy Twój lekarz rodzinny przebywa w urlopie. Zawsze chętnie służymy pomocą w uzyskaniu elektronicznego zwolnienia.
  • Z nami Twoje dane osobowe oraz pieniądze są zawsze bezpieczne. Bezpieczeństwo danych osobowych pacjentów to dla nas priorytet. Prosimy zawsze tylko o te dane, które są nam niezbędne i przechowujemy je z najwyższą starannością. Płatności za usługi realizujemy zaś za pośrednictwem bezpiecznych płatności PayU.

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jakie dokumenty muszę przygotować, aby uzyskać e-zwolnienie?
O potrzebie wystawienia zwolnienia decyduje lekarz podczas konsultacji. Warto więc być w stanie odpowiedzieć na pytania o ogólny stan zdrowia, a także odczuwane obecnie dolegliwości. Posiadanie przy sobie dokumentacji medycznej nie jest natomiast konieczne, lekarz uzyskuje dostęp do Twoich danych zgromadzonych na Internetowym Koncie Pacjenta.
Na jak długo może zostać wystawione elektroniczne L4?
E-zwolnienie jest zwykle wystawiane na okres do 7 dni. Jest jednak możliwe przedłużenie zwolnienia, jeżeli odczuwane przez pacjenta dolegliwości nie ustępują.
Czy pierwszym dniem zwolnienia musi być dzień konsultacji?
Nie. L4 online może zaczynać się do 3 dni przed konsultacją oraz do 1 dnia po niej.
Czy elektroniczne zwolnienie można wystawić tylko dla jednego pracodawcy?
Jedno e-zwolnienie zostaje wystawione dla konkretnego płatnika, jednak podczas teleporady można wystawić kilka zwolnień dla kilku różnych pracodawców. Co więcej, zwolnienie może być wystawione również dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Dokument jest wtedy dostarczany bezpośrednio do ZUS.

Zapomnij o kolejkach do lekarzy, stresie i nadmiernej papierologii. Umów się na konsultację online w dogodnym dla siebie czasie i miejscu, a potem miej gwarancję, że Twoje e-zwolnienie zostanie w odpowiednim terminie dostarczone do pracodawcy. L4 online to nowoczesne, przyszłościowe rozwiązanie w zakresie uzyskiwania zwolnień lekarskich, z którego korzystać możesz już teraz!