Objawy chorób wątroby - co może wskazywać na problemy z wątrobą?

Opublikowano 04.01.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Objawy chorób wątroby - co może wskazywać na problemy z wątrobą?

Choroby wątroby mogą wywoływać różne objawy, zarówno takie, które głównie kojarzą się ze schorzeniami tego narządu - np. żółtaczka, ból w prawym podżebrzu - jak i mniej typowe, które niekoniecznie będą kojarzyć się z wątrobą.

Spis treści

Choroby wątroby dotykają narządu, który ma niezliczone funkcje w organizmie człowieka: metaboliczne, magazynujące, trawienne, detoksykujące i wiele innych. W związku z tym, uszkodzenie wątroby może się wiązać z rozwijaniem bardzo poważnych stanów, także zagrażających życiu, dlatego tak ważna jest dbałość o ten narząd i profilaktyka chorób.

W przypadku wystąpienia schorzenia wątroby korzysta się z różnych leków, np. Heparegen. W niektórych chorobach wątroby wyleczenie jest niemożliwe i konieczny może być przeszczep wątroby.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jakie są początkowe objawy związane z chorobami wątroby?

Co istotne, chora wątroba może nie powodować wystąpienia żadnych objawów. Są i takie jednostki chorobowe, które powodują występowanie ciężkiego stanu organizmu już w dzieciństwie.

Często dochodzi jednak do stopniowego rozwoju kolejnych oznak choroby, na które warto być czujnym - często możliwości terapeutyczne są znacznie większe w początkowej fazie schorzenia wątroby.

Do początkowych objawów mogą należeć np. pobolewania w prawym podżebrzu lub uczucie zmęczenia. Możliwe są także symptomy grypopodobne, takie jak gorączka, bóle mięśni czy stawów.

Jak objawiają się choroby wątroby?

Objawy ogólne

Objawy chorób wątroby mogą występować zarówno w początkowej fazie schorzenia, jak i w znacznie późniejszym czasie. Może wystąpić uczucie zmęczenia, brak apetytu, zaburzenia miesiączkowania.

W przypadku ostrej niewydolności wątroby, spowodowanej przez np. wirusowe zapalenie wątroby lub zatrucie, szybko dochodzi do rozwoju takich objawów jak zaburzenia świadomości, zaburzenia krzepnięcia krwi (np. z pojawieniem się wybroczyn czy krwawieniem z dziąseł).

Typowym objawem choroby wątroby jest żółtaczka, tzn. żółte zabarwienie skóry, błon śluzowych oraz oczu, związane z podwyższeniem poziomu bilirubiny we krwi - barwnika powstałego ze "zużytych" czerwonych krwinek. Może jej towarzyszyć świąd. Wystąpienie żółtaczki nie musi oznaczać poważnej choroby wątroby, ale jej pojawienie się powinno być zdecydowanie sygnałem do wizyty u lekarza.

Wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenia wątroby mogą wywoływać ostrą niewydolność wątroby (co opisano wyżej), powodując takie objawy jak zaburzenia świadomości czy żółtaczkę.

W ostrym WZW mogą występować nudności, wymioty, zmęczenie, bóle brzucha, bóle mięśni i stawów. Pacjent może też zaobserwować ściemnienie moczu i rozjaśnienie stolca. Co ciekawe, duża część przypadków przebiega bez żółtaczki, a niektórzy pacjenci nie mają żadnych objawów.

Stłuszczenie wątroby

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby może powodować niespecyficzne objawy, takie jak zmęczenie, złe samopoczucie, dyskomfort odczuwany w prawym podżebrzu. Co istotne, często pacjent nie zgłasza żadnych objawów, a rozpoznanie jest przypadkowe.

Alkoholowe stłuszczenie wątroby często nie wywołuje żadnych objawów, ewentualnie - podobnie jak w niealkoholowym stłuszczeniu - dochodzi do pobolewania w prawym podżebrzu. W badaniu fizykalnym lekarz może wyczuć powiększenie narządu.

Alkoholowe zapalenie wątroby.

Alkoholowe zapalenie wątroby jest spowodowane przewlekłym nadużywaniem alkoholu, co wywołuje zmiany martwiczo-zapalne w wątrobie. Dochodzi do rozwoju takich objawów jak żółtaczka, uczucie osłabienia, brak apetytu.

Pacjent zgłasza także gorączkę oraz "ból wątroby" (konkretnie ból otaczającej wątrobę błony surowiczej - powiększona wątroba wywołuje jej rozciąganie, co powoduje ból, sama wątroba nie jest unerwiona bólowo).

Z czasem mogą pojawić się objawy wynikające z niewydolności wątroby i jej marskości, opisane niżej.

Marskość wątroby

Objawy marskości wątroby są wywołane przez włóknienie tego narządu na skutek różnych czynników uszkadzających i są związane ze stopniową utratą czynnego miąższu wątroby. Wiąże się to z gromadzeniem szkodliwych związków, czego objawem może być encefalopatia wątrobowa - zaburzenia neurologiczne, objawiające się np. dezorientacją, problemami z mówieniem czy drżeniem rąk.

Poza mało charakterystycznym osłabieniem czy zmniejszeniem apetytu, u pacjentów z marskością wątroby pojawia się zmiana sylwetki ciała (powiększony obwód brzucha i wychudzenie kończyn), odwrócenie rytmu dobowego czy drżenie mięśni.

W przebiegu marskości wątroby dochodzi do zmian skórnych: tzw. pajączków, utraty owłosienia, wybroczyn czy rumienia dłoni. Ponadto pacjentom dokuczają wzdęcia, nudności i wymioty.

Z włóknieniem wątroby związane jest pojęcie nadciśnienia wrotnego, które skutkuje rozwinięciem krążenia obocznego i poszerzeniem naczyń żylnych brzucha (tzw. głowa meduzy) czy przełyku. W związku z czym, objawem marskości wątroby mogą być też stany zagrożenia życia takie jak krwawienie z żylaków przełyku.

Rak wątroby

Najczęstszy złośliwy nowotwór występujący w wątrobie to przerzut innego nowotworu złośliwego - najczęściej raka jelita grubego. W tym wypadku przed objawami wątrobowymi mogą wystąpić objawy z przewodu pokarmowego, np. krwawienie czy zmiana rytmu wypróżnień.

Z kolei najczęstszy pierwotny nowotwór złośliwy wątroby to rak wątrobowokomórkowy (HCC - hepatocellular carcinoma). Do rozwoju HCC predysponuje marskość wątroby, gruczolaki powstałe na podłożu hormonalnym, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby czy choroby metaboliczne.

Inne choroby wątroby

Naczyniak wątroby jest łagodnym nowotworem, który z reguły nie wywołuje żadnych objawów i jest wykrywany przypadkowo, np. podczas badania USG wątroby.

Żółtaczka, ból brzucha, wymioty nieprzynoszące ulgi mogą być związane z ostrym zapaleniem trzustki, którego częstą przyczyną jest kamica żółciowa, tzn. występowanie złogów w pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych.

Z kolei żółtaczka z towarzyszącym silnym bólem w prawym podżebrzu oraz gorączką i dreszczami to objawy typowe dla ostrego zapalenia dróg żółciowych. Mogą im towarzyszyć także zaburzenia świadomości czy nawet objawy wstrząsu. Jest to stan, który zdecydowanie wymaga konsultacji lekarskiej, a często także leczenia inwazyjnego.

Torbiele wątroby to przestrzenie płynowe zlokalizowane w tym narządzie, często niezwiązane z jakimikolwiek objawami i wykrywane przypadkowo. Mogą to być zarówno torbiele łagodne, jak i związane z występowaniem nowotworu złośliwego czy na przykład torbiele pasożytnicze.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące objawów chorób wątroby

Najczęściej spotykana przewlekła choroba wątroby to niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Nadmierne spożywanie alkoholu wywołuje z kolei alkoholowe uszkodzenie wątroby. W przypadku nowotworów złośliwych najczęstszy jest przerzut z innego nowotworu, najczęściej z przewodu pokarmowego.

Tak, utrata apetytu może być objawem choroby wątroby, ale może też wiązać się z problemami innych narządów. Warto skonsultować się z lekarzem, który po przeprowadzeniu wywiadu i badaniu fizykalnym będzie mógł pogłębić diagnostykę.

Objawami problemów z wątrobą mogą być zmęczenie, ból brzucha (zlokalizowany w prawym górnym kwadrancie) czy brak apetytu, ale także objawy skórne: żółtaczka, świąd skóry czy wybroczyny na skórze.

Bibliografia

Portal Medycyna Praktyczna

https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/watroba/50970,ostra-niewydolnosc-watroby

Portal Medycyna Praktyczna

https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/watroba/50966,alkoholowe-choroby-watroby

Portal Medycyna Praktyczna

https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.7.1.

Portal Medycyna Praktyczna

https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/watroba/288646,niealkoholowa-stluszczeniowa-choroba-watroby-stluszczenie-watroby-nafld-mafld

Inni czytali również

Mercilon - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Mercilon - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Mercilon jest złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym, który cieszy się popularnością wśród kobiet jako skuteczna metoda zapobiegania ciąży. Produkt zawiera dwie aktywne substancje: etynyloestradiol i dezogestrel.W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej działaniu, skuteczności i potencjalnym skutkom ubocznym leku Mercilon. Omówimy również ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem stosowania tego preparatu antykoncepcyjnego.Ze względu na indywidualne czynniki ryzyka i potrzeby każdej kobiety, zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed podjęciem decyzji o wyborze metody antykoncepcji.

Charakterystyka produktów leczniczych
16.02.2024
Cyclonamine E recepta   recepta online z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania
Cyclonamine E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Cyclonamine jest stosowany w leczeniu i zapobieganiu krwawieniom związanym z zabiegami chirurgicznymi, nadmiernym krwawieniom menstruacyjnym oraz międzymiesiączkowym. Ponadto, znajduje zastosowanie w przypadku krwawień w schorzeniach internistycznych, takich jak krwawienia z nosa lub dziąseł, krwiste wymioty czy obecność krwi w moczu.Cyclonamine jest dostępne zarówno w postaci roztworu do wstrzyknięć, jak i tabletek, oferując różne warianty dawkowania. Przed rozpoczęciem stosowania leku kluczowe jest zapoznanie się z zaleceniami dotyczącymi dawkowania, które są dostosowane do konkretnych chorób i wskazań.

Charakterystyka produktów leczniczych
27.02.2024
Nowoczesne metody antykoncepcji od A do Z
Nowoczesne metody antykoncepcji od A do Z

Wraz z upływem lat na rynku dostępne stają się coraz to nowsze metody antykoncepcji, odpowiadające na zapotrzebowanie kobiet, które chcą świadomie zadbać o swoją płodność i seksualność. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza metody długoterminowe - co warto o nich wiedzieć?  Antykoncepcja hormonalna dostępna jest na receptę online.

Artykuł
13.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!