Zgaga - apteczne i domowe sposoby leczenia

Opublikowano 12.04.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Zgaga   apteczne i domowe sposoby leczenia

Zgaga to nieprzyjemne uczucie pieczenia w klatce piersiowej. Dolegliwość najczęściej jest powiązana z refluksem żołądkowo-przełykowym, jednak w powstawaniu tego typu nieprzyjemnych objawów mogą również brać udział inne schorzenia lub stosowanie niektórych leków. Aby pozbyć się zgagi, możliwe jest zastosowanie domowych i aptecznych sposobów np. spożywanie sody oczyszczonej, przyjmowanie leków zmniejszających wydzielanie żołądkowe.

Spis treści

Czym jest zgaga?

Zgaga to uczucie palenia, pieczenia w klatce piersiowej, które jest zlokalizowane za mostkiem i niekiedy dochodzi do gardła. Pojawia się ona na skutek podrażnienia delikatnej błony śluzowej przełyku z powodu cofania się kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Jest to przede wszystkim główny objaw choroby refluksowej przełyku.


Ze względu na dolegliwości bólowe w klatce piersiowej, zgaga może być mylona z chorobą niedokrwienną serca, jednak przy różnicowaniu tych dolegliwości warto zaznaczyć, że objawy zgagi zwykle pojawiają się po posiłku lub pochyleniu się.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jakie są przyczyny zgagi?

Zgaga jest wynikiem cofania się treści żołądkowej do przełyku, a kwas solny znajdujący się w treści działa drażniąco na nabłonek pokrywający przełyk.

Dolegliwość ta najczęściej jest objawem choroby refluksowej przełyku. Choć etiologia tego schorzenia jest wieloczynnikowa, to za główny powód powstawania uznaje się zmniejszenie napięcia w dolnym zwieraczu przełyku (ang. lower esophageal sphincter, LES).

Do innych czynników, które mogą również mieć wpływ na refluks żołądkowo-przełykowy zalicza się: zaburzenia motoryki przełyku i upośledzenie klirensu przełykowego, zaburzenie integralności błony śluzowej przełyku, przepuklina rozworu przełykowego, nadwrażliwość przełyku, opóźnione opróżnianie żołądka, otyłość, ciąża.

Przyczyną zgagi może być także przepełnienie żołądka lub pospieszne, a tym samym niedokładne, przeżucie pokarmu.

Zgaga po jedzeniu

U niektórych zdrowych osób zgaga może się pojawić na skutek zjedzenia konkretnych produktów. Dolegliwość ta często pojawia się spożyciu:

  • pikantnych potraw;

  • cebuli,

  • cytrusów;

  • pomidorów i ich przetworów;

  • czekolady;

  • alkoholu;

  • mocnej kawy lub herbaty;

  • napojów gazowanych.

Jakie są objawy zgagi?

Zgaga najczęściej objawia się jako piekący ból w okolicy klatki piersiowej na wysokości mostka, który okazjonalnie może się również lokalizować trochę niżej, w nadbrzuszu. Czasem mogą występować kwaśne odbijania, które mają uporczywy charakter, dają poczucie palenia w gardle i jamie ustnej oraz uczucie pełności.

Dolegliwości często nasilają się po spożyciu obfitego posiłku zawierającego tłuste jedzenie, a zwłaszcza wtedy, gdy przyjmuje się po nim pozycję leżącą.

Na skutek zgagi czasem może również dochodzić do zarzucania treści żołądkowej do dróg oddechowych i powstania chrypki lub suchego kaszlu.

Objawy zgagi należy różnicować z objawami choroby niedokrwiennej serca. Ból w klatce piersiowej jest typowym objawem zawału serca, dlatego w przypadku osób obciążonych kardiologicznie i dodatkowych objawów, takich jak duszność, osłabienie, ból promieniujący do lewej ręki czy żuchwy, warto zasięgnąć pomocy medycznej jak najszybciej.

Niepokojące objawy zawsze warto skonsultować z lekarzem, który zdiagnozuje źródło problemów i wdroży odpowiednie leczenie. Do objawów alarmujących zalicza się: objawy typu dysfagia (zaburzenia połykania), odynofagia (ból przy połykaniu), niezamierzony spadek masy ciała, niedokrwistość

Jak unikać zgagi?

Najlepszymi sposobami, dzięki którym można uniknąć zgagi, są właściwy tryb życia oraz odpowiednia dieta. Aby ograniczyć występowanie zgagi, warto wdrożyć takie nawyki jak:

  • rezygnacja z palenia wyrobów tytoniu, picia alkoholu;

  • regularna aktywność fizyczna (nie jest jednak zalecana aktywność o dużej intensywności oraz wymuszająca pozycję schyloną);

  • unikanie ciasnych ubrań i pasków;

  • układanie się do snu na lewym boku;

  • ograniczenie stosowania leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. ibuprofen, ketoprofen, naproksen;

  • stosowanie metod relaksacyjnych, które umożliwią radzenie sobie w stresowych sytuacjach.

  • Warto również zadbać o higienę spożywanych posiłków. Należy jeść je powoli i spokojnie, gdyż zbyt szybkie jedzenie może sprawić, że pojawią się nieprzyjemne dolegliwości.

Jakie są leki na zgagę?

Leczenie zgagi opiera się przede wszystkim na stosowaniu leków zmniejszających wydzielanie soków żołądkowych.


Najskuteczniejszą grupą leków są inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol, esmoprazol, rabeprazol), które należy przyjąć 30-60 minut przed śniadaniem.

Do preparatów, które także zmniejszają wydzielanie kwasu solnego, zalicza się antagonisty receptorów histaminowych H2, np. ranitydyna czy famotydyna, jednak ich działanie jest słabsze i krótsze w porównaniu z IPP.

Kolejną grupą są leki zobojętniające kwas solny oraz osłaniające błonę śluzową. Zalicza się do nich preparaty zawierające w swoim składzie związki magnezu i glinu, sukralfat oraz kwas alginowy. Leki te mają szybki czas działania, dzięki czemu można je stosować doraźnie.

Jako uzupełnienie hamowania wydzielania kwasu solnego stosuje się leki prokinetyczne, a najczęściej jest to itopryd. Większość preparatów dostępnych jest w aptece po okazaniu recepty (np. Prokit, Zirid). Lekiem dostępnym bez recepty, zawierającym w swoim składzie trimebutyne jest Tribux Bio.

Leczenie zgagi w ciąży

W przypadku kobiet w ciąży, po konsultacji z lekarzem, można wspomóc się preparatami na zgagę dostępnymi w aptece bez recepty. Należy jednak pamiętać, że:

  • kobiety w ciąży mogą stosować leki na zgagę na bazie węglanu magnezu, węglanu wapnia, a także alginianów (substancji pozyskiwanych z morskich wodorostów). Składniki te mają działanie zobojętniające kwas żołądkowy i zmniejszają dolegliwości;

  • kobiety w ciąży nie powinny przyjmować preparatów na zgagę zawierających związki glinu oraz wodorowęglan sodu.

Jakie są domowe sposoby na leczenie zgagi?

W przypadku występowania zgagi możemy się wspomóc domowymi sposobami, które pomogą zapobiec występowaniu tego objawu, a także będą działać łagodząco na przykre dolegliwości.

Tak jak przyjmowane leki apteczne, substancje zawarte w domowych środkach również mogą wchodzić w interakcje z aktualnie przyjmowanymi lekami i powodować problemy, dlatego zaleca się, aby przed rozpoczęciem domowych terapii, omówić ten aspekt z lekarzem.

Do domowych metod możemy zaliczyć:

  • sodę oczyszczoną - może łagodzić niektóre epizody zgagi, neutralizując kwas żołądkowy. Należy rozpuścić 1 łyżeczkę sody oczyszczonej w szklance wody, a następnie wypić powoli;

  • suplementy zawierające lukrecję - ziołowe preparaty mogą łagodząco działać na zgagę, jednak należy pamiętać, że spożywanie zbyt dużej ilości lukrecji może podnieść ciśnienie krwi, obniżyć poziom potasu, a także zakłócić działanie niektórych leków;

  • lniany kisiel - siemię lniane oprócz łagodzenia podrażnionego nabłonka przełyku, wzmacnia go i ochrania. Aby przygotować lniany kisiel, należy dwie łyżki siemienia lnianego zalać wrzątkiem i poczekać aż ostygnie;

  • imbir - sugeruje się, że świeże kłącze imbiru wchłania kwasy cofające się do przełyku i szybko łagodzi podrażnienia. Można ssać cienki plasterek, a także przygotować napar;

  • migdały - orzechy te pomagają zneutralizować kwasy żołądkowe. Często są one polecane kobietom w ciąży cierpiącym na zgagę, gdyż w swoim składzie zawierają mnóstwo mikroelementów.

Jak radzić sobie ze zgagą w ciąży?

Zgaga to częsta dolegliwość, która pojawia się w ciąży. Fizjologicznie, w trakcie I trymestru ciąży, na skutek działania hormonów żeńskich – progesteronu i estrogenów - dochodzi do rozluźnienia dolnego zwieracza przełyku. Sprzyja to powracaniu treści żołądkowej i powoduje dolegliwości.

W kolejnych trymestrach ciąży zgaga pojawia się z powodu powiększenia się macicy i jej ucisku na żołądek, co wpływa na mechaniczne wypychanie treści żołądkowej do przełyku.

Aby poradzić sobie z występującą zgagą w trakcie ciąży, można się wspomóc wyżej wymienionymi domowymi sposobami oraz zadbać o prawidłową dietę.

Warto pamiętać, że zażywanie wszystkich farmaceutyków w trakcie ciąży powinno być dokładnie omówione z lekarzem prowadzącym.

Kiedy pójść do lekarza w przebiegu zgagi?

Okazjonalnie występująca zgaga nie jest powodem do niepokoju. Dolegliwość ta może się pojawiać m.in. po zjedzeniu konkretnego pokarmu.

Jeśli jednak dolegliwość ta nie ustępuje po zastosowaniu domowych sposobów, pojawia się klika razy w tygodniu lub towarzyszą jej objawy alarmowe takie jak dysfagia (zaburzenia połykania), odynofagia (ból przy połykaniu), niezamierzony spadek masy ciała, niedokrwistość.

Na portalu Erecept.pl można omówić swój problem medyczny z lekarzem podczas konsultacji .

Bibliografia

Serwis Podyplomie.pl [dostęp: online luty 2024]

https://podyplomie.pl/medycyna/31339,choroba-refluksowa-a-ciaza

Serwis Medycyna praktyczna [dostęp: online luty 2024]

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga-co-to-jest-zgaga-jakie-sa-jej-przyczyny

https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.2.

Serwis Helathline [dostęp: online luty 2024]

https://www.healthline.com/health/gerd/heartburn-relief

Inni czytali również

Trulicity a Ozempic   jakie są różnice i podobieństwa leków?
Trulicity a Ozempic - jakie są różnice i podobieństwa leków?

Ozempic oraz Trulicity to leki przeciwcukrzycowe, które stanowią dobre uzupełnienie diety i wysiłku fizycznego u chorych, u których stosowanie metforminy nie jest wskazane. Dodatkowo oba leki zmniejszają uczucie głodu, co prowadzi do spożywania mniejszej ilości pokarmów i w konsekwencji do zmniejszenia masy ciała.

Artykuł
25.04.2024
Devikap - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Devikap - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Devikap to wyrób leczniczy, który zawiera cholekalcyferol - witaminę D. Zażywany jest w celu profilaktyki i uzupełnienia niedoborów, a także leczenia stanów związanych z deficytem witaminy D3.

Charakterystyka produktów leczniczych
04.12.2023
Ból barku   choroby  przyczyny  objawy  leczenie
Ból barku - choroby, przyczyny, objawy, leczenie

Ból barku to częsta dolegliwość układu mięśniowo-szkieletowego, która może być spowodowana zarówno wewnętrznymi nieprawidłowościami barku, jak i problemami niezwiązanymi z narządem ruchu.Do pierwszej grupy należą urazy, zwyrodnienia oraz zapalenia stawu barkowego, ścięgien, otaczających więzadeł lub struktur okołostawowych. Bóle barku mogą znaczenie obniżać komfort życia, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza.

Charakterystyka produktów leczniczych
19.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!