Dostinex - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Dostinex - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Dostinex jest lekiem, który może być stosowany w celu zahamowania laktacji. Co zawiera Dostinex? Jak go stosować?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Dostinex

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Dostinex
Substancje czynne Cabergolinum kabergolina
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki
Dawki
  • 0,5 mg (Tabletki)
  • 0.5 mg (Tabletki)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Dostinex

Substancja czynna: kabergolina

Wskazania: zahamowanie laktacji, hiperprolaktynemia, zaburzenia miesiączkowania i owulacji

Zastosowanie: do stosowania doustnego

Dawkowanie: w zależności od wskazań - 2 tabletki w dniu po porodzie w celu zahamowania laktacji; 1/2 tabletki co 12 h przez 2 dni w celu zahamowania trwającej laktacji; od 1 do 9 tabletek tygodniowo w przypadku hiperprolaktynemii (chorób związanych z nadmiernym wydzielaniem prolaktyny np. w leczeniu gruczolaka przysadki; stopniowo zwiększając dawkę do uzyskania optymalnego działania terapeutycznego)

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą, nadwrażliwość na pochodne sporyszu, zwłóknienie błon surowiczych, wada zastawkowa serca (stwierdzona przed rozpoczęciem leczenia, w przypadku długotrwałego leczenia)

Główne działania niepożądane: wady zastawek serca, kołatanie serca, nudności, ból brzucha, niedociśnienie ortostatyczne, depresja, omdlenia

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje Dostinex?

Lek Dostinex kosztuje 100,5 złotych za 2 tabletki i 139,9 złotych za 8 tabletek.

Lek nie podlega refundacji.

Czym jest lek Dostinex?

Tabletka leku Dostinex zawiera 0.5 mg kabergoliny. Kabergolina pobudza receptory dopaminowe obecne w komórkach przedniego płata przysadki, co hamuje wydzielanie prolaktyny. Prolaktyna jest odpowiedzialna m.in. za pobudzanie laktacji, więc wstrzymanie jej wydzielania spowoduje zahamowanie laktacji. Wysokie stężenie prolaktyny może być także obserwowane w zaburzeniach miesiączkowania.

Skład leku

Poza kabergoliną lek Dostinex zawiera laktozę i leucynę.

Jak stosowa─ç lek Dostinex?

Dostinex stosuje się w celu zahamowania laktacji, zarówno bezpośrednio po porodzie, jak i w dłuższej perspektywie. Ponadto Dostinex jest stosowany w przypadku nadmiernego wydzielania prolaktyny, np. w zaburzeniach miesiączkowania, zaburzeniach owulacji, mlekotoku. Możliwe jest także przyjmowanie Dostinex w terapii gruczolaka przysadki, zespołu pustego siodła tureckiego lub nadmiernego wydzielania prolaktyny bez znanej przyczyny (tzn. idiopatycznej hiperprolaktynemii).

Jak dawkować lek Dostinex u dorosłych?

W zależności od wskazań, Dostinex stosuje się w różnych dawkach. Lek najlepiej przyjmować z posiłkiem. W przypadku wystąpienia uporczywych działań niepożądanych możliwe jest stosowanie przez jakiś czas zmniejszonej dawki leku.

Celem zahamowania laktacji stosuje się dawkę 1 mg karbegoliny (2 tabletki) w pierwszym dniu po porodzie. Jeśli Dostinex jest przyjmownay w celu przerwania wydzielania mleka - przyjmuje się pół tabletki co 12 h przez dwa dni.

W przypadku nadmiernego wydzielania prolaktyny, początkowo stosuje się 1 tabletkę na tydzień w odpowiednio podzielonych dawkach, z czasem można zwiększyć dawkę do 2 mg na tydzień (a nawet do 4.5 mg), w zależności od zaleceń lekarza do uzyskania optymalnego działania terapeutycznego. Normalizacja stężeń prolaktyny zachodzi w ciągu około 2-4 tygodni od rozpoczęcia leczenia.

Po odstawieniu leku możliwe jest trwałe zmniejszenie stężenia prolaktyny, ale u części pacjentów poziom ten wraca do wyjściowego.

U pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby może być konieczne zmniejszenie dawki leku. Pacjenci z chorobami sercowo-naczyniowymi, chorobą wrzodową, wywiadem krwawienia z układu pokarmowego powinni zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Dostinex.

Jak dawkowa─ç lek Dostinex u dzieci?

Nie jest znane bezpieczeństwo stosowania Dostinex u dzieci w wieku poniżej 16 r.ż.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

W trakcie stosowania leku Dostinex działania niepożądane takie jak wady zastawek serca, uczucie kołatania serca, duszność, wysięk opłucnowy, włóknienie opłucnej, reakcje nadwrażliwości, senność, ból i zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego lub obwodowego, przemijające niedowidzenie, omdlenie, zaburzenia czucia, depresja, zmiana libido, niedociśnienie ortostatyczne, uderzenia gorąca, spadek ciśnienia tętniczego, objawy z przewodu pokarmowego - nudności, ból brzucha, wysypka, kurcze mięśni kończyn dolnych, ból piersi, bezobjawowe obniżenia ciśnienia krwi. Duża część tych objawów jest przypuszczalnie związana z nadmiernym pobudzeniem receptorów dopaminowych.

Lek Dostinex przywraca owulację u kobiet z hipogonadyzmem wywołanym hiperprolaktynemią, stąd może być zalecone wykonywanie testu ciążowego przynajmniej co 4 tygodnie przed ponownym pojawieniem się krwawienia miesiączkowego.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Inne działania niepożądane jakie zaobserwowano to dusznica bolesna, zaburzenia układu oddechowego takie jak zwłóknienie opłucnej, zapalenie opłucnej, drżenie, napady nagłego zasypiania, agresywność, obrzęki i inne.

Możliwe jest wystąpienie zahamowanie kontroli impulsów, objawiające się uzależnieniem od hazardu, kompulsywnymi zakupami i in.

Podczas stosowania Dostinex może dojść do przyspieszenia OB, zwiększenia poziomu fosfokinazy kreatynowej i enzymów wątrobowych w badaniach laboratoryjnych. Możliwe jest również zmniejszenie stężenia hemoglobiny po wznowieniu miesiączkowania.

Należy szczególnie zwrócić uwagę na objawy, które można połączyć z włóknieniem jam ciała, np. duszność, trudność w nabraniu powietrza (choroby opłucnej), ból w lędźwiach, tkliwość brzucha (włóknienie otrzewnej), objawy niewydolności serca (obrzęki, męczliwość, duszność).

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu (zwłaszcza ciężkich działań niepożądanych) powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Dostinex?

Główne przeciwwskazanie do stosowania Dostinex to nadwrażliwość na substancję czynną (lub inne pochodne sporyszu) lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Inne przeciwwskazanie to zwłóknienia płuc, osierdzia lub przestrzeni pozaotrzewnowej, które stwierdzono w przeszłości.

W przypadku pacjentów poddawanych długotrwałemu leczeniu wada zastawkowa serca stwierdzona w badaniu echokardiograficznym serca również jest przeciwwskazaniem do stosowania Dostinex.

Interakcje z innymi lekami

Nie powinno się jednocześnie stosować leku Dostinex jednocześnie z innymi alkaloidami sporyszu w trakcie długotrwałego leczenia. Inne środki wpływające na receptory dopaminowe (np. leki przeciwwymiotne, fenotiazyna i in.) mogą zmniejszać działanie lecznicze kabergoliny. Na działanie kabergoliny wpływa także jednoczesne stosowanie z antybiotykami makrolidowymi.

Lek Dostinex a ci─ů┼╝a

Nie ma odpowiednich badań, które mogłyby potwierdzić wpływ stosowania kabergoliny w ciąży. Należy stosować kabergolinę tylko w razie konieczności, tylko jeśli potencjalne korzyści przeważają nad ryzykiem.

Lek Dostinex a karmienie piersi─ů

Badania na zwierzętach wykazały przenikanie metabolitów kabergoliny do mleka. Nie ma odpowiednich badań dotyczących tego efektu u ludzi, stąd nie powinno się karmić piersią w trakcie terapii lekiem Dostinex lub nie stosować leku u pacjentek z hiperprolaktynemią, które planują karmienie piersią. Celem ustalenia postępowania należy skontaktować się z lekarzem.

Lek Dostinex a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Ze względu na możliwe działania niepożądane pacjenci przyjmujący Dostinex powinni zachowywać szczególną ostrożność w przypadku wykonywania czynności wymagających uważności i szybkiej reakcji.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna, [online], [14.02.2024], dost─Öpna pod adresem:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/51018,Dostinex-tabletki

Inni czytali r├│wnie┼╝

Gyno Pevaryl 150 E recepta  recepta online z konsultacj─ů | cena  dawkowanie  przeciwwskazania
Gyno-Pevaryl 150 E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Gyno-Pevaryl 150 mg to globulki dopochwowe u┼╝ywane w celu leczenia grzybicy narz─ůd├│w p┼éciowych u kobiet.Lek ten dost─Öpny jest jedynie na recept─Ö .┬á

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
30.03.2024
Jak unikn─ů─ç grzybicy pochwy?
Jak unikn─ů─ç grzybicy pochwy?

Infekcja grzybicza pochwy, inaczej nazywana kandydoz─ů, stanowi jedno z cz─Östszych schorze┼ä dotykaj─ůcych kobiety. Zaka┼╝enie mo┼╝e powodowa─ç nieprzyjemne dolegliwo┼Ťci, takie jak b├│l, uczucie dyskomfortu i pieczenia, pojawia si─Ö tak┼╝e serowata, bia┼éawa wydzielina z pochwy. W przypadku wyst─ůpienia zaka┼╝enia grzybiczego narz─ůd├│w intymnych wa┼╝ne jest nie tylko wdro┼╝enie odpowiedniego leczenia, ale r├│wnie┼╝ profilaktyka choroby. Poprzez wyeliminowanie czynnik├│w ryzyka, dotycz─ůcych m.in. higieny czy noszenia odpowiedniej bielizny, mo┼╝na ┼éatwo zmniejszy─ç ryzyko pojawienia si─Ö lub nawrotu infekcji.┬á

Artykuł
21.03.2024
Ginoring - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Ginoring - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Ginoring jest hormonalnym, z┼éo┼╝onym ┼Ťrodkiem antykoncepcyjnym w postaci dopochwowego systemu terapeutycznego. Do substancji czynnych zawartych w produkcie nale┼╝─ů:┬áetonogestrel┬ái┬áetynyloestradiol.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
20.03.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!