Dexketoprofenum - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Deksketoprofen (dexketoprofenum), będący częścią grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), jest skutecznym lekiem przeciwbólowym, który jest coraz szerzej stosowany. Jest dostępny zarówno na receptę, jak i bez recepty, co czyni ją dostępną dla pacjentów w zależności od ich potrzeb i stanu zdrowia.

Zastosowanie 

Deksketoprofen jest stosowany głównie w celu łagodzenia bólu i redukcji stanów zapalnych. Często znajduje zastosowanie w przypadkach:

  • bóle reumatyczne - lek może pomóc w łagodzeniu bólu związanego z chorobami reumatycznymi, takimi jak zapalenie stawów czy artretyzm; 

  • bóle pourazowe - w przypadku urazów, skręceń czy stłuczeń, substancja może przynieść ulgę i zmniejszyć stan zapalny;

  • bóle menstruacyjne - deksketoprofen może pomóc w łagodzeniu bólów związanych z menstruacją. 

Deksketoprofem może być jedyną subtancją czynną w preparacie albo współwystępować razem z substancją przeciwbólową o odmiennym mechanizmie działania - np. z tramadolem. Takie połączenie jest jednak dostępne jedynie na receptę. 

Interakcje z innymi substancjami

Podczas stosowania leków zawierających deksketoprofen, ważne jest zrozumienie potencjalnych interakcji z innymi lekami lub substancjami. Należy unikać jednoczesnego stosowania z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi oraz lekami przeciwzakrzepowymi, ponieważ może to zwiększyć ryzyko krwawień. Ponadto, należy unikać połączeń deksketoprofenu z substancjami, z którymi zachodzi interakcja na poziomie metabolizmu i wydalania. Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem nowego leczenia w celu uniknięcia ewentualnych interakcji.

Działania Niepożądane

Podobnie jak większość leków, deksketoprofen może wywołać pewne działania niepożądane. Jedne z najczęstszych to bóle żołądka, zapalenie błony śluzowej żołądka, nudności, wymioty, biegunka, zawroty i bóle głowy. Rzadziej zdarzają się reakcje nadwrażliwości przebiegające np. z wysypką lub świądem lub powstanie wrzodów trawiennych i krwawienie z nich.  

Mechanizm Działania

Deksketoprofen działa poprzez hamowanie enzymu cyklooksygenazy (COX), który bierze udział w procesie produkcji prostaglandyn – substancji odpowiedzialnych za wywoływanie bólu, stanów zapalnych i gorączki. Poprzez blokowanie działania COX w komórkach organizmu, substancja zmniejsza ilość prostaglandyn w organizmie, co przyczynia się do złagodzenia bólu i stanu zapalnego.

Bezpieczeństwo stosowania

Przed zastosowaniem leków zawierających deksketoprfoen, istotne jest zasięgnięcie porady lekarza. Należy szczególnie uważać na osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, nerek, wątroby oraz osoby w podeszłym wieku. Dawkowanie powinno być dokładnie przestrzegane, a lek nie powinien być stosowany dłużej niż zalecany okres czasu.

Podsumowanie 

Podsumowując, deksketoprofen jest skutecznym lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, którego zastosowanie może przynieść ulgę w różnych przypadkach bólu i stanów zapalnych. Jednakże, konieczne jest świadome stosowanie i zasięgnięcie porady lekarza przed rozpoczęciem leczenia. Bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta powinny zawsze być priorytetem podczas stosowania jakichkolwiek leków.

Bibliografia

mp.pl; INDEKS; Deksketoprofen (dexketoprofen); https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=1738

Charakterystyka Produktu Leczniczego Dexak; dostępna w internecie; https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/16366/characteristic

Leki zawierające: Dexketoprofenum

Inni czytali również

alverini-citras

amlodipinum

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!