Dexketoprofenum - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Deksketoprofen (dexketoprofenum), będący częścią grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), jest skutecznym lekiem przeciwbólowym, który jest coraz szerzej stosowany. Jest dostępny zarówno na receptę, jak i bez recepty, co czyni ją dostępną dla pacjentów w zależności od ich potrzeb i stanu zdrowia.

Zastosowanie 

Deksketoprofen jest stosowany głównie w celu łagodzenia bólu i redukcji stanów zapalnych. Często znajduje zastosowanie w przypadkach:

  • bóle reumatyczne - lek może pomóc w łagodzeniu bólu związanego z chorobami reumatycznymi, takimi jak zapalenie stawów czy artretyzm; 

  • bóle pourazowe - w przypadku urazów, skręceń czy stłuczeń, substancja może przynieść ulgę i zmniejszyć stan zapalny;

  • bóle menstruacyjne - deksketoprofen może pomóc w łagodzeniu bólów związanych z menstruacją. 

Deksketoprofem może być jedyną subtancją czynną w preparacie albo współwystępować razem z substancją przeciwbólową o odmiennym mechanizmie działania - np. z tramadolem. Takie połączenie jest jednak dostępne jedynie na receptę. 

Interakcje z innymi substancjami

Podczas stosowania leków zawierających deksketoprofen, ważne jest zrozumienie potencjalnych interakcji z innymi lekami lub substancjami. Należy unikać jednoczesnego stosowania z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi oraz lekami przeciwzakrzepowymi, ponieważ może to zwiększyć ryzyko krwawień. Ponadto, należy unikać połączeń deksketoprofenu z substancjami, z którymi zachodzi interakcja na poziomie metabolizmu i wydalania. Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem nowego leczenia w celu uniknięcia ewentualnych interakcji.

Działania Niepożądane

Podobnie jak większość leków, deksketoprofen może wywołać pewne działania niepożądane. Jedne z najczęstszych to bóle żołądka, zapalenie błony śluzowej żołądka, nudności, wymioty, biegunka, zawroty i bóle głowy. Rzadziej zdarzają się reakcje nadwrażliwości przebiegające np. z wysypką lub świądem lub powstanie wrzodów trawiennych i krwawienie z nich.  

Mechanizm Działania

Deksketoprofen działa poprzez hamowanie enzymu cyklooksygenazy (COX), który bierze udział w procesie produkcji prostaglandyn – substancji odpowiedzialnych za wywoływanie bólu, stanów zapalnych i gorączki. Poprzez blokowanie działania COX w komórkach organizmu, substancja zmniejsza ilość prostaglandyn w organizmie, co przyczynia się do złagodzenia bólu i stanu zapalnego.

Bezpieczeństwo stosowania

Przed zastosowaniem leków zawierających deksketoprfoen, istotne jest zasięgnięcie porady lekarza. Należy szczególnie uważać na osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, nerek, wątroby oraz osoby w podeszłym wieku. Dawkowanie powinno być dokładnie przestrzegane, a lek nie powinien być stosowany dłużej niż zalecany okres czasu.

Podsumowanie 

Podsumowując, deksketoprofen jest skutecznym lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, którego zastosowanie może przynieść ulgę w różnych przypadkach bólu i stanów zapalnych. Jednakże, konieczne jest świadome stosowanie i zasięgnięcie porady lekarza przed rozpoczęciem leczenia. Bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta powinny zawsze być priorytetem podczas stosowania jakichkolwiek leków.

Bibliografia

mp.pl; INDEKS; Deksketoprofen (dexketoprofen); https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=1738

Charakterystyka Produktu Leczniczego Dexak; dostępna w internecie; https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/16366/characteristic

Leki zawierające: Dexketoprofenum

Inni czytali również

valsartanum

fluconazolum

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!