Acidum-folicum - Substancja czynna - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Kwas foliowy (łac.Acidum Folicum) to inaczej witamina B9. To ważny związek, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przyjmowanie kwasu foliowego jest zalecane kobietom w ciąży. Substancja bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, produkcji czerwonych krwinek i utrzymaniu zdrowego układu nerwowego. W  poniższym artykule przedstawimy zastosowanie, interakcje, działania niepożądane, mechanizm działania i bezpieczeństwo stosowania kwasu foliowego.

Zastosowanie

Suplementacja kwasu foliowego jest wskazana dla kobiet w ciąży, gdyż zapewnia prawidłowy rozwój płodu i minimalizuje ryzyko wad wrodzonych, takich jak wady cewy nerwowej. Lekarze polecają też przyjmowanie witaminy B9 pacjentom planującym powiększenie rodziny. Ponadto kwas foliowy zalecany jest przy niedożywieniu, zaburzeniu wchłaniania jelitowego, łuszczycy i niedokrwistości megaloblastycznej. Ponadto u osób nadużywających alkoholu zauważalne są niedobory kwasu foliowego, dlatego też powinni go suplementować.

Interakcje z innymi substancjami

Kwas foliowy może wchodzić w interakcje z innymi substancjami.Leki przeciwpadaczkowe (fenytoina, karbamazepina i fenobarbital) mogą zmniejszać wchłanianie kwasu foliowego, co prowadzi do potrzeby większej suplementacji. Natomiast przyjmowanie witaminy B9 przy terapii metotreksatem może zmniejszać objawy niepożądane. Antybiotyki, doustna antykoncepcja czy metformina mogą powodować zaburzenia wchłaniania witaminy B9. Ostrożność powinni zachować pacjenci chorujący na nowotwory. Przed rozpoczęciem suplementacji, należy skonsultować się z lekarzem.

Działania niepożądane

Przy suplementacji kwasu foliowego rzadko występują działania niepożądane. Przy przyjęciu dużych dawek mogą pojawić się takie objawy jak  jak świąd, wymioty, wzdęcia, reakcje alergiczne skóry, biegunka oraz zaburzenia snu. Pacjenci borykający się z problemami nerek lub układem krwiotwórczym powinny zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Mechanizm działania

Kwas foliowy jest niezbędny do syntezy kwasów nukleinowych (DNA, RNA) oraz do produkcji aminokwasów. Pomaga również w procesach metylacji, które są kluczowe dla regulacji ekspresji genów. Wpływa na rozwój komórek nerwowych oraz produkcję neuroprzekaźników, co ma istotne znaczenie dla zdrowia układu nerwowego.

Bezpieczeństwo stosowania

Kwas foliowy jest bezpieczną substancją (jeżeli nie zachodzą interakcje z innymi substancjami i nie występują działania niepożądane). Dziennie kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny przyjmować maksymalnie 500-600 µg. Natomiast pozostałe osoby - 400 µg. 


Podsumowanie

Kwas foliowy wspiera rozwój płodu w ciąży, leczenie niedokrwistości i zapewnienia zdrowie układu nerwowego. Jest niezbędny do funkcjonowania organizmu. Przed suplementacją warto wziąć pod uwagę potencjalne interakcje z innymi lekami oraz przestrzegać zalecane dawki. W tym celu pacjent powinien skonsultować się z lekarzem

Bibliografia

mp.pl, Kwas foliowy,dostępny w internecie: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=479
Charakterystyka Produktu Leczniczego ACIDUM FOLICUM HASCO; dostępna w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/11991/characteristic








Leki zawierające: Acidum folicum

Inni czytali również

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!