Tardyferon Fol Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Tardyferon Fol - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Tardyferon-Fol to preparat wykorzystywany w zapobieganiu oraz leczeniu niedoborów żelaza i kwasu foliowego u kobiet w ciąży. Substancje czynne wyrobu medycznego Tardyferon Fol to jony żelaza w postaci siarczanu żelaza oraz kwas foliowy. Lek Tardyferon fol jest przeznaczony do stosowania doustnego. Preparat ten jest dostępny tylko i wyłącznie na receptę.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Tardyferon Fol
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Tardyferon Fol - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024
Nazwa preparatu Tardyferon Fol
Substancje czynne Ferrosi sulfas Acidum folicum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki o przed┼éu┼╝onym uwalnianiu
Dawki
 • 80 mg Fe2+ + 0,35 mg (Tabletki o przed┼éu┼╝onym uwalnianiu)

Podstawowe informacje o leku Tardyferon-Fol

Substancja czynna: jony żelaza w postaci siarczanu żelaza oraz kwas foliowy

Wskazania: niedobór żelaza i kwasu foliowego u kobiet w ciąży

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: jedna tabletka dziennie lub co drugi dzień w zależności od trymestru ciąży.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, wszystkie niedokrwistości z przyczyn innych niż niedobór żelaza, akumulacja żelaza (hemochromatozy, przewlekła hemoliza, częste transfuzje), trudności z wbudowywaniem żelaza (niedokrwistość syderoachrestyczna, niedokrwistość spowodowana zatruciem ołowiem, talasemia, porfiria skórna późna), potwierdzona nietolerancja żelaza (np. ciężkie zmiany zapalne w przewodzie pokarmowym), ciężkie zaburzenia czynności wątroby i nerek, stosowanie w praktyce pediatrycznej.

Główne działania niepożądane: zaparcia, biegunka, rozdęcie i ból brzucha, odbarwione stolce, nudności.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Tardyferon-Fol?

Lek Tardyferon-Fol jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 22 zł za 30 tabletek powlekanych o zmodyfikowanym uwalnianiu.

Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.

Czym jest Tardyferon Fol ?

Lek Tardyferon-Fol to preparat złożony zawierający 80 mg jonów żelaza w postaci siarczanu żelaza i 0,35 mg kwasu foliowego . Opakowanie zawiera tabletki powlekane o zmodyfikowanym uwalnianiu. Pozwala to opóźnić terapeutyczne działanie żelaza oraz uniknąć początkowych wysokich stężeń żelaza, co zmniejsza ilość skutków ubocznych i ułatwia stosowanie. Dodatkowo opóźnione uwalnianie pozwala na dotarcie żelaza na dotarcie do dalszych części jelita. Dzięki temu wchłanianie żelaza zachodzi na zasadzie procesu adaptacji i powoduje, że rzadziej dochodzi do nagromadzenia się żelaza w żołądku.

Wchłanianie kwasu foliowego zachodzi w sposób szybki i ma miejsce w proksymalnym odcinku jelita cienkiego. Zapotrzebowanie na żelazo i kwas foliowy wzrasta podczas ciąży, co powoduje, że łatwiej dochodzi do ich niedoborów.

Wskazanie do stosowania leku Tardyferon-Fol to:

 • zapobieganie oraz leczenie niedoborów żelaza i kwasu foliowego u kobiet w ciąży.

Jaki jest mechanizm działania?

Żelazo to podstawowy składnik mineralny organizmu, odgrywający kluczową rolę w transporcie tlenu, wytwarzaniu krwinek czerwonych, wytwarzaniu energii.

Kwas foliowy jest witaminą z grupy B, bioracą udział w syntezie kwasów nukleinowych, które są podstawowym składnikiem DNA u ludzi. Szybko rozwijające i rozmnażające się komórki takie, jak komórki mięśni gładkich, krwinki czerwone oraz komórki tkanek układu nerwowego potrzebują odpowiedniego stężenia folianów do prawidłowego rozwoju.

Jaki jest skład leku?

Substancje czynne: jony żelaza w postaci siarczanu żelaza oraz kwas foliowy.

Substancje pomocniczne:

 • Rdzeń tabletki: kopolimer metakrylanu amonu, dyspersja, typ B (Eudragit RS 30D), kopolimer metakrylanu amonu, dyspersja, typ A (Eudragit RL 30D), maltodekstryna, trietylu cytrynian, talk, glicerolu dibehenian, celuloza mikrokrystaliczna.

 • Otoczka tabletki: tytanu dwutlenek, żelaza tlenek żółty (E 172), tlenek żelaza czerwony (E 172), sepifilm LP010 (hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, kwas stearynowy), trietylu cytrynian.

Jak stosowa─ç lek?

Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletkę należy połknąć w całości, popijąc wodą. Produkt leczniczy należy stosować przed posiłkiem lub podczas posiłku, w zależności od tolerancji przewodu pokarmowego.

Należy unikać łączenia leku Tardyferon Fol produktami zawierającymi: kwas fitynowy (pełnoziarniste produkty zbożowe), polifenole (kawa, herbata i czerwone wino), wapń (mleko, nabiał) i niektórymi białkami (jaja), ponieważ mogą one zmniejszać wchłanianie żelaza. Wskazane jest zachowanie odstępu przynajmniej 2-godzinnego, pomiędzy przyjęciem żalaza, a spożyciem tych produktów spożywczych. Inne związki, których wysoka zawartość w diecie, ogranicza wchłanianie żelaza to: fosforany, taniny oraz składniki roślinne.

Do produktów, które zwiększają przyswajalność żelaza z przewodu pokarmowego, należą: ryby i pokarmy z dużą zawartością kwasu askorbowego i kwasów owocowych .

Jak dawkować lek u dorosłych?

Lek Tardyferon-Fol wskazany jest do stosowania u kobiet w ciąży. Jedna tabletka zawiera 80 mg jonów żelaza i 0,35 mg kwasu foliowego. Należy przyjmować jedną tabletkę dziennie lub co drugi dzień, w ostatnich dwóch trymestrach ciąży (lub od 4. miesiąca ciąży).

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

U dzieci oraz dorosłych ryzyko pojawienia się działania toksycznego rozpoczyna się od 20mg na 1kg masy ciała żelaza.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Do najczęściej (≥1/100 do obserwowanych skutków ubocznych podczas stosowania leku Tardyferon-Fol, należą:

 • zaparcia, biegunka,

 • rozdęcie i ból brzucha,

 • odbarwione stolce, nudności.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Do rzadziej (≥1/1000 do występujących skutków ubocznych, należą:

 • obrzęk krtani,

 • nietypowe stolce, niestrawność, wymioty, zapalenie żołądka,

 • świąd, wysypka, rumień.

Skutki uboczne występujące z nieznaną częstotliwością, to: reakcje nadwrażliwości, reakcje anafilaktyczne, martwica płuc, ziarniniak płuc, zwężenie oskrzeli, owrzodzenie gardła, zabarwienie zębów i owrzodzenia jamy ustnej, zmiany w przełyku, owrzodzenie przełyku, melanoza układu pokarmowego, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, alergiczne, zapalenie skóry.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Objawy przedawkowania żelaza można rozgraniczyć na 3 etapy.

 1. Etap żołądkowo-jelitowy - może tutaj pojawić się podrażnienie układu pokarmowego lub martwica błony śluzowej przewodu pokarmowego. Zazwyczaj chory odczuwa towarzyszące bóle brzucha, nudności, wymioty i/lub biegunka.

 2. Etap utajony.

 3. Wstrząs i kwasica metaboliczna z następczą niewydolnością nerek i wątroby.

 4. Etap hepatotoksyczności i niedrożności jelit.

Rozpoznanie ostrego zatrucia żelazem opiera się na: objawach klinicznych, podwyższonym stężeniu żelaza w surowicy (około 2-9 godzin po ekspozycji) i badaniu RTG jamy brzusznej ( jeżeli żelazo było przyjmowane doustnie).

Ilość kwasu foliowego zawarta w leku Tardyferon Fol nie stwarza ryzyka jego przedawkowania.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Lek Tardyferon-Fol jest przeciwwskazany, w przypadku:

 • nadwrażliwości na substancje czynne lub którąkolwiek substancje pomocniczną preparatu,

 • niedokrwistości spowodowanej innymi czynikami, niż niedobór żelaza,

 • chorób przyczyniających się do akumulacji żelaza w organizmie ( hemochromatozy, przewlekła hemoliza, częste transfuzje),

 • trudności z wbudowywaniem żelaza (niedokrwistość syderoachrestyczna, niedokrwistość spowodowana zatruciem ołowiem, talasemia, porfiria skórna późna),

 • potwierdzonej nietolerancji żelaza (np. ciężkie zmiany zapalne w przewodzie pokarmowym),

 • ciężkich zaburzeń czynności wątroby i nerek,

 • stosowania preparatu u dzieci.

Specjalne ostrze┼╝enia i ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci

Hiposydermia w przebiegu przewlekłych chorób zapalnych, nie odpowiada na leczenie wyłącznie preparatami żelaza, dlatego leczenie niedoboru, powinno być połączone z leczniem przyczynowym.

Pacjenci z czynnymi stanami zapalnymi przewodu pokarmowego. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Tardyferon Fol w tej grupie pacjentów, ponieważ preparaty żelaza mogą dodatkowo podrażniać śluzówkę. Do tej kategorii schorzeń należą, m.in takie choroby jak: zapalenie błony śluzowej żołądka, owrzodzenie żołądka i dwunastnicy, choroba Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Pacjenci w wieku podeszłym oraz z zaburzeniami połykania. Aspiracja tabletek zawierających siarczany żelaza może spowodować martwicę błony śluzowej oskrzeli, co może skutkować kaszlem, krwiopluciem, zwężeniem oskrzeli i (lub) zapaleniem płuc . Pacjenci z tej grupy są mają również zwiększone ryzyko owrzodzenia jamy ustnej, przełyku i żołądka.

Melanoza układu pokarmowego. W piśmiennictwie opisano kilka przypadków pojawienia się tego schorzenia u pacjentów w podeszłym wieku z przewlekłą chorobą nerek, cukrzycą i (lub) nadciśnieniem, stosujących leki na wcześniej wymienione choroby oraz suplementację żelaza.

Opóźnione opróżnianie żołądka, zwężenie odźwiernika, uchyłki przewodu pokarmowego. W przypadku tych zaburzeń zaleca się stosowanie preparatów żelaza w formie płynnej, a nie w formie stałej.

Ściemnienie stolca. Przymowanie doustnych preparatów żelaza, w tym leku Tardyferon Fol może powodować ściemnienie stolca i upodabniać go do smolistych stolców, będących objawem krwawienia z przewodu pokarmowego.

Wpływ na metody diagnostyczne. Testy stosowane do wykrywania krwi utajonej w stolcu, mogą dawać wyniki fałszywie dodatnie. Należy odstawić Tardyferon-Fol na 3 dni przed planowanym wykonaniem takiego testu.

Środki ostrożności dotyczące stosowania. Leku Tardyferon Fol nie należy żuć, ssać, ani trzymać w ustach, ponieważ może to skutkować pojawieniem się owrzodzeń jamy ustnej lub przebarwieniem zębów. Tabletki trzeba połknąć w całości, popijając wodą.

Interakcje z innymi lekami

Podczas leczenia preparatami żelaza, należy zwrócić uwagę na następujące interakcje.

Żelazo (sole, podawane we wstrzyknięciu) - Jest to połączenie przeciwwskazane. W przypadku ich połączenia może wystąpić omdlenie, a nawet wstrząs, spowodowany zbyt szybkim uwalnianiem żelaza z jego postaci złożonej oraz wysycenie transferyny żelazem.

Chloramfenikol. Leki zawierające chloramfenikol mogą opóźnić działanie terapeutyczne żelaza i jego związków.

Kolestryamina. Związek ten może powodować zmniejszone wchłanianie żelaza, dlatego żelazo należy podawać 1 do 2 godzin przed lub 4 do 6 godzin po przyjęciu kolestyraminy.

Połączenia niektórych leków wymagają specjalnych środków ostrożności. Należy je podawać osobno, zachowując przynajmniej dwugodzinny odstęp, ze względu na to, że wchłanianie obydwu substancji może być zaburzone. Do tych preparatów należą:

 • cykliny (podawane doustnie): tetracykliny i pochodne tetracyklin;

 • Fluorochinolony

 • Metylodopa, lewodopa, karbidopa;

 • Penicylamina;

 • Hormony tarczycy/tyroksyna;

 • Leki zobojętniające sok żołądkowy: produkty lecznicze zawierające wapń, glin, magnez (trójkrzemian magnezu).

Doustne preparaty żelaza stosowane równocześnie z salicylanami, fenylobutazonem czy oksyfenbutazonem, mogę nasilać drażniące działanie na błonę śluzową żołądka i jelit. Z tego powodu te produkty lecznicze należy stosować przynajmniej 3-4 godziny po podaniu leku zawierającego żelazo.

Ze względu na obecność kwasu foliowego w preparacie, należy zwrócić również uwagę na następujące interakcje:

Leki przeciwdrgawkowe. Do tej grupy należą takie substancje czynne, jak fenobarbital, fenytoina, fosfenytoina, prymidon. Ich działaniem niepożądanym może być obniżenie stężenia folianów. Ponadto kwas foliowy może obniżać stężenie leków przeciwdrgawkowych, dlatego zaleca się monitorowanie stężenia leków przeciwpadaczkowych w surowicy i odpowiednią modyfikacje dawek tych leków podczas suplementacji kwasem foliowym.

Antagoniści kwasu foliowego. Leki takie jak metotreksat lub sulfasalzyna mogą obniżać stężenie kwasu foliowego w surowicy.

Sulfonamidy i barbiturany. Leki te utrudniają wchłanianie kwasu foliowego.

Tardyferon-Fol a alkohol

Podczas przyjmowania Tardyferon-Fol, nie zaleca się spożywania alkoholu.

Tardyferon-Fol a ci─ů┼╝a

Preparat Tardyferon-Fol może być stosowany u kobiet w ciąży, w przypadku wskazań klinicznych.

Tardyferon-Fol a karmienie piersi─ů

Produkt leczniczy Tardyferon-Fol można stosować podczas karmienia piersią.

Tardyferon Fol a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Produkt leczniczy Tardyferon-Fol nie wywiera znaczącego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

 • Charakterystyka Produktu Leczniczego, "Tardyferon-Fol", dost─Öpny online, [dost─Öp 03.11.2023] https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/24699/characteristic
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝