Erdosteinum - Substancja czynna - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Erdosteina (łac. erdosteinum) jest lekiem sekretolitycznym z grupy mukolityków, który jest stosowany w przypadku nadmiernej produkcji lepkiego śluzu w drogach oddechowych. Substancja ta upłynnia wydzielinę oskrzeli poprzez zmianę jej składu.

Zastosowanie

Erdosteinę stosuje się ostrych i przewlekłych chorobach górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc połączonych z nieprawidłowym wydzielaniem i transportem wydzieliny śluzowej oraz w zapobieganiu sezonowym zaostrzeniom przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Interakcje z innymi substancjami

Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach diety, gdyż niektóre z nich stosowane równocześnie mogą wchodzić między sobą w interakcję.

Nie powinno się jednocześnie stosować erdosteiny z lekami przeciwkaszlowymi, gdyż może to powodować zaleganie rozrzedzonej wydzieliny.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, erdosteina może również powodować działania niepożądane. 

Możliwe jest wystąpienie takich objawów jak: nudności, wymioty, zgaga, biegunka, zaparcia, zaburzenia smaku, suchość w jamie ustnej, ból brzucha, ból głowy, zawroty głowy, złe samopoczucie, gorączka, reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, pokrzywka).

Mechanizm działania

Erdosteina jest lekiem sekretolitycznym i dzięki swoim właściwościom upłynnia wydzielinę oskrzeli poprzez zmianę jej składu (zmiana zawartości i struktury mukoprotein oraz zmniejszenie napięcia powierzchniowego).

Bezpieczeństwo stosowania

Erdosteina jest zazwyczaj dobrze tolerowana i bezpieczna w użyciu, jednak zawsze  należy stosować się do zaleceń lekarza i nie przekraczać zalecanej dawki. Warto również pamiętać, że mukolitdków nie powinno się stosować przed snem.

Bibliografia 

Medycyna Praktyczna [dostęp online marzec 2024]:
https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=4581

Portal Rejestry Medyczne, Charakterystyka Produktu Leczniczego - ERDOMED MUKO, [online], [kwiecień 2024], dostępny w Internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/17489/characteristic

Leki zawierające: Erdosteinum

Inni czytali również

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!