Erdomed - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Erdomed - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Erdomed to doustny lek mukolityczny zawierający substancję czynną erdosteinę, stosowany w schorzeniach górnych dróg oddechowych, płuc oraz oskrzeli. Preparat dostępny jest w formie kapsułek lub zawiesiny. Nie powinien być zażywany przed snem i wraz z preparatami przeciwkaszlowymi.

Rozpocznij konsultacj臋 z Erdomed

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Erdomed
Substancje czynne Erdosteinum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
  • proszek do sporz膮dzania zawiesiny doustnej
  • kapsu艂ki
Dawki
  • 35 mg/ml (proszek do sporz膮dzania zawiesiny doustnej)
  • 300 mg (kapsu艂ki)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Erdomed

Substancja czynna: erdosteina

Wskazania: profilaktyka zaostrzeń zapalenia oskrzeli, w leczeniu mukolitycznym chorób oskrzeli, płuc i górnych dróg oddechowych

Stosowanie: doustne, dostępna jest forma zawiesiny i kapsułek

Dawkowanie: Zawiesina: 10 mg/kg m.c. na dzień w 2 dawkach podzielonych (od 2 r.ż.); kapsułki 1 kapsułka 2 x dziennie (od 12 r.ż.)

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składnik preparatu, homocystinuria, niewydolność nerek i wątroby, wiek

Główne działania niepożądane: nudności, ból głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Erdomed - Cena, refundacja

Lek Erdomed nie znajduje się na liście leków refundowanych. Koszt preparatu jest zależny od opakowania.

  • Erdomed (300 mg kapsułki 10 szt.) - cena wynosi ok. 17 zł
  • Erdomed (300 mg kapsułki 20 szt.) - cena wynosi ok. 28 zł
  • Erdomed (35 mg/ml proszek do sporządzania zawiesiny doustnej 1 but. 100 ml) - cena wynosi ok. 23 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest lek Erdomed?

Erdomed jest preparatem zawierającym substancję czynną o działaniu wykrztuśnym - erdosteinę (pochodną metioniny). Lek wskazany jest w schorzeniach górnych dróg oddechowych, płuc oraz oskrzeli, w których obserwuje się nadmierne zaleganie wydzieliny. Lek rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie.

Erdomed dostępny jest w formie kapsułek w dawce 300 mg oraz w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej o stężeniu 35 mg/ml. Lek wydawany jest na receptę.

Erdomed w postaci zawiesiny doustnej może być stosowany u dzieci powyżej 2 roku życia, z kolei preparat w formie kapsułek u pacjentów którzy skończyli 12 lat.

Jakie s膮 wskazania do stosowania preparatu Erdomed?

Wyrób medyczny Erdomed ma zastosowanie w profilaktyce zaostrzeń sezonowego zapalenia oskrzeli o charakterze przewlekłym. Wśród wskazań wymienia się również choroby płuc, górnych dróg oddechowych oraz oskrzeli przebiegających z utrudnionym transportem i nieprawidłową sekrecją wydzieliny.

Odpowiedni poziom nawodnienia, kinezyterapia oraz oklepywanie wzmacniają efekt działania leku Erdomed.

Jaki jest mechanizm dzia艂ania leku?

Substancją aktywną preparatu jest erdosteina - będąca prolekiem, zaliczana do tiolaktonowych pochodnych merkaptoaminokwasów. Metabolity erdosteiny powodują przerwanie mostków disiarczkowych pomiędzy mukoproteinami i cząsteczkami białek zawartych w wydzielinie śluzowej. Rozbicie ich chemicznej struktury zmniejsza lepkość i gęstość śluzu, a transport rzęskowy wydzieliny ulega usprawnieniu.

Erdosteina wywołuje wzrost stężenia glutationu w formie zredukowanej oraz dezaktywuje substancje utleniające i zapobiega obniżeniu chemotaksji neutrofilii (ruchu w kierunku bodźca chemicznego).

Erdosteina poprzez rozrzedzenie wydzieliny, wzmacnia i potęguje działanie często stosowanego antybiotyku - amoksycyliny. U pacjentów chorujących na POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc) preparat zwiększa stężenie immunoglobulin IgA oraz wzmaga chemotaksję granulocytów.

Lek wpływa również na obniżenie adhezji patogenów do błon śluzowych układu oddechowego.

Jaki jest sk艂ad leku Erdomed?

Preparat w formie kapsułek zawiera 300 mg erdosteiny oraz substancje pomocnicze takie jak: dwutlenek tytanu - e171, indygotyna - e132, powidon, stearynian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna, żelatyna, tlenek żółty żelaza - e172.

Erdomed w postaci zawiesiny doustnej zawiera 35 mg erdosteiny w 1 ml. Wśród substancji pomocniczych preparatu wyróżniana jest: sukraloza, benzoesan sodu, sacharoza, bezwodny kwas cytrynowy, karboksymetyloskrobia sodowa, 1201973 - Mask CLD nat. pwd flavor (wanilina, skrobiowy oktenylobursztynian sodu, olej kokosowy, naturalne aromaty, alfa-tokoferol, dwutlenek krzemu), blood orange pwd flavor (olejek pomarańczowy, guma arabska, butylowany hydroksyanizol, maltodekstryna).

Jak stosowa膰 lek Erdomed?

Kapsułki preparatu Erdomed umieszczone są w blistrach w blistrach wykonanych z folii aluminium/PVC. Jeden blister zawierać może 20 lub 10 tabletek.

Preparat w formie zawiesiny to szklana butelka o pojemności 125 ml wraz z proszkiem w ilości 50 g oraz miarką podziału na 10 ml, 5 ml i 2,5 ml. Po zalaniu proszku przegotowaną letnią wodą otrzymuje się 100 ml doustnej zawiesiny. Butelkę z zawiesiną należy wstrząsnąć przed każdym użyciem.

Erdomed przyjmuje się doustnie, niezależnie od posiłku. Preparat nie powinien być stosowany bezpośrednio przed snem, gdyż wzmaga odruch kaszlowy - można go przyjmować minimum 3 godziny przed nocnym odpoczynkiem. Podczas terapii konieczna jest intensywna płynoterapia.

Jak dawkowa膰 Erdomed?

Lek w postaci kapsułek wskazany jest dla osób powyżej 12 roku życia, zwykle stosuje się 1 kapsułkę (300 mg erdosteiny) 2 razy dziennie.

Zawiesina doustna przeznaczona jest dla dzieci > 2 roku życia. U małych pacjentów zalecana dzienna dawka to 10 mg/kg m.c. erdosteiny w dwóch dawkach podzielonych, przy czym należy pamiętać, że 1 ml płynu to 35 mg erdosteiny. Zatem w przeliczeniu na masę ciała u dzieci ważących 15 - 20 kg stosuje się 2 x 2,5 ml/dobę, w przedziale 21-30 kg 2 x 5 ml/dobę, a u dzieci ważących >30 kg 2 x 7,5 ml/dobę.

U osób z umiarkowaną niewydolnością nerek , wśród pacjentów starszych - w podeszłym wieku oraz w zaostrzeniach POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) nie ma konieczności modyfikacji dawek preparatu.

Co zrobi膰 w przypadku pomini臋cia dawki preparatu Erdomed?

W przypadku pominięcia dawki leku należy szybko ją przyjąć i powrócić do regularnego schematu dawkowania. Dawek nie należy jednak podwajać. W przypadku wszelkich wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jakie s膮 dzia艂ania niepo偶膮dane leku Erdomed?

Działania niepożądane po zażyciu preparatu są bardzo rzadkie. Odnotowano nieliczne i rzadkie objawy takie jak: gorączka, biegunka, zgaga, nudności, utrata i zaburzenia smaku, pokrzywka oraz wysypka.

Podczas badania klinicznego przeprowadzonego z udziałem populacji 1520 osób przyjmujących erdosteinę 1-3% badanych zauważono nudności, ból głowy i dolegliwości bólowe nadbrzusza. U 0,5-1% pacjentów obserwowano dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunka, zaparcie), zawroty głowy, suchość błon śluzowych jamy ustnej i złe samopoczucie. Osoby przyjmujące placebo miały podobne objawy niepożądane.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s膮 objawy przedawkowania leku Erdomed?

Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania leku Erdomed.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku?

Erdomed przeciwwskazany jest w przypadkach tj.: nadwrażliwość na jakikolwiek składnik wyrobu medycznego, homocystynuria, a także zaburzenia czynności nerek (GFR wątroby (podwyższone próby wątrobowe - ALP (fosfataza zasadowa), AspAT i ALAT).

Należy zachować szczególną ostrożność u osób ze słabym odruchem kaszlowymi wszelakimi zaburzeniami mechanizmu oczyszczania dróg oddechowych.

Zawiesiny nie stosuje się wśród dzieci roku życia, a kapsułek roku życia. Jeżeli bezpośrednio po zażyciu substancji wystąpiły objawy nadwrażliwości i inne niepokojące dolegliwości, należy jak najszybciej przerwać leczenie.

Z uwagi na zawartość sacharozy w preparacie w formie zawiesiny wyrobu tego nie powinni przyjmować pacjenci z zespołem złego wchłaniania galaktozy-glukozy, nietolerancją fruktozy oraz z niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Interakcje z innymi lekami

Erdosteina zwiększa stężenie amoksycyliny w układzie oddechowym.

Leki przeciwkaszlowe w połączeniu z preparatem Erdomed mogą nasilać niewydolność oddechową poprzez gromadzenie wydzieliny oskrzelowej i utrudnianie jej usunięcia. Nie należy łączyć tych preparatów (w szczególności przed snem).

Połączenie erdosteiny z lekami stosowanymi w infekcjach dróg oddechowych jest dozwolone i nie zaobserwowano istotnych interakcji. Do leczenia można bezpiecznie dołączyć leki jak: glikokortykosteroidy, teofilina oraz antybiotyki tj. amoksycylina, kotrimoksazol i erytromycyna.

Erdomed a alkohol

Nie ma dostępnych informacji wskazujących na wystąpienie interakcji między lekiem Erdomed, a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Nie zmienia to faktu, że nie zaleca się łączenia alkoholu oraz wyrobów medycznych.

Erdomed a ci膮偶a i karmienie piersi膮

W przeprowadzonych badaniach na zwierzętach nie zaobserwowano szkodliwego wpływu erdosteiny na rozwój oraz przebieg ciąży, poród czy późniejszy rozwój dziecka.

Badań wśród kobiet ciężarnych nie dokonano i nie zaleca się stosowania preparatu Erdomed podczas ciąży i karmienia piersią. Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Erdomed a prowadzenie pojazd贸w mechanicznych

Wyrób medyczny Erdomed nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych czy obsługi maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Erdomed (proszek do sporządzania zawiesiny), [online], [dostęp 11.10.2023r.], dostępna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/261/characteristic

Charakterystyka Produktu Leczniczego Erdomed (kapsułki), [online], [dostęp 11.10.2023r.], dostępna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/9111/characteristic

Ulotka Produktu Leczniczego Erdomed (proszek do sporządzania zawiesiny), [online], [dostęp 11.10.2023r.], dostępna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/261/leaflet

Ulotka Produktu Leczniczego Erdomed (kapsułki), [online], [dostęp 11.10.2023r.], dostępna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/9111/leaflet

Inni czytali r贸wnie偶

Ventolin - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Ventolin - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Ventolin to aerozol聽wziewny,聽inhalacyjny stosowany w przypadku聽skurczu oskrzeli lub odwracalnej obturacji dr贸g oddechowych. Substancj膮 czynn膮 preparatu jest聽salbutamol.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
21.02.2024
Augmentin - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Augmentin - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Augmentin to antybiotyk szerokospektralny, kt贸ry jest dost臋pny wy艂膮cznie聽na recept臋. Dzia艂a zar贸wno na bakterie Gramm-dodatnie, jak i na Gramm-ujemne. Wykorzystywany jest w leczeniu doros艂ych jak i dzieci. Dost臋pny jest w r贸偶nych dawkach oraz postaciach. Stosowany jest w r贸偶nego rodzaju zaka偶eniach. Po艂膮czenie amoksycyliny z kwasem klawulanowym w jednym preparacie pozwoli艂o na rozszerzenie zakresu dzia艂ania amoksycyliny na wiele bakterii wytwarzaj膮cych 尾-laktamazy. Antybiotyk ten wchodzi r贸wnie偶 w sk艂ad niekt贸rych wielolekowych schemat贸w eradykacji bakterii H. pylori w chorobie wrzodowej 偶o艂膮dka.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
25.03.2024
Berotec N 100 - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Berotec N 100 - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Berotec N 100 jest produktem leczniczym w postaci aerozolu przeznaczonego do inhalacji, stosowanym w leczeniu objaw贸w obturacyjnych chor贸b uk艂adu oddechowego. Jak nale偶y stosowa膰 ten lek? Czy jest on bezpieczny dla kobiet w ci膮偶y? Co nale偶y wiedzie膰 przed rozpocz臋ciem jego stosowania?

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
25.03.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!