Sumatriptani-succinas - Substancja czynna - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Sumatryptan (łac.sumatriptani-succinas)  jest lekiem przeciwmigrenowym stosowanym w łagodzeniu bólu głowy w atakach migreny z aurą lub bez.

Zastosowanie

Sumatryptan dzięki swojemu działaniu znosi lub łagodzi migrenowy ból głowy, zarówno z aurą jak i bez niej. Substancja ta również łagodzi objawy towarzyszące migrenie, takie jak nudności, wymioty, światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięki.

Interakcje z innymi substancjami

Substancja czynna może wchodzić w interakcje z inhibitorami MAO, innymi lekami przeciwmigrenowymi oraz lekami przeciwdepresyjnymi, dlatego przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Działania niepożądane

Tak jak każdy lek, Sumatryptan może również powodować działania niepożądane. W przypadku niepokojących nas objawów należy skontaktować się z lekarzem.

Do najczęstszych skutków ubocznych zalicza się: senność, zawroty głowy, mrowienie, przejściowy wzrost ciśnienia tętniczego krwi, nudności lub wymioty, uczucie ucisku, duszność, ból, uczucie ciepła lub zimna, ucisku, napięcia lub lęku.

Mechanizm działania 

Sumatryptan jest substancją, która wybiórczo pobudza receptory serotoninowe 5-HT1D. Uważa się, że migrena może być wynikiem rozszerzenia naczyń krwionośnych, dlatego leki, które zaweriają sumatroptan, powodują skurcz naczyń krwionośnych i w wyniku tego łagodzą migrenowy ból głowy.

Bezpieczeństwo stosowania

Sumatryptan jest skuteczny i bezpieczny w leczeniu migreny, jednak nie powinien być stosowany bez nadzoru lekarza.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna [dostęp online marzec 2024]:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=743

Charakterystyka Produktu Leczniczego [dostęp online marzec 2024]:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/16361/leaflet


Leki zawierające: Sumatriptani succinas

Inni czytali również

trimebutini-maleas

fluconazolum

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!