Cinie 50 Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Cinie 50 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Cinie 50 to produkt leczniczy zawierający sumatryptan, stosowany do doraźnego leczenia ostrych napadów migreny. Jest to lek dostępny na receptę - przed zastosowaniem leku Cinie należy skontaktować się z lekarzem.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Cinie 50
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Cinie 50 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 17.02.2024
Nazwa preparatu Cinie 50
Substancje czynne Sumatriptani succinas Sumatriptanum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki
Dawki
  • 50 mg (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku Cinie 50

Substancja czynna: bursztynian sumatryptanu

Wskazania: doraźne leczenie napadów migreny z aurą i bez aury

Zastosowanie: doustne, jednorazowe

Dawkowanie: 50-100 mg jednorazowo, maksymalnie 300 mg w ciągu doby

Główne przeciwwskazania: choroba niedokrwienna serca, przebyty zawał mięśnia sercowego, zaburzenia krążenia obwodowego, udar mózgu w przeszłości, ciężkie zaburzenia czynności wątroby

Główne działania niepożądane: zawroty głowy, senność, zaburzenia czucia, przemijające podwyższone ciśnienie tętnicze , zaczerwienienie skóry twarzy, duszność, uczucie ciężkości klatki piersiowej i gardła, bóle mięśni, ból, uczucie gorąca, zimna, napięcia lub uczucie ucisku w klatce piersiowej i gardle, uczucie słabości, zmęczenie, przejściowy wzrost ciśnienia tętniczego

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Cinie 50?

Lek Cinie 50 kosztuje 21 zł w przypadku opakowania zawierającego 2 tabletki lub ok 49 zł w przypadku opakowania zawierającego 6 tabletek.

Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.


Czym jest Cinie 50?

Cinie 50 to preparat w postaci tabletek, którego substancją czynną jest bursztynian sumatryptanu, należący do grupy tryptanów. Jest on przeznaczony do doraźnego leczenia napadów migreny z aurą lub bez aury. Aura to objawy neurologiczne poprzedzające wystąpienie migrenowego bólu głowy. Zazwyczaj obejmują zaburzenia widzenia, czasem czucia lub motoryki. Nie zaleca się stosowania leku Cinie przewlekle w zapobieganiu migrenie: nie należy stosować profilaktycznie tego preparatu.

Jaki jest mechanizm działania leku Cinie?

Lek Cinie jest selektywnym agonistą naczyniowego receptora dla serotoniny (5HT1). Receptory 5HT1 znajdują się przede wszystkim w naczyniach wewnątrzczaszkowych. Migrena prawdopodobnie powodowana jest przez rozszerzenie naczyń krwionośnych wewnątrz czaszki, a pobudzenie receptorów 5HT1 przez tryptany powoduje skurcz tychże naczyń. Dodatkowo, lek Cinie hamuje aktywność jednego z nerwów czaszkowych - nerwu trójdzielnego.

Jaki jest skład leku Cinie?

Substancja czynna leku Cinie 50 to bursztynian sumatryptanu, w jednej tabletce znajduje się 50 mg sumatryptanu. Substancje pomocnicze preparatu to laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, żelaza tlenek czerwony.

Dostępne są opakowania po 2, 4, 6 i 12 tabletek.

Jak stosowa─ç lek Cinie 50?

Tabletki Cinie są przeznaczone do stosowania doustnego. Lek Cinie należy przyjąć jak najszybciej po wystąpieniu napadu bólu migrenowego, jednak jest on skuteczny także w późniejszej fazie napadu migrenowego. Leku Cinie nie należy stosować profilaktycznie w zapobieganiu migrenie.

Jak dawkować lek Cinie u dorosłych?

Dawka zalecana leku Cinie u dorosłych to 50 mg jednorazowo. Jeżeli jest taka konieczność możliwe jest zastosowanie dawki 100 mg. Po przyjęciu jednej tabletki nie jest korzystne stosowanie kolejnej dawki, nawet jeśli objawy nie ustąpią. Lek Cinie można zastosować ponownie w czasie kolejnego napadu. Jeśli po pierwszym podaniu leku dolegliwości ustąpią, ale potem się pojawią na nowo, możliwe jest zażycie 1 lub 2 dodatkowych dawek w ciągu 24 godzin. Kluczowe jest jednak, należy odczekać co najmniej 2 godziny między dawkami, a całkowita ilość leku przyjęta w tym okresie nie przekroczyła 300 mg.

Stosowania leku Cinie nie zaleca się u pacjentów powyżej 65 roku życia ze względu na niewystarczające dane o bezpieczeństwie. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby należy stosować mniejsze dawki: lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak dawkowa─ç lek Cinie u dzieci?

Stosowanie leku Cinie jest przeciwwskazane w dzieci i młodzieży do 17 roku życia, ponieważ nie ma dostępnych danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa preparatu w tej grupie wiekowej.

Jaka jest dawka maksymalna leku Cinie 50?

Nie należy przekraczać dawki 300 mg leku Cinie w ciągu 24 godzin.

Dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Cinie

Najczęstsze działania niepożądane leku Cinie to zawroty głowy, senność, zaburzenia czucia (takie jak parestezje i niedoczulica), przemijające nadciśnienie tętnicze (krótko po podaniu leku Cinie), zaczerwienienie skóry twarzy, duszność, nudności i wymioty (te mogły jednak być spowodowane samą migreną), uczucie ciężkości klatki piersiowej i gardła, bóle mięśni, ból, uczucie gorąca, zimna, napięcia lub uczucie ucisku w klatce piersiowej i gardle, uczucie słabości, zmęczenie.

Stosowanie leku Cinie bardzo rzadko może powodować nieduże nieprawidłowości wyników badań czynności wątroby.

Lek Cinie z nieznaną częstością może powodować skórne reakcje alergiczne i inne reakcje nadwrażliwości, w tym anafilaksję, lęk , drgawki, oczopląs, mroczki przed oczami, drżenie, dystonia (mimowolne ruchy powodujące wyginanie i skręcanie różnych części ciała), zaburzenia widzenia: migotanie światła, podwójne widzenie, ograniczenie pola widzenia, utrata widzenia, trwałe ubytki wzroku (zaburzenia widzenia również mogą być spowodowane samą migreną), wolne bicie serca, szybkie bicie serca, zaburzenia rytmu serca, przemijające zmiany niedokrwienne serca, zawał mięśnia sercowego, spadek ciśnienia tętniczego krwi, objaw Raynauda, niedokrwienne zapalenie jelita grubego, biegunkę, nadmierną potliwość, sztywność karku, bóle stawów.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych leku Cinie powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania leku Cinie 50

Po doustnym przyjęciu leku Cinie w dawce większej niż 400 mg mogą pojawić się objawy opisane powyżej jako działania niepożądane. Nie należy stosować preparatu w dawkach większych niż zalecane. W przypadku przedawkowania preparatu należy skontaktować się z lekarzem.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Cinie?

Stosowanie leku Cinie jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na którąkolwiek z substancji zawartych w preparacie (należy pamiętać, że lek Cinie zawiera laktozę).

Nie należy przyjmować leku Cinie, jeżeli u pacjenta występuje choroba serca: choroba niedokrwienna serca lub jej podejrzenie, dławica piersiowa Prinzmetala, skurcz naczyń wieńcowych lub choroba naczyń obwodowych (zaburzenia krążenia krwi), a także jeżeli pacjent przebył zawał mięśnia sercowego, udar mózgu i przejściowy napad niedokrwienny mózgu (TIA).

Kolejne przeciwwskazania do stosowania leku Cinie to: znacząco podwyższone ciśnienie tętnicze, ciężkie zaburzenia czynności wątroby, jednoczesne stosowanie z ergotaminą lub jej pochodnymi oraz z innymi tryptanami, inhibitorami monoaminooksydazy.

Interakcje z innymi lekami

Nie zaleca się stosowania leku Cinie z innymi tryptanami, ergotaminą i jej pochodnymi (np. metyzergid), ponieważ zwiększa to ryzyko skurczu naczyń wieńcowych i niedokrwienia serca. Po przyjęciu tych leków należy odczekać co najmniej 24 h przed przyjęciem leku Cinie, natomiast po zastosowaniu sumatryptanu zaleca się odczekać minimum 6 h przed wzięciem ergotaminy i 24 h przed przyjęciem innego tryptanu.

Jednoczesne stosowanie leku Cinie i inhibitorów monoaminooksydazy (MAOI) np. moklobemidu, selegiliny jest niewskazane. Dodatkowo należy odczekać co najmniej 2 tygodnie po zakończeniu leczenia z użyciem MAOI przed przyjęciem leku Cinie.

Jeżeli pacjent stosuje leki przeciwdepresyjne należące do grup selektywnych inibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) lub selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI) a także lit stosowany w leczeniu zaburzenia afektywnego dwubiegunowego w połączeniu z sumatryptanem występuje zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy jak kloniczne kurcze mięśni, mioklonie, drżenie, sztywność, wzrost temperatury ciała, tachykardia, obfite pocenie, zaburzenia świadomości należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Cinie 50 a alkohol

Nie stwierdzono interakcji leku Cinie z alkoholem.

Cinie 50 a ci─ů┼╝a i karmienie piersi─ů

Można rozważyć stosowanie leku Cinie w ciąży i włączyć go, jeżeli oczekiwane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Brak jest wystarczających danych by jednoznacznie określić bezpieczeństwo preparatu w okresie ciąży.

Sumatryptan po podaniu podskórnym przenika do pokarmu kobiecego. Nie należy karmić piersią przez 12 godzin od przyjęcia leku Cinie, a odciągnięte w tym czasie mleko wyrzucić.

Cinie 50 a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Nie przeprowadzono badań dotyczących tego, jak przyjmowanie preparatu wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów. Migrena lub jej leczenie może powodować senność, dlatego należy unikać kierowania pojazdami i obsługiwania maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Cinie, dostępna online: http://chpl.com.pl/data_files/Cinie.pdf

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝