Cinie 100 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Cinie 100 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Niektórzy pacjenci cierpiący na migrenowy ból głowy mają trudności ze znalezieniem środka, który byłby w stanie im pomóc. Jedną z grup leków, które mogą się okazać przydatne celem leczenia ostrych napadów migreny są tryptany, w tym sumatryptan zawarty w leku Cinie. Jak go stosować?

Rozpocznij konsultację z Cinie 100

Otrzymaj konsultację lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Cinie 100
Substancje czynne Sumatriptani succinas Sumatriptanum
Dostępność Na receptę
Postać
  • Tabletki
Dawki
  • 100 mg (Tabletki)

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Cinie 100

Substancja czynna: sumatryptan

Wskazania: do leczenia napadów migreny z aurą lub bez

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 1 tabletka po wystąpieniu napadu

Główne przeciwwskazania: zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu w wywiadzie, choroba serca lub naczyń, ciężkie zaburzenia czynności wątroby, nadciśnienie tętnicze umiarkowane, ciężkie lub niekontrolowane, zaburzenia krążenia obwodowego

Główne działania niepożądane: zawroty głowy, senność, zaburzenia czucia, przejściowo podwyższone ciśnienie tętnicze

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Cinie - Cena, refundacja

Cinie nie jest objęty refundacją leków i jego cena może się różnić w zależności od wielkości opakowania.

  • Cinie (50 mg tabletki 2 szt.) - cena wynosi ok. 22 zł
  • Cinie (50 mg tabletki 6 szt.) - cena wynosi ok. 50 zł
  • Cinie (100 mg tabletki 2 szt.) - cena wynosi ok. 36 zł
  • Cinie (100 mg tabletki 6 szt.) - cena wynosi ok. 81 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest Cinie 100?

Cinie 100 zawiera 100 mg bursztynianu sumatryptanu.

Na rynku dostępny jest także preparat Cinie 50, zawierający 50 mg bursztynianu sumatryptanu.

Lek Cinie 100 zawiera także laktozę jednowodną, celulozę mikrokrystaliczną, kroskarmelozę sodową i stearynian magnezu. Lek Cinie 50 zawiera ponadto czerwony tlenek żelaza.

Mechanizm działania

Tryptany należą do agonistów serotoniny i sprzyjają kurczeniu się dużych naczyń wewnątrzczaszkowych. Ponadto mają wpływ na hamowanie procesów okołonaczyniowego zapalenia o podłożu neurogennym, hamują uwalnianie substancji prozapalnych i pobudzają receptory serotoninowe w szlakach nerwu trójdzielnego.

Jak stosować lek?

Lek Cinie należy przyjąć jak najszybciej po wystąpieniu napadu migreny. Można go używać zarówno w przypadku napadów migreny z aurą (objawy przepowiadające np. zaburzenia widzenia, odczuwanie dziwnego zapachu i in. przed wystąpieniem bólu), jak i bez aury. Nie należy stosować profilaktycznie i nie powinien być łączony z ergotaminą, który również bywa wykorzystywany do leczenia ostrych napadów migreny.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Z reguły wystarczający jest preparat 50 mg, natomiast w przypadku silnych napadów migreny może być konieczne zwiększenie dawki do 100 mg. Jedną tabletkę należy przyjąć w momencie wystąpienia napadu lub w trakcie. Jeśli objawy nawrócą, można przyjąć następną tabletkę najwcześniej po 2h od poprzedniej, w ciągu 24 h przyjąć 2-3 dawki, nie przekraczając 300 mg substancji czynnej na dobę. Nie powinno się przyjmować kolejnej dawki sumatryptanu jeśli pierwsza nie odniosła żadnego skutku.

Pacjenci z zaburzeniami funkcjonowania wątroby powinni przyjmować zmniejszoną dawkę leku Cinie.

Jak dawkować lek u dzieci?

Ze względu na brak wystarczających danych nie należy stosować leku Cinie u dzieci i młodzieży.

Dawka maksymalna produktu Cinie 100

Nie należy przekraczać dawki 300 mg na dobę.

Najczęstsze działania niepożądane

Stosowanie leku Cinie może wiązać się z takimi działaniami niepożądanymi jak: zawroty głowy , senność, zaburzenia czucia, podwyższone ciśnienie tętnicze (krótko po podaniu leku, efekt mija samoistnie), nudności i wymioty (możliwe, że związane z samą migreną), bóle mięśni, uczucie ciężkości, uczucie ucisku, bólu czy zimna, które mogą dotyczyć dowolnej części ciała.

Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania

Inne możliwe działania niepożądane to: reakcje nadwrażliwości (zarówno lekkie jak i ciężkie reakcje alergiczne, jak skórne reakcje alergiczne , obrzęk powiek do wstrząsu anafilaktycznego), zaburzenia rytmu serca (co może być odczuwane jako kołatanie serca), zawał serca, dławica, zaburzenia krążenia krwi, spadek ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia widzenia (mogą być związane z samą migreną), nadmierne pocenie się, mimowolne ruchy gałek ocznych, niedokrwienne zapalenie okrężnicy, biegunka, zblednięcia lub zasinienia skóry palców i in.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Cinie jest nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą zawartą w leku.

Ze względu na wpływ leku na naczynia, pacjenci, którzy przeszli zawał mięśnia sercowego nie powinni przyjmować leku - substancja czynna leku Cinie wpływa na obkurczenie naczyń. Inna choroba serca, taka jak dławica piersiowa, choroba niedokrwienna serca, a także zaburzenia krążenia obwodowego stanowią przeciwwskazanie do przyjmowania leku Cinie. Leku Cinie nie powinni przyjmować pacjenci z objawami takich chorób, nawet jeśli nie została ona wcześniej stwierdzona.

Przejściowy napad niedokrwienny mózgu (TIA), udar mózgu w wywiadzie, ciężkie zaburzenia czynności wątroby i nadciśnienie tętnicze (umiarkowane, ciężkie lub niewyrównane) również stanowią przeciwwskazania do stosowania leku Cinie.

Lek Cinie nie powinien być stosowany u pacjentów z podwyższonym ryzykiem wystąpienia ww. schorzeń. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.

Interakcje z innymi lekami

Cinie nie powinien byś stosowany jednocześnie z innymi tryptanami, ergotaminą, inhibitorami MAO (i przez dwa tygodnie po ich odstawieniu) czy antagonistami receptora 5-HT1.

Leki przeciwdepresyjne należące do grupy SSRI lub SNRI lub lit jednocześnie stosowane z lekiem Cinie rzadko mogą powodować wystąpienie zespołu serotoninowego.

Pacjenci z nadwrażliwością na sulfonamidy mogą mieć reakcję alergiczną na sumatryptan.

Jednoczesne stosowanie preparatów z dziurawca zwyczajnego zwiększa możliwość wystąpienia działań niepożądanych.

Lek Cinie 100 a alkohol

Nie stwierdzono interakcji leku Cinie z alkoholem.

Lek Cinie a ciąża

Wpływ sumatryptanu nie został określony w pewny sposób, badania w I trymestrze ciąży przeprowadzono na małej grupie badanych, co do stosowania leku w II i III trymestrze nie ma informacji. Lek należy stosować tylko jeśli korzyści przeważają nad możliwym ryzykiem, przed zastosowaniem leku Cinie należy skontaktować się z lekarzem.

Lek Cinie 100 a karmienie piersią

Po podaniu leku podskórnie substancja czynna przenikała do mleka. Aby zminimalizować możliwość mleka z lekiem należy odciągnąć mleko z 12 h po podaniu Cinie i wyrzucić.

Lek Cinie a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Nie przeprowadzono badań dotyczących tego, jak stosowanie leku Cinie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów. Migrena lub jej leczenie może powodować senność, co negatywnie wpływa na możliwość kierowania pojazdami.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Inni czytali również

Sumamigren - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Sumamigren - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Sumamigren jest stosowany w leczeniu napadów migreny. Substancją czynną tego leku jest sumatryptan, który zwężając naczynia, których rozszerzenie jest prawdopodobnie przyczyną bólów migrenowych, zmniejsza nasilenie objawów migreny. Efekt przeciwbólowy uzyskuje się w ciągu 30 minut po podaniu leku.

Charakterystyka produktów leczniczych
17.02.2024
Ból głowy w ciąży: Przewodnik po bezpiecznych metodach leczenia
Ból głowy w ciąży: Przewodnik po bezpiecznych metodach leczenia

Ból głowy to częsta przypadłość, która może występować także w okresie ciąży. W tym szczególnym czasie, ze względu na ograniczenia w dostępnych metodach leczenia przeciwbólowego, niezmierne ważne jest zapobieganie bólowi głowy, zanim się pojawi.W pierwszym trymestrze ciąży bóle głowy mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi. W przypadku powracających bólów głowy w drugim trymestrze zalecana jest konsultacja ze specjalistą. Natomiast bóle głowy pojawiające się w trzecim trymestrze mogą być związane zarówno ze zmianami hormonalnymi, jak i wzrostem napięcia nerwowego oraz stresem.

Artykuł
15.02.2024
Frimig - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Frimig - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Frimig to lek stosowany w doraźnym leczeniu  migreny , którego substancją czynną jest sumatryptan. Preparat Frimig należy do grupy tryptanów, czyli substancji, które są agonistami receptorów serotoninowych 5HT1B i 5HT1D.

Charakterystyka produktów leczniczych
15.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!