Czym jest zapalenie spojówek?
Spojówka to błona śluzowa, która pokrywa wewnętrzną powierzchnię powiek oraz zewnętrzną część twardówki (białą część gałki ocznej). Ze względu na swoją delikatną budowę spojówka jest wrażliwa na podrażnienia mechaniczne oraz zakażenia.
Stan zapalny spojówek zazwyczaj ma podłoże alergiczne, bakteryjne lub jest związane z zespołem suchego oka. Zapalenie spojówek wynikać może również z zakażenia wirusowego lub chlamydiowego.
Alergiczne zapalenie spojówek
W przypadku alergicznego zapalenia spojówek objawy typowo występują w okresie wiosennym. Objawy zapalenia spojówek o podłożu alergicznym to przede wszystkim uczucie swędzenia i zaczerwienienie oczu.
Na alergiczne zapalenie spojówek wskazują także inne objawy alergii, takie jak zmiany skórne czy katar.
Zespół suchego oka
W przeciwieństwie do alergicznego zapalenia spojówek, zespół suchego oka nie wykazuje sezonowości. Chorzy skarżą się tu przede wszystkim na pieczenie oczu oraz uczucie piasku pod powiekami.
Zespół suchego oka częściej występuje u kobiet cierpiących na choroby autoimmunologiczne, bywa związany ze stosowaniem różnych leków (np. tabletek antykoncepcyjnych, leków przeciwdepresyjnych, przeciwnadciśnieniowych). Zespół suchego rozwinąć się może również po zabiegu okulistycznym.
Bakteryjne zapalenie spojówek
Bakteryjne zapalenie spojówek, zwykle spowodowane jest przez paciorkowce lub gronkowce (np. gronkowiec złocisty może wywoływać tę chorobę). Dolegliwości trwają tu zazwyczaj kilka dni, do tygodnia.
W bakteryjnym zapaleniu spojówek charakterystyczne jest zaczerwienienie oka, występuje też obfita wydzielina ropna - często zbiera się na rzęsach, jej obecność utrudnia niekiedy otwarcie oczu po przebudzeniu.
Rodzajem bakteryjnego zapalenia spojówek jest rzeżączkowe zapalenie spojówek. U dorosłych występuje rzadko (zwykle na skutek przeniesienia zakażonej wydzieliny narządów płciowych przez niewystarczającą higienę). Ma znaczenie u niemowląt, kiedy do zakażenia Neisseria gonorrhoeae dochodzi w momencie porodu drogami natury.
Wirusowe zapalenie spojówek
Wirusowe zapalenie spojówek to choroba długotrwała - może utrzymywać się nawet do 3 tygodni. Często przed wystąpieniem objawów w obrębie oka infekcja wirusowa powoduje stan zapalny w innej okolicy np. ucha czy gardła.
W wirusowym zapaleniu spojówek często dochodzi do produkcji dużej ilości przezroczystej wydzieliny, a oczy są bardzo zaczerwienione. W zależności od czynnika wywołującego zakażenie obserwuje się różnokształtne nacieki.
Chlamydiowe zapalenie spojówek
Chlamydiowe zapalenie spojówek jest doskonałym przykładem na to, jak patogeny przenoszone drogą płciową mogą zajmować inne narządy niż narządy płciowe. Oprócz objawów w obrębie oka często współobecne jest zapalenie cewki moczowej czy szyjki macicy (niekoniecznie objawowe), ale także np. zapalenie ucha czy płuc.
Zapalenie spojówek wywołane zakażeniem Chlamydią trwa zazwyczaj ponad 3 tygodnie, obserwuje się tu okresy zaostrzenia i złagodzenia objawów. Charakterystycznym objawem podczas zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis jest śluzowo-ropna wydzielina. Przekrwienie oka jest umiarkowane.