Jakie są objawy rzeżączki?
W przypadku zakażenia rzeżączką objawy związane są przede wszystkim z narządami, w których obrębie doszło do zainfekowania organizmu (tzw. wrota zakażenia). W związku z tym, że zakażenie odbywa się poprzez kontakt wydzieliny błony śluzowej chorego z błoną śluzową zakażanego, wrotami zakażenia są błony śluzowe układu moczowo-płciowego, odbytnicy, spojówki czy gardło. Objawy typowe dla poszczególnych płci zostały opisane poniżej, ale część manifestacji zakażenia rzeżączką będzie wspólna.
Rzeżączkowe zapalenie spojówek
Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn może wystąpić rzeżączkowe zapalenie spojówek na skutek transmisji z okolic moczowo-płciowych (zwykle pośrednio, przez palce), jednak jest to dość rzadka sytuacja. Może się to objawiać zaczerwienieniem oczu, uczuciem pieczenia, łzawieniem, nadwrażliwością na światło. Podobnie jak w innych zapaleniach spojówek o podłożu bakteryjnym, pojawia się także ropna wydzielina.
Rzeżączkowe zapalenie gardła
Z kolei rzeżączkowe zapalenie gardła (zwykle wskutek stosunków oralnych) może przebiegać bezobjawowo (szacuje się, że to nawet 90% infekcji), choć czasem występuje ból gardła, obrzęk łuków podniebiennych czy zaczerwienienie tylnej ściany gardła, a także powiększenie węzłów chłonnych okolicy szyi.
Rzeżączkowe zapalenie odbytnicy
Rzeżączkowe zapalenie odbytu i odbytnicy może występować wskutek stosunków analnych lub z przeniesienia zakażenia z np. szyjki macicy. Często nie jest wykrywane z powodu braku objawów, jednak może wystąpić wydzielina z odbytu lub ból i świąd tej okolicy oraz trudności z wypróżnianiem.
Jakie są objawy rzeżączki u kobiet?
U kobiet może wystąpić rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, które - ze względu na dużą częstość podobnych schorzeń u kobiet - może zostać łatwo przeoczone. Może również dojść do zakażenia innych narządów - rozwinie się wtedy np. zapalenie gruczołu Bartholina czy zapalenie szyjki macicy. Konsekwencją może być zapalenie narządów miednicy mniejszej, zapalenie przydatków, co może w dalszej perspektywie prowadzić do zwiększonego ryzyka ciąży pozamacicznej, a także bezpłodności.
Pierwszymi symptomami zakażenia rzeżączką mogą być ropne upławy czy pieczenie i ból podczas oddawania moczu. Z zakażeniem mogą być związane zaburzenia cyklu miesiączkowego - krwawienia międzymiesiączkowe, przedłużające się lub obfite krwawienia menstruacyjne, a także krwawienie po stosunku. Rzeżączka może się również objawiać bólem podbrzusza, gorączkami lub stanem podgorączkowym, bólem podczas stosunku. W badaniu ginekologicznym wziernikiem lekarz może zauważyć zaczerwienienie, obrzęk, łatwe krwawienie tarczy szyjki macicy.
Zapalenie kanału szyjki macicy występuje zwykle 7-14 dni od czasu zainfekowania.
Jakie są objawy rzeżączki u mężczyzn? Czy rzeżączka to tylko zapalenie cewki moczowej?
Charakterystycznym objawem jest ropny wyciek z cewki moczowej. Ponadto pacjenci uskarżają się na ból oraz pieczenie w trakcie oddawania moczu. Takie objawy mogą wymagać różnicowania z innymi zakażeniami, np. Chlamydią. Wyraźna manifestacja pozwala na większą wykrywalność zakażenia dwoinką rzeżączki u mężczyzn.
Jako powikłania zakażenia u mężczyzn uznaje się m.in. zapalenie gruczołów Tysona, zapalenie przewodów okołocewkowych czy zapalenie żołędzi.
Rzeżączka może zaatakować również inne narządy. Możliwe jest, że rozwinie się zapalenie najądrzy. Zapalenie najądrza wywołuje zwykle silne objawy bólowe oraz gorączkę, a także obrzęk moszny. W przypadku obustronnego zapalenia w dużej większości przypadków dochodzi do utraty płodności.
Zapalenia gruczołu krokowego również mogą być pokłosiem zakażenia rzeżączką, przy czym możliwe są zarówno ostre (objawiające się dreszczami, gorączką, bólem w kroczu, zaburzeniami oddawania moczu i stolca), jak i przewlekłe zapalenia gruczołu krokowego (przy którym pacjent będzie się skarżyć na tępy, łagodny ból w okolicy krocza i wydzielinę z cewki moczowej) czy powstanie ropnia.
Objawy zapalenia cewki moczowej występują zwykle około 2 do 5 (ale także do 2 tygodni) dni od momentu zakażenia.