Bezsenność u osób starszych. Dlaczego seniorzy tak często mają zaburzenia snu i jak z nimi skutecznie walczyć?

Opublikowano 27.01.2023

Bezsenność u osób starszych  Dlaczego seniorzy tak często mają zaburzenia snu i jak z nimi skutecznie walczyć?

Bezsenność seniora to określenie stosowane na zaburzenia snu u osób starszych. Problem bezsenności przewlekłej dotyczy bowiem już nawet co drugiej osoby w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia). Przyczyny zaburzeń snu u osób starszych szukać można zarówno w zmianach fizjologicznych, którym podlega organizm, jak i na podłożu psychicznym. Bezsenność u osób starszych jest więc często uznawana za stan normalny, a pacjenci rezygnują z poddania się interwencji medycznej. Warto jednak poszukać dokładnej przyczyny bezsenności i podjąć kroki, które pomogą polepszyć jakość snu - także u osób starszych.

Spis treści

Osoby starsze i problemy ze snem. Sprawdź podstawowe informacje

Wraz z wiekiem przyspieszeniu ulegają poszczególne fazy snu, w związku z czym u osób starszych najczęściej obserwuje się zbyt wczesne budzenie oraz wybudzanie w środku nocy i trudności w ponownym zaśnięciu.

Na występowanie różnego rodzaju zaburzeń snu skarży się około połowa osób starszych (po 65. roku życia). Szacuje się, że problem bezsenności przewlekłej dotyczy ok. 20% seniorów.

W grupie wiekowej osób starszych po 65. roku życia bezsenność często wynika z fizjologii, np. potrzeby częstszego niż dotychczas oddawania moczu, ale może też wynikać z przypadłości zdrowotnych (np. zespół niespokojnych nóg, bóle stawów, bezdech senny). W terapii zaburzeń snu u seniora warto więc w pierwszej kolejności zdiagnozować ich przyczynę.

e-Recepta online 44.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 49.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Częstość zaburzeń snu u osób starszych - co o tym wiemy?

Bezsenność to coraz powszechniejsze zjawisko. Na co dzień często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele osób dorosłych ma problemy ze snem. Dotyczą one nawet 30% osób na świecie. Na przewlekłą bezsenność, a więc trwająca dłużej niż cztery tygodnie cierpi co dziesiąta osoba. Choć dane te same w sobie nie są zbyt pozytywne, sytuacja wygląda jeszcze bardziej niepokojąco, gdy weźmiemy pod uwagę wyłącznie grupę wiekową seniorów. W ich przypadku bezsenność dotyczy nawet połowy takich osób.

Przyczyny tego stanu rzeczy są czasem pozornie błahe i dotyczą zmian fizjologii organizmu seniorów, np. są związane z potrzebą częstego oddawania moczu. Nie oznacza to jednak, że każda osoba starsza powinna pogodzić się z bezsennością. Warto dowiedzieć się, jak można pomóc osobie starszej polepszyć jakość snu, a wraz z tym poprawić jej samopoczucie.

Czy podeszły wiek może być przyczyną bezsenności?

Zapotrzebowanie na sen wynika z wielu czynników. Znaczenie ma rodzaj i ilość podejmowanej przez nas aktywności fizycznej, tryb życia czy też wiek. Ten ostatni aspekt ma większy wpływ na rytm snu, niż zdajemy sobie z tego sprawę. Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na sen maleje. Noworodki są w stanie przespać nawet 20 godzin na dobę, osoby dorosłe potrzebują około 8 godzin snu, zaś osobie starszej nierzadko wystarczy jedynie 5 godzin.

Skrócenie czasu snu to jednak niejedyny problem, na który narzekają starsze osoby. Wiele z nich zauważa ponadto gorszą jakość snu, która ma negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Choć faktycznie więc uznaje się, że seniorzy potrzebują mniej godzin snu niż osoby przed 65. rokiem życia, jeżeli brak snu w ciągu nocy nie pozwala im normalnie funkcjonować i w znacznym stopniu negatywnie wpływa na samopoczucie, warto poszukać profesjonalnej pomocy.

Problemy ze zdrowiem starszych osób a zaburzenia snu

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych . Zmiany zachodzące w naszym organizmie związane z procesem starzenia, sprzyjają rozwojowi różnych dolegliwości. Osoby starsze mają więc często kłopoty zdrowotne, które potęgują lub wręcz wywołują ich problemy ze snem.

Bezsenność może wynikać zarówno z chorób somatycznych, jak i być następstwem zaburzeń psychicznych. Izolacja społeczna osób starszych może wywołać u seniorów różnego typu dolegliwości, takie jak stanylękowe czy depresję. Wszystko to ma wpływ na ich sen. Również hormon snu, melatonina, jest wydzielana przez organizm starszej osoby w mniejszej ilości, co w oczywisty sposób utrudnia zasypianie.

Właściwa higiena snu u osób starszych

W przypadku osób starszych szczególnie ważne jest więc przestrzeganie zasad higieny snu. W pierwszej kolejności warto doradzić osobom starszym zmianę nawyków na takie promujące sen. Warto chociażby wywietrzyć sypialnię przed snem, unikać picia mocnej herbaty tuż przed pójściem spać czy też zadbać o zachowanie w miarę stałego rytmu dnia (w tym pór kładzenia się do łóżka i wstawania).

Snu w ciągu dnia należy raczej unikać, a w razie potrzeby zrobić sobie co najwyżej półgodzinną drzemkę. Dłuższy sen dzienny może utrudniać zasypianie wieczorem. Osobom w każdym wieku, także więc seniorom, zaleca się podjąć umiarkowaną aktywność fizyczną co najmniej trzy razy w tygodniu. Co ważne, w przypadku osoby starszej nie muszą być to wcale forsowne ćwiczenia - wystarczy nawet wybranie się na spacer.

Nie warto też spędzać w łóżku zbyt wielu godzin. Znacznie lepiej wieczorem znaleźć się w łóżku i położyć spać później, niż obudzić się np. o 3 w nocy.

Leczenie bezsenności u seniorów

Wiele osób z zaburzeniami snu w pierwszej kolejności sięga po dostępne bez recepty środki nasenne. Z ich stosowaniem na własną rękę należy jednak być bardzo ostrożnym, zwłaszcza u osoby starszej. Leki nasenne mogą bowiem wchodzić w reakcję z innymi przyjmowanymi na stałe preparatami.

Znacznie lepiej, gdy dobierze je wykwalifikowany lekarz, który będzie w stanie pomóc seniorowi w optymalnym stopniu polepszyć jakość snu. Co więcej, leki nasenne powinno się stosować w jak najmniejszej dawce i jedynie, jeśli problemy ze snem mają charakter przewlekły.

Bezsenność u osób starszych - rozpocznij leczenie i popraw jakość snu

Sen jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i ma wpływ na zdrowie, i dobre samopoczucie. Skutki bezsenności odczuwalne są nie tylko w nocy, ale również za dnia. Niezależnie od wieku warto więc wykonać diagnostykę przyczyn bezsenności i z pomocą specjalisty podjąć walkę o zdrowy i mocny sen.

Inni czytali również

Infectoscab – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Infectoscab – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Infectoscab 5% krem jest to preparat do stosowania na skórę, przeznaczony do walki ze świerzbem. Substancją czynną leku Infectoscab jest permetryna w stężeniu 50 mg/g.

Charakterystyka produktów leczniczych
10.03.2022
Nexpram – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Nexpram – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Nexpram to lek przeciwdepresyjny należący do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Jak działa Nexpram? Jakie są wskazania do stosowania leku? Jakie środki ostrożności należy zachować i kiedy nie należy przyjmować preparatu?

Charakterystyka produktów leczniczych
18.04.2023
Devikap - informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Devikap - informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Devikap to wyrób leczniczy, który zawiera cholekalcyferol - witaminę D. Zażywany jest w celu profilaktyki i uzupełnienia niedoborów, a także leczenia stanów związanych z deficytem witaminy D3.

Charakterystyka produktów leczniczych
15.11.2022
Konsultacja z E-receptą za 34.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!