Trittico CR 75 mg - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 25.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Trittico CR 75 mg - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Trittico CR jest to lek przeciwdepresyjny, stosowany w leczeniu zaburzeń depresyjnych o różnej etiologii, w tym depresji przebiegającej z lękiem. Jest to preparat o przedłużonym uwalnianiu. Substancją czynną Trittico Cr jest trazodon, którego działanie terapeutyczne jest zauważalne po tygodniu od rozpoczęcia stosowania. Lek ten jest dostępny wyłącznie na receptę.

Rozpocznij konsultacj臋 z Trittico CR

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Trittico CR
Substancje czynne Trazodoni hydrochloridum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
  • Tabletki o przed艂u偶onym uwalnianiu
Dawki
  • 75 mg (Tabletki o przed艂u偶onym uwalnianiu)
  • 150 mg (Tabletki o przed艂u偶onym uwalnianiu)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Trittico CR 75 mg

Substancja czynna: chlorowodorek trazodonu

Wskazania: zaburzenia depresyjne o różnej etiologii, również te przebiagające z lękiem

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 75-150 mg raz na dobę wieczorem przed snem.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie, stan upojenia alkoholowego lub przyjęcie tabletek nasennych, ostry zawał mięśnia sercowego.

Główne działania niepożądane: mogą sporadycznie wystąpić zaburzenia hematologiczne, zachowania samobójcze, nieprawidłowe EKG (wydłużenie odstępu QT), reakcje alergiczne, zapalenie żołądka, może dojść do uszkodzenia komórek wątroby, hiponatremia (zmniejszenie stężenia sodu we krwi), bezsenność, nerwowość, osłabienie czujności, zaburzenia oddawania moczu, uczucie zapchanego nosa.

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Czym jest Trittico CR 75mg?

Lek Trittico CR zawiera tabletki o przedłużonym uwalnianiu, co oznacza, że stężenie trazodonu utrzymuje się na stałym poziomie przez dłuższy czas. Trittico CR jest stosowany głównie w leczeniu zaburzeń depresyjnych, w tym depresji przebiegającej z lękiem oraz problemami ze snem. 

Warto zauważyć, że dostępna jest również wersja Trittico CR 150 mg, oferująca większą dawkę substancji czynnej. 

Tabletki Trittico CR, niezależnie od dawki, posiadają linie podziału, co umożliwia dostosowanie dawki do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Ile kosztuje lek Trittico CR 75 mg?

Lek Trittico CR 75 mg za 30 tabletek kosztuje około 18,78 złotych i jest refundowany dla osób z depresją o różnej etiologii w tym przebiegającą z lękiem.

Spos贸b dzia艂ania i sk艂ad leku

Trittico CR 75 to lek zawierający substancję czynną - chlorowodorek trazodonu w dawce 75 mg (co odpowiada 68,3 mg trazodonu), który jest skutecznym lekiem stosowanym w leczeniu różnych zaburzeń depresyjnych, w tym depresji z towarzyszącym lękiem. Jego działanie terapeutyczne zazwyczaj staje się zauważalne po około tygodniu regularnego przyjmowania.

Mechanizm działania trazodonu polega na hamowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny oraz działaniu jako antagonista receptorów 5-HT2. Aktywacja tych receptorów może prowadzić do objawów takich jak bezsenność, lęk, pobudzenie psychoruchowe i zaburzenia sfery seksualnej.

Oprócz chlorowodorku trazodonu, Trittico CR 75 zawiera również substancje pomocnicze, takie jak sacharoza, powidon, wosk Carnauba, magnezu stearynian. Dawkowanie i sposób stosowania leku powinny być dostosowane do zaleceń lekarza, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta oraz jego stan zdrowia.

Czym r贸偶ni si臋 Trittico CR od Trittico XR?

Różnica między nimi wynika z farmakokinetyki, czyli tempa uwalniania substancji czynnej oraz czasu osiągnięcia maksymalnego stężenia we krwi. 

Trittico CR działa szybciej, osiągając pełne stężenie po około 4 godzinach, podczas gdy Trittico XR działa wolniej, potrzebując 6-8 godzin na osiągnięcie maksymalnego stężenia, w zależności od dawki. W przypadku zainteresowania szczegółami, warto zapoznać się z artykułem: "Trittico CR a XR - jakie są różnice?".

Dawkowanie leku

Zalecana początkowa dawka leku u dorosłych to 75 - 150 mg na dobę ( przyjąć wieczorem przed snem), z możliwością zwiększenia do 300 mg, stosując w dwóch podzielonych dawkach. 

Dla pacjentów hospitalizowanych, dawkę można zwiększyć do 600 mg na dobę, również stosując w dwóch dawkach. U pacjentów w bardzo podeszłym wieku lub wyniszczonych, rekomendowana początkowa dawka to 100 mg na dobę, stopniowo zwiększana do 300 mg. Dawkę należy stopniowo zwiększać pod opieką lekarza, 

U pacjentów z niewydolnością wątroby, należy zachować ostrożność i rozważyć monitorowanie funkcji wątroby ze względu na ryzyko hepatotoksyczności. 

Trazodon nie jest zalecany dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa.

Należy zachować ostrożność, podczas przepisywania preparatu Trittico CR pacjentom z ciężką niewydolnością nerek. 

Badania wykazały zwiększone ryzyko występowania myśli i zachowań samobójczych oraz objawów wrogości. Brakuje również długoterminowych badań dotyczących wpływu na wzrost, dojrzewanie i rozwój procesów poznawczych i behawioralnych u tej grupy wiekowej. Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i unikanie stosowania trazodonu u dzieci i młodzieży.


Jakie sa台 skutki uboczne Trittico CR?

Podczas stosowania leku Trittico CR mogą wystąpić różnorodne działania niepożądane, wymagające uwagi i monitorowania. Wśród najczęstszych obserwowanych działań niepożądanych znajdują się:
Zaburzenia psychiatryczne: mogą obejmować myśli lub zachowania samobójcze, stan splątania, bezsenność, dezorientację, manię, lęk, nerwowość agresywne zachowanie, omamy oraz zmniejszenie libido, koszmary senne, zespół odstawienny.
Nieprawidłowe wyniki badań krwi: takie jak agranulocytoza, trombocytopenia, eozynofilia, leukopenia i niedokrwistość.
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: mogą objawiać się hiponatremią, utratą masy ciała, jadłowstrętem czy zwiększonym łaknieniem.
Reakcje alergiczne oraz endokrynologiczne, takie jak zespół niewłaściwego wydzielania hormonu antydiuretycznego (SIADH).
Zaburzenia układu nerwowego: zespół serotoninowy, drgawki, złośliwy zespół neuroleptyczny, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, ból głowy, senność, niepokój, osłabienie czujności, drżenie, nieostre widzenie, zaburzenia pamięci, drgawki kloniczne, afazja ekspresywna, parestezje, dystonia, zmiany smaku.
Zaburzenia serca: niemiarowość rytmu, bradykardia, tachykardia, nieprawidłowe EKG.
Zaburzenia naczyniowe: hipotonia ortostatyczna, nadciśnienie tętnicze, omdlenia.
Zaburzenia układu oddechowego: uczucie zapchanego nosa, duszność.
Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaparcie, biegunka, niestrawność, ból brzucha, zapalenie żołądka i jelit, ślinotok, porażenna niedrożność jelit.
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: nieprawidłowa czynność wątroby, wewnątrzwątrobowy zastój żółci.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: wysypka, świąd, nadmierna potliwość.
Zaburzenia mięśniowo- szkieletowe: ból kończyn, mięśni, stawów, kręgosłupa.
Zaburzenia nerek i dróg moczowych: zaburzenia oddawania moczu.
Zaburzenia układu rozrodczego: priapizm.
Badania diagnostyczne: zwiększenie stężenia enzymów wątrobowych.

Zaburzenia ogólne: obrzęk, osłabienie, objawy grypopodobne, zmęczenie, ból w klatce piersiowej, gorączka.

Ważne jest, aby pacjenci zgłaszający się po Trittico CR mieli świadomość tych potencjalnych skutków ubocznych i regularnie informowali lekarza o ewentualnych nieprzyjemnych objawach. 

Regularne monitorowanie stanu zdrowia podczas stosowania leku może zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych oraz pozwolić na szybką interwencję w przypadku ich wystąpienia.

Trittico CR 75 mg a alkohol

Trazodon potęguje działanie uspokajające alkoholu. Zaleca się unikanie spożywania alkoholu podczas przyjmowania trazodonu.


Trittico CR 75 mg a ci膮偶a

Dane z badań na ograniczonej liczbie kobiet w ciąży (mniej niż 200) nie wskazują na negatywne działanie trazodonu na przebieg ciąży, zdrowie płodu oraz noworodka. Wyniki badań na zwierzętach również nie wykazały bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu dawek terapeutycznych trazodonu na ciążę, rozwój zarodka, płodu, poród lub rozwój noworodka.

Mimo to, zaleca się zachowanie ostrożności w przepisywaniu tego leku kobietom w ciąży. Ryzyko wystąpienia objawów odstawienia jest wyższe u noworodków kobiet, u których trazodon był stosowany aż do momentu porodu, dlatego zaleca się monitorowanie noworodka pod tym kątem.


Trittico CR a karmienie piersi膮

Dostępne informacje sugerują, że trazodon w niewielkich ilościach przenika do mleka ludzkiego. Jednakże, nie są nam znane dokładne ilości czynnego metabolitu, który może być obecny w mleku.

Z powodu braku wystarczających danych, zaleca się rozważenie decyzji dotyczącej dalszego karmienia piersią lub kontynuowania przyjmowania trazodonu, biorąc pod uwagę korzyści płynące z karmienia piersią dla dziecka oraz korzyści z leczenia trazodonem dla matki . W okresie karmienia piersią, warto skonsultować się z lekarzem, aby dokładnie ocenić potencjalne ryzyko i korzyści w danym przypadku.

Trittico CR 75 mg a prowadzenie pojazd贸w mechanicznych?

Trittico CR 75 mg, zawierający substancję trazodon, może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Pacjenci powinni być ostrożni i unikać tych czynności, dopóki nie potwierdzą, że nie odczuwają senności czy zawrotów głowy. 

Przed rozpoczęciem stosowania leku, zaleca się zapoznanie z ulotką lub konsultację z lekarzem. Nieprawidłowe stosowanie może zagrażać życiu lub zdrowiu.

Ulotka dołączona do opakowania preparatu zawiera szczegółowe informacje dotyczące stosowania. Ta informacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi podstawy do roszczeń prawnych.


Trittico CR 75 mg a sen - jak szybko dzia艂a lek?

Trittico CR jest często stosowany w leczeniu depresji, a jednym z jego dodatkowych korzystnych efektów jest poprawa jakości snu u pacjentów. Może to być szczególnie przydatne dla osób z depresją, które doświadczają problemów ze snem, takich jak trudności z zasypianiem, częste przebudzenia w nocy lub przedwczesne budzenie się rano.

Działanie Trittico CR na sen wynika z jego zdolności do modulacji poziomów serotoniny w mózgu, co może wpływać na poprawę regulacji cyklu snu i czuwania. Efekty sedatywne trazodonu mogą być odczuwalne stosunkowo szybko, co pomaga pacjentom zasnąć.

W przypadku leczenia bezsenności związanej z depresją, pacjenci mogą zauważyć poprawę jakości snu już po pierwszych dawkach leku. Niemniej jednak, dla osiągnięcia pełnego efektu terapeutycznego w leczeniu depresji, konieczne może być kontynuowanie leczenia przez kilka tygodni. Ważne jest, aby śledzić zalecenia lekarza i nie przerywać leczenia bez konsultacji, nawet jeśli objawy ulegną poprawie.

Trittico CR - leki z t膮 sam膮 substancj膮 czynn膮

Leki z tą samą substancją czynną co Trittico CR to:
- Azoneurax,
- Trazodone Neuraxpharm,
- Trittico XR.

Bibliografia

1. Charakterystyka produktu leczniczego Trittico CR 75 mg, [dostęp 25 lipca 2023], dostępna w internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/10620/characteristic

2. Bartosz mówi, [online], [dostęp 13.02.2024], dostępna w internecie:

https://bartoszmowi.pl/phx_preparat/8728/Trittico_CR

Inne popularne leki:

Inni czytali r贸wnie偶

Oroes   E recepta  recepta online z konsultacj膮 | cena  dawkowanie  przeciwwskazania
Oroes - E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia, na zaburzenia depresyjne w Polsce cierpi ok. 1,2 miliona os贸b. W ich leczeniu najcz臋艣ciej stosujemy r贸偶ne grupy lek贸w przeciwdepresyjnych, dost臋pnych wy艂膮cznie na聽recept臋, 聽a kt贸rych jednym z przedstawicieli jest preparat Oroes.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
14.02.2024
Brintellix 鈥 E-recepta 鈥 recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Brintellix 鈥 E-recepta 鈥 recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Zaburzenia nastroju, w tym聽depresja, s膮 globalnym problemem zdrowotnym, kt贸ry聽negatywnie wp艂ywa na jako艣膰 偶ycia聽wielu ludzi na ca艂ym 艣wiecie. Jednym z lek贸w stosowanych w leczeniu tych schorze艅 jest聽Brintellix, oparty na substancji czynnej - wortioksetynie.W poni偶szym artykule om贸wimy dok艂adnie mechanizm dzia艂ania leku, wskazania i przeciwwskazania do stosowania wortioksetyny oraz poinformujemy, o czym nale偶y pami臋ta膰 po rozpocz臋ciu leczenia lekiem Brintellix.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
14.02.2024
Aciprex - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Aciprex - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Aciprex to lek stosowany w leczeniu niekt贸rych chor贸b psychiatrycznych - mi臋dzy innymi depresji i zaburze艅 l臋kowych. Zawiera escitalopram, substancj臋 z grupy inhibitor贸w wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Terapia tym lekiem mo偶e by膰 d艂ugotrwa艂a i wymaga regularnej oceny pod wzgl臋dem stosowanej dawki, korzy艣ci oraz ewentualnych dzia艂a艅 niepo偶膮danych.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
13.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!