Bezsenność w ciąży - przyczyny bezsenności w ciąży i najskuteczniejsze metody leczenia

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Bezsenność w ciąży - przyczyny bezsenności w ciąży i najskuteczniejsze metody leczenia

Nawet co druga kobieta ciężarna cierpi na zaburzenia snu. Bezsenność w ciąży to powszechny problem, a jego podłoże bardzo często ma związek ze zmianami hormonalnymi, które przechodzi organizm przyszłych mam.

Jakość snu ma duże znaczenie dla zdrowia, samopoczucia i w zasadzie całego funkcjonowania za dnia, w czasie ciąży również warto poszukać przyczyn bezsenności i spróbować podjąć leczenie.

Spis treści

Zaburzenia snu a ciąża - jakie są powiązania?

Problemy ze snem mogą pojawić się zarówno na początku ciąży, jak i w II oraz III trymestrze. Co więcej, u niektórych kobiet pojawiająca się po raz pierwszy w ciąży bezsenność nie mija po porodzie.

Bezsenność w ciąży uznawana jest za powszechne i naturalne zjawisko. Dzieje się tak zarówno ze względu na gospodarkę hormonalną, jak i typowe dla ciąży dolegliwości: częstsze parcie na pęcherz, tkliwość piersi, skurcze przepowiadające czy też dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa.

Długotrwała bezsenność prowadzi do pogorszenia samopoczucia i osłabienia funkcji poznawczych. Jest to szczególnie niebezpieczne w czasie ciąży, gdyż długotrwały stres ma wpływ na prawidłowy jej przebieg. Warto występującą w ciąży bezsenność skonsultować z lekarzem.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Bezsenność na początku ciąży - skąd się bierze?

Pierwsze objawy bezsenności mogą pojawić się już w pierwszym trymestrze ciąży. Organizm podlega wtedy wielu przemianom, które mają wpływ także na fazy snu. Sen głęboki ulega skróceniu, natomiast pierwsza faza (REM) się wydłuża.

W efekcie organizm nie jest w stanie tak efektywnie jak do tej pory się regenerować. Przyszłe mamy zazwyczaj skarżą się na nadmierną senność i brak im energii do działania, śpią też więcej, również w ciągu dnia. Mimo tego ich jakość snu pozostawia wiele do życzenia, a wypoczynek nocny staje się po prostu nieefektywny.

Potrzeba częstego oddawania moczu a bezsenność w ciąży

Brak snu w ciąży może wynikać nie tylko z wpływu hormonów (przede wszystkim estrogenu i progesteronu) na długość faz snu, ale też być powiązany z pozornie znacznie bardziej prozaicznymi przyczynami. U kobiet ciężarnych występuje wiele dolegliwości, które mogą utrudniać zasypianie, a czasem wręcz uniemożliwić prawidłowy sen.

Należy do nich chociażby częste oddawanie moczu, które wiąże się z koniecznością wybudzenia. W początkowym okresie ciąży na fakt ten mają wpływ przede wszystkim zmiany hormonalne, zaś w II i III trymestrze wiąże się to z powiększaniem masy płodu i uciskiem macicy na pęcherz moczowy.

Jakie są przyczyny bezsenności w drugim i trzecim trymestrze ciąży?

Problemy ze snem wraz z rozwojem ciąży niestety zwykle nie mijają, a stają się coraz bardziej uciążliwe. Wszystko dlatego, że rozwój płodu i powiększanie się obwodu brzucha potęgują również różnego typu ciążowe dolegliwości.

Bezsenność w ciąży objawia się zwykle przede wszystkim trudnościami z zasypianiem oraz nocnym wybudzaniem, po którym występuje problem z ponownym zaśnięciem.

Przyczyny bezsenności w ciąży, zwłaszcza w II i III trymestrze ciąży, to najczęściej:

  • potrzeba częstego oddawania moczu;

  • trudność w znalezieniu odpowiedniej pozycji, w której przyszłej mamie jest wygodnie;

  • skurcze łydek;

  • ból pleców.

Bezsenność w ciąży może też mieć związek z przepowiadającymi poród skurczami macicy czy też intensywnymi ruchami płodu.

Warto też mieć świadomość, że często ciężarna kobieta czuje niepokój o przebieg porodu i przyszłość w nowej rzeczywistości. Może to powodować koszmary senne, których ilość może wzrastać pod koniec ciąży i przyczynia się do bezsenności w ciąży. Jeśli kobieta kładzie się do łóżka zestresowana, trudno o zdrowy i spokojny sen.

Bezsenność po porodzie

Bezsenne noce dotyczą nie tylko kobiet w ciąży. U niektórych pań bezsenność, która pojawiła się na początku ciąży lub w trakcie jej trwania, nie mija nie tylko w III trymestrze ciąży, ale nawet po urodzeniu dziecka.

Bezsenność poporodowa występuje na różnym podłożu. U części kobiet ma to związek ze wciąż rozregulowaną gospodarką hormonalną i dalszymi zmianami w psychice i ciele kobiety.

Większość kobiet musi też wybudzać się w ciągu nocy ze względu na konieczność zajęcia się dzieckiem, np. nakarmienia go. Bezsenne noce bywają również związane z chorowaniem na depresję poporodową.

Bezsenność zarówno w ciąży, jak i po porodzie wpływa negatywnie na zdrowie i samopoczucie kobiety, a osłabienie funkcji poznawczych nie służy prawidłowej opiece nad noworodkiem. Zawsze w takiej sytuacji warto poszukać źródła problemu wspólnie z lekarzem.

Leczenie zaburzeń snu w ciąży - domowe sposoby czy metody farmakologiczne?

W ciąży sen jest szczególnie ważny nie tylko dla przyszłej mamy, ale i jej dziecka. W niektórych przypadkach bezsenność wiąże się nawet z ryzykiem przedwczesnego porodu.

Kiedy kobieta zaczyna cierpieć na bezsenność w ciąży, powinna zadbać o polepszenie jakości swojego snu. Warto jednak wiedzieć, że powszechnie stosowane w terapii bezsenności leki nasenne mają negatywny wpływ na rozwój płodu.

W związku z tym bezsenność w ciąży leczona jest niefarmakologicznie. U pacjentek z zaburzeniami snu w ciąży zalecane jest zadbanie o prawidłową higienę snu. Należy do niej ograniczenie drzemek w ciągu dnia oraz oglądania telewizji (zwłaszcza przed snem), redukcja stresu, ćwiczenia oddechowe czy spanie ze specjalną poduszką podpierającą brzuch i plecy.

Picie naparów ziołowych nie jest natomiast zalecane, gdyż wiele substancji tego typu ma wpływ na organizm kobiety i rozwój płodu.

Domowe sposoby na bezsenność - erecept.pl

Zdrowy sen kobiety ciężarnej - sprawdź, jak możesz go odzyskać

Bezsenność może przytrafić się w każdym okresie ciąży. Bóle kręgosłupa i inne przyczyny bezsenności utrudniają spokojny sen zarówno w ostatnim trymestrze ciąży, jak i na początkowym jej etapie. Bezsenność warto jednak leczyć, aby ograniczyć stres i poprawić samopoczucie przyszłej mamy. W przypadku zaburzeń snu zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

U pacjentek ciężarnych leczenie opiera się na metodach niefarmakologicznych, jednak jeśli nie dają one rezultatu, możliwa jest krótkotrwała terapia środkami antyhistaminowymi.

Nie należy, będąc w ciąży, bezsenności leczyć preparatami z apteki lub naparami ziołowymi na własną rękę. Takie postępowanie może zdecydowanie bardziej zaszkodzić niż pomóc, dlatego jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości dotyczące zaburzeń snu w okresie ciąży, zapisz się na konsultację lekarską.

Inni czytali również

Lesine - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Lesine - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lesine to preparat należący do hormonalnych leków antykoncepcyjnych. Zawiera syntetyczne pochodne dwóch różnych żeńskich hormonów zatem jest tak zwanym preparatem złożonym. Jest dostępny wyłącznie na receptę .

Charakterystyka produktów leczniczych
17.04.2024
Madinette - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Madinette - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Wyrób medyczny Madinette należy do grupy doustnych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Preparat zatrzymuje sekrecję hormonów FSH oraz LH, co prowadzi do zahamowania owulacji. Pod wpływem działania leku Madinette śluz szyjki macicy zmienia swoją konsystencję, co dodatkowo wzmaga efekt antykoncepcyjny.

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
PCOS   objawy fizyczne i psychiczne  przyczyny  leczenie
PCOS - objawy fizyczne i psychiczne, przyczyny, leczenie

PCOS to zespół objawów związanych z nadprodukcją androgenów (zwanych potocznie męskimi hormonami płciowymi) zaburzeniami metabolicznymi i nieregularnymi cyklami miesiączkowymi. Charakterystyczny jest obraz jajników zawierający liczne cysty (torbiele), któremu syndrom zawdzięcza swoją nazwę.Zespół policystycznych jajników dotyczy ponad 10% kobiet w wieku rozrodczym i choć przyczyna choroby nie jest znana, to wiadomo, że PCOS często występuje rodzinnie. W wyniku różnych zaburzeń hormonalnych, pacjentki mogą mieć problem z zajściem w ciążę i stosunkowo częściej rozwija się u nich rak błony śluzowej macicy.

Artykuł
02.01.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!