Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Bezsenność w ciąży - przyczyny bezsenności w ciąży i najskuteczniejsze metody leczenia

Nawet co druga kobieta ciężarna cierpi na zaburzenia snu. Bezsenność w ciąży to powszechny problem, a jego podłoże bardzo często ma związek ze zmianami hormonalnymi, które przechodzi organizm przyszłych mam.

Jakość snu ma duże znaczenie dla zdrowia, samopoczucia i w zasadzie całego funkcjonowania za dnia, w czasie ciąży również warto poszukać przyczyn bezsenności i spróbować podjąć leczenie.

Bezsenność w ciąży - przyczyny bezsenności w ciąży i najskuteczniejsze metody leczenia
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024

Zaburzenia snu a ciąża - jakie są powiązania?

Problemy ze snem mogą pojawić się zarówno na początku ciąży, jak i w II oraz III trymestrze. Co więcej, u niektórych kobiet pojawiająca się po raz pierwszy w ciąży bezsenność nie mija po porodzie.

Bezsenność w ciąży uznawana jest za powszechne i naturalne zjawisko. Dzieje się tak zarówno ze względu na gospodarkę hormonalną, jak i typowe dla ciąży dolegliwości: częstsze parcie na pęcherz, tkliwość piersi, skurcze przepowiadające czy też dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa.

Długotrwała bezsenność prowadzi do pogorszenia samopoczucia i osłabienia funkcji poznawczych. Jest to szczególnie niebezpieczne w czasie ciąży, gdyż długotrwały stres ma wpływ na prawidłowy jej przebieg. Warto występującą w ciąży bezsenność skonsultować z lekarzem.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Bezsenność na początku ciąży - skąd się bierze?

Pierwsze objawy bezsenności mogą pojawić się już w pierwszym trymestrze ciąży. Organizm podlega wtedy wielu przemianom, które mają wpływ także na fazy snu. Sen głęboki ulega skróceniu, natomiast pierwsza faza (REM) się wydłuża.

W efekcie organizm nie jest w stanie tak efektywnie jak do tej pory się regenerować. Przyszłe mamy zazwyczaj skarżą się na nadmierną senność i brak im energii do działania, śpią też więcej, również w ciągu dnia. Mimo tego ich jakość snu pozostawia wiele do życzenia, a wypoczynek nocny staje się po prostu nieefektywny.

Potrzeba częstego oddawania moczu a bezsenność w ciąży

Brak snu w ciąży może wynikać nie tylko z wpływu hormonów (przede wszystkim estrogenu i progesteronu) na długość faz snu, ale też być powiązany z pozornie znacznie bardziej prozaicznymi przyczynami. U kobiet ciężarnych występuje wiele dolegliwości, które mogą utrudniać zasypianie, a czasem wręcz uniemożliwić prawidłowy sen.

Należy do nich chociażby częste oddawanie moczu, które wiąże się z koniecznością wybudzenia. W początkowym okresie ciąży na fakt ten mają wpływ przede wszystkim zmiany hormonalne, zaś w II i III trymestrze wiąże się to z powiększaniem masy płodu i uciskiem macicy na pęcherz moczowy.

Jakie są przyczyny bezsenności w drugim i trzecim trymestrze ciąży?

Problemy ze snem wraz z rozwojem ciąży niestety zwykle nie mijają, a stają się coraz bardziej uciążliwe. Wszystko dlatego, że rozwój płodu i powiększanie się obwodu brzucha potęgują również różnego typu ciążowe dolegliwości.

Bezsenność w ciąży objawia się zwykle przede wszystkim trudnościami z zasypianiem oraz nocnym wybudzaniem, po którym występuje problem z ponownym zaśnięciem.

Przyczyny bezsenności w ciąży, zwłaszcza w II i III trymestrze ciąży, to najczęściej:

  • potrzeba częstego oddawania moczu;

  • trudność w znalezieniu odpowiedniej pozycji, w której przyszłej mamie jest wygodnie;

  • skurcze łydek;

  • ból pleców.

Bezsenność w ciąży może też mieć związek z przepowiadającymi poród skurczami macicy czy też intensywnymi ruchami płodu.

Warto też mieć świadomość, że często ciężarna kobieta czuje niepokój o przebieg porodu i przyszłość w nowej rzeczywistości. Może to powodować koszmary senne, których ilość może wzrastać pod koniec ciąży i przyczynia się do bezsenności w ciąży. Jeśli kobieta kładzie się do łóżka zestresowana, trudno o zdrowy i spokojny sen.

Bezsenność po porodzie

Bezsenne noce dotyczą nie tylko kobiet w ciąży. U niektórych pań bezsenność, która pojawiła się na początku ciąży lub w trakcie jej trwania, nie mija nie tylko w III trymestrze ciąży, ale nawet po urodzeniu dziecka.

Bezsenność poporodowa występuje na różnym podłożu. U części kobiet ma to związek ze wciąż rozregulowaną gospodarką hormonalną i dalszymi zmianami w psychice i ciele kobiety.

Większość kobiet musi też wybudzać się w ciągu nocy ze względu na konieczność zajęcia się dzieckiem, np. nakarmienia go. Bezsenne noce bywają również związane z chorowaniem na depresję poporodową.

Bezsenność zarówno w ciąży, jak i po porodzie wpływa negatywnie na zdrowie i samopoczucie kobiety, a osłabienie funkcji poznawczych nie służy prawidłowej opiece nad noworodkiem. Zawsze w takiej sytuacji warto poszukać źródła problemu wspólnie z lekarzem.

Leczenie zaburzeń snu w ciąży - domowe sposoby czy metody farmakologiczne?

W ciąży sen jest szczególnie ważny nie tylko dla przyszłej mamy, ale i jej dziecka. W niektórych przypadkach bezsenność wiąże się nawet z ryzykiem przedwczesnego porodu.

Kiedy kobieta zaczyna cierpieć na bezsenność w ciąży, powinna zadbać o polepszenie jakości swojego snu. Warto jednak wiedzieć, że powszechnie stosowane w terapii bezsenności leki nasenne mają negatywny wpływ na rozwój płodu.

W związku z tym bezsenność w ciąży leczona jest niefarmakologicznie. U pacjentek z zaburzeniami snu w ciąży zalecane jest zadbanie o prawidłową higienę snu. Należy do niej ograniczenie drzemek w ciągu dnia oraz oglądania telewizji (zwłaszcza przed snem), redukcja stresu, ćwiczenia oddechowe czy spanie ze specjalną poduszką podpierającą brzuch i plecy.

Picie naparów ziołowych nie jest natomiast zalecane, gdyż wiele substancji tego typu ma wpływ na organizm kobiety i rozwój płodu.

Domowe sposoby na bezsenność - erecept.pl

Zdrowy sen kobiety ciężarnej - sprawdź, jak możesz go odzyskać

Bezsenność może przytrafić się w każdym okresie ciąży. Bóle kręgosłupa i inne przyczyny bezsenności utrudniają spokojny sen zarówno w ostatnim trymestrze ciąży, jak i na początkowym jej etapie. Bezsenność warto jednak leczyć, aby ograniczyć stres i poprawić samopoczucie przyszłej mamy. W przypadku zaburzeń snu zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

U pacjentek ciężarnych leczenie opiera się na metodach niefarmakologicznych, jednak jeśli nie dają one rezultatu, możliwa jest krótkotrwała terapia środkami antyhistaminowymi.

Nie należy, będąc w ciąży, bezsenności leczyć preparatami z apteki lub naparami ziołowymi na własną rękę. Takie postępowanie może zdecydowanie bardziej zaszkodzić niż pomóc, dlatego jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości dotyczące zaburzeń snu w okresie ciąży, zapisz się na konsultację lekarską.

Bibliografia

  • NHS, [online], dostępne w Internecie: https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/tiredness/
  • Sleep Fundation, [online], dostępne w Internecie: https://www.sleepfoundation.org/pregnancy/pregnancy-insomnia
  • Pubmed, [online], dostępne w Internecie: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22623880/
  • Inni czytali również