Bezsenność w ciąży - poznaj przyczyny bezsenności w ciąży i najskuteczniejsze metody leczenia

Opublikowano 30.01.2023

Bezsenność w ciąży   poznaj przyczyny bezsenności w ciąży i najskuteczniejsze metody leczenia

Nawet co druga kobieta ciężarna cierpi na zaburzenia snu. Bezsenność w ciąży to powszechny problem, a jego podłoże bardzo często ma związek ze zmianami hormonalnymi, które przechodzi organizm przyszłych mam. Ponieważ, jak wiadomo, jakość snu ma duże znaczenie dla zdrowia, samopoczucia i w zasadzie całego funkcjonowania za dnia, w czasie ciąży również warto poszukać przyczyn bezsenności i spróbować podjąć leczenie.

Spis treści

Zaburzenia snu a ciąża. Sprawdź podstawowe informacje

Problemy ze snem mogą pojawić się zarówno na początku ciąży, jak i w II oraz III trymestrze. Co więcej, u niektórych kobiet pojawiająca się po raz pierwszy właśnie w ciąży bezsenność nie mija po porodzie.

Bezsenność w ciąży uznawana jest za powszechne i naturalne zjawisko. Dzieje się tak zarówno ze względu na gospodarkę hormonalną, jak i typowe dla ciąży dolegliwości: częstsze parcie na pęcherz, tkliwość piersi, skurcze przepowiadające czy też dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa.

Długotrwała bezsenność prowadzi do pogorszenia samopoczucia i osłabienia funkcji poznawczych. Jest to szczególnie niebezpieczne w czasie ciąży, gdyż długotrwały stres ma wpływ na prawidłowy jej przebieg. Warto więc występującą w ciąży bezsenność skonsultować z lekarzem.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Bezsenność na początku ciąży - skąd się bierze?

Pierwsze objawy bezsenności mogą pojawić się już w pierwszym trymestrze ciąży. Organizm podlega wtedy wielu przemianom, które mają wpływ także na fazy snu. Sen głęboki ulega skróceniu, natomiast pierwsza faza (REM) się wydłuża.

W efekcie organizm nie jest w stanie tak efektywnie jak do tej pory się regenerować. Przyszłe mamy zazwyczaj skarżą się na nadmierną senność i brak im energii do działania, śpią też więcej, również w ciągu dnia. Mimo tego ich jakość snu pozostawia wiele do życzenia, a wypoczynek nocny staje się po prostu nieefektywny.

Potrzeba częstego oddawania moczu a bezsenność w ciąży

Brak snu w ciąży może wynikać nie tylko z wpływu hormonów (przede wszystkim estrogenu i progesteronu) na długość faz snu, ale też być powiązany z pozornie znacznie bardziej prozaicznymi przyczynami. U kobiet ciężarnych występuje wiele dolegliwości, które mogą utrudniać zasypianie, a czasem wręcz uniemożliwić prawidłowy sen.

Należy do nich chociażby częste oddawanie moczu, które wiąże się z koniecznością wybudzenia. W początkowym okresie ciąży na fakt ten mają wpływ przede wszystkim zmiany hormonalne, zaś w II i III trymestrze wiąże się to z powiększaniem masy płodu i uciskiem macicy na pęcherz moczowy.

Przyczyny bezsenności w drugim i trzecim trymestrze

Problemy ze snem wraz z rozwojem ciąży niestety zwykle nie mijają, a stają się coraz bardziej uciążliwe. Wszystko dlatego, że rozwój płodu i powiększanie się obwodu brzucha potęgują również różnego typu ciążowe dolegliwości. Bezsenność w ciąży objawia się więc zwykle przede wszystkim trudnościami z zasypianiem oraz nocnym wybudzaniem, po którym występuje problem z ponownym zaśnięciem.

Przyczyny bezsenności w ciąży, zwłaszcza w II i III trymestrze ciąży, to najczęściej:

  • Potrzeba częstego oddawania moczu

  • Trudność w znalezieniu odpowiedniej pozycji, w której przyszłej mamie jest wygodnie

  • Skurcze łydek

  • Ból pleców

Bezsenność w ciąży może też mieć związek z przepowiadającymi poród skurczami macicy czy też intensywnymi ruchami płodu. Warto też mieć świadomość, że często ciężarna kobieta czuje niepokój o przebieg porodu i przyszłość w nowej rzeczywistości. Może to powodować koszmary senne, których ilość może wzrastać pod koniec ciąży i przyczynia się do bezsenności w ciąży. Jeśli kobieta kładzie się do łóżka zestresowana, trudno o zdrowy i spokojny sen.

Bezsenność po porodzie

Bezsenne noce dotyczą nie tylko kobiet w ciąży. U niektórych pań bezsenność, która pojawiła się na początku ciąży lub w trakcie jej trwania, nie mija nie tylko w III trymestrze ciąży, ale nawet po urodzeniu dziecka. Bezsenność poporodowa występuje na różnym podłożu. U części kobiet ma to związek ze wciąż rozregulowaną gospodarką hormonalną i dalszymi zmianami w psychice i ciele kobiety.

Większość kobiet musi też wybudzać się w ciągu nocy ze względu na konieczność zajęcia się dzieckiem, np. nakarmienia go. Bezsenne noce bywają również związane z chorowaniem na depresję podporową. Bezsenność zarówno w ciąży, jak i po porodzie wpływa negatywnie na zdrowie i samopoczucie kobiety, a osłabienie funkcji poznawczych nie służy prawidłowej opiece nad noworodkiem. Zawsze w takiej sytuacji warto więc poszukać źródła problemu wspólnie z lekarzem.

Leczenie zaburzeń snu w ciąży - domowe sposoby czy metody farmakologiczne?

W ciąży sen jest szczególnie ważny nie tylko dla przyszłej mamy, ale i jej dziecka. W niektórych przypadkach bezsenność wiąże się nawet z ryzykiem przedwczesnego porodu. Kiedy więc kobieta zaczyna cierpieć na bezsenność w ciąży, powinna zadbać o polepszenie jakości swojego snu. Warto jednak wiedzieć, że powszechnie stosowane w terapii bezsenności leki nasenne mają negatywny wpływ na rozwój płodu.

W związku z tym bezsenność w ciąży leczona jest niefarmakologicznie. U pacjentek z zaburzeniami snu w ciąży zalecane jest zadbanie o prawidłową higienę snu. Należy do niej ograniczenie drzemek w ciągu dnia oraz oglądania telewizji (zwłaszcza przed snem), redukcja stresu, ćwiczenia oddechowe czy spanie ze specjalną poduszką podpierającą brzuch i plecy. Picie naparów ziołowych nie jest natomiast zalecane, gdyż wiele substancji tego typu ma wpływ na organizm kobiety i rozwój płodu.

Zdrowy sen kobiety ciężarnej - sprawdź, jak możesz go odzyskać

Bezsenność może przytrafić się w każdym okresie ciąży. Bóle kręgosłupa i inne przyczyny bezsenności utrudniają spokojny sen zarówno w ostatnim trymestrze ciąży, jak i na początkowym jej etapie. Bezsenność warto jednak leczyć, aby ograniczyć stres i poprawić samopoczucie przyszłej mamy. W przypadku zaburzeń snu zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

U pacjentek ciężarnych leczenie opiera się na metodach niefarmakologicznych, jednak jeśli nie dają one rezultatu, możliwa jest krótkotrwała terapia środkami antyhistaminowymi. Na pewno nie należy natomiast, będąc w ciąży, bezsenności leczyć preparatami z apteki lub naparami ziołowymi na własną rękę. Takie postępowanie może zdecydowanie bardziej zaszkodzić niż pomóc, dlatego jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości dotyczące zaburzeń snu w okresie ciąży, zapisz się na konsultację lekarską.

Inni czytali również

Bonadea - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Bonadea - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Bonadea to przyjmowany doustnie środek zabezpieczający przed zajściem w ciążę. Jednak nie jest to jedyne zastosowanie tego leku w praktyce lekarskiej. Co zawiera lek Bonadea? W jakim celu się go stosuje?

Charakterystyka produktów leczniczych
26.05.2023
Hydroxyzinum Hasco - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Hydroxyzinum Hasco - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Hydroxyzinum Hasco jest lekiem przeciwhistaminowym pierwszej generacji przeznaczonym do objawowego leczenia lęku u osób dorosłych, objawowego leczenia świądu i premedykacji przed operacjami. Jest to preparat dostępny na receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
07.06.2023
Bezsenność u osób starszych. Dlaczego seniorzy tak często mają zaburzenia snu i jak z nimi skutecznie walczyć?
Bezsenność u osób starszych. Dlaczego seniorzy tak często mają zaburzenia snu i jak z nimi skutecznie walczyć?

Bezsenność seniora to określenie stosowane na zaburzenia snu u osób starszych. Problem bezsenności przewlekłej dotyczy bowiem już nawet co drugiej osoby w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia). Przyczyny zaburzeń snu u osób starszych szukać można zarówno w zmianach fizjologicznych, którym podlega organizm, jak i na podłożu psychicznym. Bezsenność u osób starszych jest więc często uznawana za stan normalny, a pacjenci rezygnują z poddania się interwencji medycznej. Warto jednak poszukać dokładnej przyczyny bezsenności i podjąć kroki, które pomogą polepszyć jakość snu - także u osób starszych.

Artykuł
27.01.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!