Bezsenność a jakość życia - poznaj najważniejsze skutki zaburzeń snu

Opublikowano 06.03.2023

Bezsenność a jakość życia   poznaj najważniejsze skutki zaburzeń snu

Jakość życia definiować można różnie, choć najogólniej mówiąc, jest to ogólny dobrostan jednostki i ocena przez nią jej sytuacji życiowej jako pozytywnej. Dużą odgrywają tu zdrowie oraz dobre samopoczucie psychiczne , a na obie te kwestie mogą negatywnie wpłynąć zaburzenia snu. Jakie dokładnie są krótkotrwałe i długotrwałe skutki bezsenności? Tego dowiesz się po zapoznaniu z artykułem, który przygotowaliśmy.

Spis treści

Problemy z zasypianiem i ich wpływ na życie codzienne. Sprawdź podstawowe informacje

Jakość snu i jakość życia są ze sobą ściśle powiązane. Już jedna bezsenna noc sprawia, że kolejnego dnia nie czujemy się zbyt dobrze.

Brak snu to odebranie organizmowi ważnego czasu na regenerację. Ma to więc konsekwencje na wielu polach, wliczając w to zdrowie fizyczne i psychiczne.

Zaburzenia snu można skutecznie leczyć, korzystając z metod naturalnych, a także farmakologicznych oraz psychoterapii. Naprawdę warto skorzystać z tej możliwości, również po to, aby poprawić swoje ogólne poczucie zadowolenia z życia.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Bezsenność przewlekła a krótkotrwała

Problemy z zasypianiem i utrzymaniem snu mogą mieć różnoraki charakter. Zazwyczaj w leczeniu bezsenności najpierw określa się jej rodzaj na podstawie czasu trwania, gdyż od tego w sporej mierze będzie zależeć, po jakie sposoby terapii sięgniemy. Podstawowa klasyfikacja zaburzeń snu wyróżnia więc bezsenność:

- Przygodną (charakter epizodyczny, czas trwania do kilku dni)
- Krótkotrwałą (czas trwania od kilku dni do kilku tygodni)
- Przewlekłą (trwająca powyżej miesiąca)

Nie ulega wątpliwości, że jakość snu zawsze ma znaczenie dla samopoczucia człowieka. Jednak skutki bezsenności przygodnej lub krótkotrwałej będą mniej dotkliwe i miną szybciej, niż te spowodowane przez brak snu trwający miesiąc lub dłużej.

Dlaczego sen jest tak ważny?

Niedobór snu sprawia, że czujemy się rozdrażnieni, przemęczeni i brakuje nam energii do wykonywania nawet podstawowych codziennych czynności. Wszystko dlatego, że odpoczynek nocny (sen) jest niezbędny organizmowi ludzkiemu do prawidłowego funkcjonowania. Mimo że w czasie snu nie jesteśmy aktywni, nie jest to wcale czas zmarnowany, a wręcz przeciwnie - mający bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia.

W czasie, gdy śpimy, w naszym ciele zachodzą intensywne procesy regeneracyjne. Mózg segreguje informacje, zapisując jedynie te istotne, a pozbywając się niepotrzebnych. Zdrowy sen pozwala również na prawidłową pracę układu nerwowego i wpływa korzystnie na takie kwestie, jak gospodarka insulinowa czy też odporność organizmu.


Skutki bezsenności w życiu codziennym

Problemy z zasypianiem zawsze będą skutkowały jakimiś trudnościami w życiu codziennym. Tak naprawdę do pogorszenia jakości życia wystarczy zaledwie kilka bezsennych nocy. Brak snu wpływa negatywnie na nasze funkcje poznawcze, a więc sprawia m.in., że trudniej nam skoncentrować uwagę czy też przyswoić nowe informacje. Odkładanie snu obniża zdolność uczenia się, dlatego więc popularne zarywanie nocy przed ważnymi egzaminami to tak naprawdę bardzo zły pomysł.

Co więcej, bezsenność , nawet jeśli ma tylko charakter przejściowy, wywołuje pogorszenie samopoczucia, rozdrażnienie, zwiększa podatność na stres, a w niektórych przypadkach także powoduje bóle głowy.


Jak zaburzenia snu wpływają na nas długoterminowo?

Problem bezsenności ma jeszcze więcej negatywnych skutków, jeżeli trwa przez dłuższy czas. Długoterminowe skutki pogorszenia jakości snu obejmują nie tylko gorsze funkcjonowanie społeczne następnego dnia, ale również narażają pacjenta na problemy zdrowotne. Osoby zmagające się z zaburzeniami snu przez kilka tygodni lub więcej częściej cierpią na takie choroby, jak chociażby nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy otyłość.

W przypadku bezsenności przewlekłej może też dojść do rozwinięcia się chorób serca, w tym nawet niewydolności serca. Bezsenność działa na organizm podobnie jak chroniczny stres, dlatego osoby mające problemy ze snem częściej dopada depresja, stany lękowe czy inne zaburzenia psychiczne.


Czy przewlekła bezsenność jest groźna?

Z bezsennością przewlekłą mamy do czynienia, jeżeli problemy z zaśnięciem czy też inne objawy zaburzeń snu występują nieprzerwanie przez co najmniej miesiąc. Taka sytuacja dotyczy wielu pacjentów, nierzadko np. osób pracujących w trybie zmianowym czy też osób starszych.

Osoby cierpiące na bezsenność przewlekłą odczuwają zarówno pogorszenie jakości życia na co dzień, jak i są narażeni na niekorzystne skutki zdrowotne bezsennych nocy. Bezsenność wpłynie więc negatywnie na ich funkcjonowanie, obniżając funkcje poznawcze i prowadząc do odczuwania chronicznego zmęczenia. Jednocześnie tacy pacjenci częściej będą zmagać się z chorobami układu krążenia oraz innymi wymienionymi wcześniej negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Bezsenności z pewnością nie należy więc ignorować, tym bardziej, gdy nie są to jedynie przejściowe trudności z zasypianiem, lecz taki stan utrzymuje się przez dłuższy okres.


Tabletki nasenne - czy zawsze pomagają?

Ponieważ zła jakość snu ma tak duży wpływ na życie osób nią dotkniętych, nic dziwnego, że mogą oni szukać czegoś, co przyniesie im ulgę w utrudnionym zasypianiu. W tym celu warto wdrożyć zasady higieny snu i zdrowego stylu życia, sięgnąć po suplementy diety o działaniu uspokajającym, można też skorzystać z leków nasennych (dostępnych bez recepty lub przepisanych przez lekarza).

Warto jednak pamiętać, że są one przeznaczone do łagodzenia skutków krótkotrwałych zaburzeń snu. Zbyt długo lub nieprawidłowo stosowane leki nasenne mogą uzależnieniać lub też nasilać bezsenność. Co więcej, w przypadku niektórych trudności ze snem, mogą one okazać się bezskuteczne.

W takim wypadku należy zgłosić się do lekarza i wspólnie z nim ustalić dobrany indywidualnie do potrzeb pacjenta sposób walki z bezsennością.


Leczenie bezsenności - jak pokonać zaburzenia snu?

Objawy bezsenności nigdy nie pozostają bez znaczenia dla zdrowia i samopoczucia. Problemy ze snem wywołują nadmierną senność w ciągu dnia, pogorszenie nastroju, a nawet są czynnikiem ryzyka rozwinięcia się poważnych chorób. Walki z bezsennością nie warto jednak prowadzić samotnie, a o dobry sen zawalczyć wspólnie z lekarzem .

Pomoże on ustalić przyczynę zaburzeń snu, a także dobrać bezpieczną dla zdrowia terapię, która przyniesie ulgę w zasypianiu. Jeśli więc objawy bezsenności dotyczą i Ciebie, zgłoś się do specjalisty i przekonaj, że możesz odzyskać spokojny sen.

Inni czytali również

Wpływ bezsenności na samopoczucie. Zaburzenia snu a zdrowie psychiczne
Wpływ bezsenności na samopoczucie. Zaburzenia snu a zdrowie psychiczne

Kwestia zdrowia psychicznego jest coraz szerzej dyskutowana w przestrzeni publicznej. To pozytywne zjawisko, ponieważ należy dbać o zdrowie psychiczne wcale nie mniej, niż o zdrowie fizyczne. Jedną z przyczyn pogorszenia samopoczucia w tej sferze bywają zaburzenia snu, na które cierpi obecnie coraz więcej osób. Jakie dokładnie ma to konsekwencje i czy da się z tym walczyć? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Artykuł
02.03.2023
Hydroxyzinum Hasco - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Hydroxyzinum Hasco - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Hydroxyzinum Hasco jest lekiem przeciwhistaminowym pierwszej generacji przeznaczonym do objawowego leczenia lęku u osób dorosłych, objawowego leczenia świądu i premedykacji przed operacjami. Jest to preparat dostępny na receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
07.06.2023
Bezsenność a depresja - poznaj najczęstsze zaburzenia snu u pacjentów z depresją
Bezsenność a depresja - poznaj najczęstsze zaburzenia snu u pacjentów z depresją

Zaburzenia snu należą do jednego z charakterystycznych objawów depresji. Dla pacjentów, którzy cierpią na tę chorobę psychiczną, bezsenne noce mogą być codziennością. Skutki takiego stanu rzeczy są odczuwalne również w ciągu dnia (m.in. spadek efektywności, chroniczne zmęczenie), a także negatywnie odbijają się na zdrowiu. Czy również należysz do grona osób, które cierpią nie tylko z powodu zaburzeń depresyjnych, ale również mają problemy ze snem? Jeśli tak, informacje z tego artykułu mogą okazać się dla Ciebie przydatne.

Artykuł
27.01.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!