Bezsenność a jakość życia - poznaj najważniejsze skutki zaburzeń snu

Opublikowano 23.01.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Bezsenność a jakość życia - poznaj najważniejsze skutki zaburzeń snu

Jakość życia definiować można różnie, choć najogólniej mówiąc, jest to ogólny dobrostan jednostki i ocena przez nią jej sytuacji życiowej jako pozytywnej. 

Dużą rolę odgrywają tu zdrowie oraz dobre samopoczucie psychiczne, a na obie te kwestie mogą negatywnie wpłynąć zaburzenia snu. Jakie dokładnie są krótkotrwałe i długotrwałe skutki bezsenności?

Spis treści

Problemy z zasypianiem i ich wpływ na życie codzienne

Jakość snu i jakość życia są ze sobą ściśle powiązane. Już jedna bezsenna noc sprawia, że kolejnego dnia nie czujemy się zbyt dobrze.

Brak snu to odebranie organizmowi ważnego czasu na regenerację. Ma to konsekwencje na wielu polach, wliczając w to zdrowie fizyczne i psychiczne.

Zaburzenia snu można skutecznie leczyć, korzystając z metod naturalnych, a także farmakologicznych (dostępne na receptę w tym recepta online) oraz psychoterapii. Warto skorzystać z tej możliwości, również po to, aby poprawić swoje ogólne poczucie zadowolenia z życia.

@erecept.pl Coraj więcej osób cierpi na bezsenność! Ty też? Jeśli chcesz się dowiedzieć co zrobić aby szybko zasnąć zostaw obserwacje i oglądaj nasze filmy! Znajdziesz w nich sporo wskazówek zdrowotnych!💪 #bezsenność #problemyzesnem #niemogezasnac #erecept ♬ Paris - Else

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Bezsenność przewlekła a krótkotrwała

Problemy z zasypianiem i utrzymaniem snu mogą mieć różny charakter. Zazwyczaj w leczeniu bezsenności najpierw określa się jej rodzaj na podstawie czasu trwania, gdyż od tego w sporej mierze będzie zależeć, po jakie sposoby terapii sięgniemy.

Podstawowa klasyfikacja zaburzeń snu wyróżnia bezsenność:

- przygodną (charakter epizodyczny, czas trwania do kilku dni);
- krótkotrwałą (czas trwania od kilku dni do kilku tygodni);
- przewlekłą (trwająca powyżej miesiąca).

Nie ulega wątpliwości, że jakość snu zawsze ma znaczenie dla samopoczucia człowieka. Jednak skutki bezsenności przygodnej lub krótkotrwałej będą mniej dotkliwe i miną szybciej, niż te spowodowane przez brak snu trwający miesiąc lub dłużej.

Dlaczego sen jest tak ważny?

Niedobór snu sprawia, że czujemy się rozdrażnieni, przemęczeni i brakuje nam energii do wykonywania nawet podstawowych codziennych czynności. 

Wszystko dlatego, że odpoczynek nocny (sen) jest niezbędny organizmowi ludzkiemu do prawidłowego funkcjonowania. Mimo że w czasie snu nie jesteśmy aktywni, nie jest to wcale czas zmarnowany, a wręcz przeciwnie - mający bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia.

W czasie, gdy śpimy, w naszym ciele zachodzą intensywne procesy regeneracyjne. Mózg segreguje informacje, zapisując jedynie te istotne, a pozbywając się niepotrzebnych. Zdrowy sen pozwala również na prawidłową pracę układu nerwowego i wpływa korzystnie na takie kwestie jak gospodarka insulinowa czy też odporność organizmu.


Skutki bezsenności w życiu codziennym

Problemy z zasypianiem zawsze będą skutkowały jakimiś trudnościami w życiu codziennym. Tak naprawdę do pogorszenia jakości życia wystarczy zaledwie kilka bezsennych nocy. 

Brak snu wpływa negatywnie na nasze funkcje poznawcze, a więc sprawia m.in., że trudniej nam skoncentrować uwagę czy też przyswoić nowe informacje. Odkładanie snu obniża zdolność uczenia się, dlatego popularne zarywanie nocy przed ważnymi egzaminami to tak naprawdę bardzo zły pomysł.

Co więcej, bezsenność, nawet jeśli ma tylko charakter przejściowy, wywołuje pogorszenie samopoczucia, rozdrażnienie, zwiększa podatność na stres, a w niektórych przypadkach także powoduje bóle głowy.


Jak zaburzenia snu wpływają na nas długoterminowo?

Problem bezsenności ma jeszcze więcej negatywnych skutków, jeżeli trwa przez dłuższy czas. Długoterminowe skutki pogorszenia jakości snu obejmują nie tylko gorsze funkcjonowanie społeczne następnego dnia, ale również narażają pacjenta na problemy zdrowotne. 

Osoby zmagające się z zaburzeniami snu przez kilka tygodni lub więcej częściej cierpią na takie choroby, jak chociażby nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy otyłość.

W przypadku bezsenności przewlekłej może też dojść do rozwinięcia się chorób serca, w tym nawet niewydolności serca. Bezsenność działa na organizm podobnie jak chroniczny stres, dlatego osoby mające problemy ze snem częściej dopada depresja, stany lękowe czy inne zaburzenia psychiczne.


Czy przewlekła bezsenność jest groźna?

Z bezsennością przewlekłą mamy do czynienia, jeżeli problemy z zaśnięciem czy też inne objawy zaburzeń snu występują nieprzerwanie przez co najmniej miesiąc. Taka sytuacja dotyczy wielu pacjentów, nierzadko np. osób pracujących w trybie zmianowym czy też osób starszych.

Osoby cierpiące na bezsenność przewlekłą odczuwają zarówno pogorszenie jakości życia na co dzień, jak i są narażeni na niekorzystne skutki zdrowotne bezsennych nocy. 

Bezsenność wpłynie negatywnie na ich funkcjonowanie, obniżając funkcje poznawcze i prowadząc do odczuwania chronicznego zmęczenia. Jednocześnie tacy pacjenci częściej będą zmagać się z chorobami układu krążenia oraz innymi wymienionymi wcześniej negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Bezsenności z pewnością nie należy ignorować, tym bardziej, gdy nie są to jedynie przejściowe trudności z zasypianiem, lecz taki stan utrzymuje się przez dłuższy okres.


Tabletki nasenne - czy zawsze pomagają?

Ponieważ zła jakość snu ma tak duży wpływ na życie osób nią dotkniętych, nic dziwnego, że mogą oni szukać czegoś, co przyniesie im ulgę w utrudnionym zasypianiu. 

W tym celu warto wdrożyć zasady higieny snu i zdrowego stylu życia, sięgnąć po suplementy diety o działaniu uspokajającym, można też skorzystać z leków nasennych (dostępnych bez recepty lub przepisanych przez lekarza).

Warto jednak pamiętać, że są one przeznaczone do łagodzenia skutków krótkotrwałych zaburzeń snu. Zbyt długo lub nieprawidłowo stosowane leki nasenne mogą uzależniać lub też nasilać bezsenność. Co więcej, w przypadku niektórych trudności ze snem, mogą one okazać się bezskuteczne.

W takim wypadku należy zgłosić się do lekarza i wspólnie z nim ustalić dobrany indywidualnie do potrzeb pacjenta sposób walki z bezsennością.Domowe sposoby na bezsenność - erecept.pl

Leczenie bezsenności - jak pokonać zaburzenia snu?

Objawy bezsenności nigdy nie pozostają bez znaczenia dla zdrowia i samopoczucia. Problemy ze snem wywołują nadmierną senność w ciągu dnia, pogorszenie nastroju, a nawet są czynnikiem ryzyka rozwinięcia się poważnych chorób. Walki z bezsennością nie warto jednak prowadzić samotnie, a o dobry sen zawalczyć wspólnie z lekarzem.

Pomoże on ustalić przyczynę zaburzeń snu, a także dobrać bezpieczną dla zdrowia terapię, która przyniesie ulgę w zasypianiu. Jeśli objawy bezsenności dotyczą i Ciebie, zgłoś się do specjalisty i przekonaj, że możesz odzyskać spokojny sen.

Inni czytali również

Bezsenność u osób starszych. Dlaczego seniorzy tak często mają zaburzenia snu?
Bezsenność u osób starszych. Dlaczego seniorzy tak często mają zaburzenia snu?

Bezsenność seniora to określenie stosowane na zaburzenia snu u osób starszych. Problem bezsenności przewlekłej dotyczy bowiem już nawet co drugiej osoby w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia). Przyczyny zaburzeń snu u osób starszych szukać można zarówno w zmianach fizjologicznych, którym podlega organizm, jak i na podłożu psychicznym. Bezsenność u osób starszych jest często uznawana za stan normalny, a pacjenci rezygnują z poddania się interwencji medycznej. Warto jednak poszukać dokładnej przyczyny bezsenności i podjąć kroki, które pomogą polepszyć jakość snu.

Artykuł
27.03.2024
Leki przeciwdepresyjne na bezsenność? Rola antydepresantów w leczeniu bezsenności
Leki przeciwdepresyjne na bezsenność? Rola antydepresantów w leczeniu bezsenności

Zaburzenia snu mogą dotknąć każdego. Przybierają różną postać, zarówno bezsenności przewlekłej, jak i epizodycznej lub krótkotrwałej. Nie każdy wie, że w leczeniu bezsenności przewlekłej stosowane są leki, które dedykowanego są pacjentom cierpiącym na depresję. Te preparaty dostępne są wyłącznie na receptę.

Artykuł
27.03.2024
Hydroxyzinum Hasco - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Hydroxyzinum Hasco - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Hydroxyzinum Hasco jest lekiem przeciwhistaminowym pierwszej generacji przeznaczonym do objawowego leczenia lęku u osób dorosłych, objawowego leczenia świądu i premedykacji przed operacjami. Jest to preparat dostępny na receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
16.04.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!