Zniesienie barier w opiece zdrowotnej - rola telemedycyny

Opublikowano 23.11.2023

Autor Redakcja Erecept.pl

Zniesienie barier w opiece zdrowotnej - rola telemedycyny

Telemedycyna odgrywa kluczową rolę w realnym zwiększeniu dostępności do usług medycznych dla pacjentów spoza dużych ośrodków miejskich. Niska dostępność do usług medycznych jest istotnym problemem społecznym w Polsce. Dotyczy on zarówno obszarów wiejskich, jak i mniejszych miast. 

Spis treści

Dlatego telemedycyna, konsultacje lekarskie online stanowią rozwiązanie wypełniające tę powiększającą się od lat lukę dostępności.

Wystarczy spojrzeć na dane dotyczące miejsca zamieszkania pacjentów, opublikowane przez portal telemedyczny Erecept.pl. Świadczą one o tym, że telemedycyna jest realnym rozwiązaniem problemu z niedoborem lekarzy w Polsce, brakiem lokalnej alternatywy dla zapchanej kolejkami publicznej służby zdrowia oraz wysokich kosztów prywatnej stacjonarnej służby zdrowia.

Konsultacje online to dostępność do szybkiej, efektywnej i konkurencyjnej cenowo opieki.

Potwierdzają to dane: aż 50% pacjentów pochodzi z gmin poniżej 50 tysięcy mieszkańców, gdzie dostęp do infrastruktury medycznej jest często ograniczony. Kolejne 10% pacjentów pochodzi z gmin o wielkości od 50 do 100 tysięcy, a 12% z gmin o wielkości od 100 do 250 tysięcy.

Oznacza to, że wszelkie ograniczenia usług telemedycznych dotknęły by przede wszystkim te, pochodzące z mniejszych gmin i ośrodków miejskich, grupy pacjentów.

O ile więc niezbędne jest eliminowanie nieprawidłowości pojawiających się w obszarze usług medycznych online, o tyle powinno się to odbywać z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań tych pacjentów, którzy korzystają z platform świadczących rzeczywiste usługi konsultacji lekarskich.

Portal Erecept.pl umożliwia lekarzom udzielanie teleporad na odległość. Nasz serwis przybliża lekarza do pacjenta. Zapewnia zwiększenie dostępu do opieki medycznej dla pacjentów z mniejszych gmin, daje dostęp do porady, możliwości kontynuacji leczenia czy uzyskania preskrypcji potrzebnego leku.

Portal telemedyczny Erecept.pl, przyczynia się też do redukcji kosztów konsultacji medycznych. Podczas gdy cena za stacjonarną konsultację medyczną może oscylować między 150 a 250 PLN. w Erecept.pl, wynosi ona około 50 PLN. Jest to tym ważniejsze gdy mowa o pacjentach szczególnie wrażliwych na wysokie koszty usług medycznych.

Dane zostały przedstawione na podstawie danych adresowych pacjentów (198 934) korzystających z serwisu Erecept.pl w okresie 01.2021 - 05.2023


e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Inni czytali również

Cholesterol - jakie są normy wiekowe i jak go obniżyć?
Cholesterol - jakie są normy wiekowe i jak go obniżyć?

Badanie poziomu cholesterolu jest jednym z częściej wykonywanych w gabinecie, często bywa też przyczyną zmiany lub wprowadzenia nowych leków. Czy badanie cholesterolu we krwi jest faktycznie potrzebne? Czym jest zły cholesterol? Jakie są normy cholesterolu? Czy wysoki cholesterol może doprowadzić do udaru mózgu?

Artykuł
11.02.2024
Co zrobić, kiedy nie mam recepty na lek?
Co zrobić, kiedy nie mam recepty na lek?

W przypadkach zagrożenia zdrowia i życia, gdy pacjent nie posiada recepty na niezbędne leki, farmaceuta może wystawić receptę na potrzebny produkt leczniczy. W poniższym artykule omówimy, czym jest recepta farmaceutyczna i w jakich sytuacjach można z niej skorzystać.

Artykuł
27.03.2024
Broncho-Vaxom - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Broncho-Vaxom - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Broncho-Vaxom to preparat zawierający lizaty bakterii, polecany jako profilaktyka zakażeń obejmujących górne drogi oddechowe. Na czym polega jego działanie? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!