Zniesienie barier w opiece zdrowotnej - rola telemedycyny

Opublikowano 09.07.2023

Zniesienie barier w opiece zdrowotnej   rola telemedycyny

Telemedycyna odgrywa kluczową rolę w realnym zwiększeniu dostępności do usług medycznych dla pacjentów spoza dużych ośrodków miejskich. Niska dostępność do usług medycznych jest istotnym problemem społecznym w Polsce. Dotyczy on zarówno obszarów wiejskich, jak i mniejszych miast. 

Spis treści

Dlatego telemedycyna, konsultacje lekarskie online stanowią rozwiązanie wypełniające tę powiększającą się od lat lukę dostępności.

Wystarczy spojrzeć na dane dotyczące miejsca zamieszkania pacjentów, opublikowane przez portal telemedyczny Erecept.pl. Świadczą one o tym, że telemedycyna jest realnym rozwiązaniem problemu z niedoborem lekarzy w Polsce, brakiem lokalnej alternatywy dla zapchanej kolejkami publicznej służby zdrowia oraz wysokich kosztów prywatnej stacjonarnej służby zdrowia. Konsultacje online to dostępność do szybkiej, efektywnej i konkurencyjnej cenowo opieki.

Potwierdzają to dane: aż 50% pacjentów pochodzi z gmin poniżej 50 tysięcy mieszkańców, gdzie dostęp do infrastruktury medycznej jest często ograniczony. Kolejne 10% pacjentów pochodzi z gmin o wielkości od 50 do 100 tysięcy, a 12% z gmin o wielkości od 100 do 250 tysięcy.

Oznacza to, że wszelkie ograniczenia usług telemedycznych dotknęły by przede wszystkim te, pochodzące z mniejszych gmin i ośrodków miejskich, grupy pacjentów. O ile więc niezbędne jest eliminowanie nieprawidłowości pojawiających się w obszarze usług medycznych online, o tyle powinno się to odbywać z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań tych pacjentów, którzy korzystają z platform świadczących rzeczywiste usługi konsultacji lekarskich.

Portal Erecept.pl umożliwia lekarzom udzielanie teleporad na odległość. Nasz serwis przybliża lekarza do pacjenta. Zapewnia zwiększenie dostępu do opieki medycznej dla pacjentów z mniejszych gmin, daje dostęp do porady, możliwości kontynuacji leczenia czy uzyskania preskrypcji potrzebnego leku.

Portal telemedyczny Erecept.pl, przyczynia się też do redukcji kosztów konsultacji medycznych. Podczas gdy cena za stacjonarną konsultację medyczną może oscylować między 150 a 250 PLN. w Erecept.pl, wynosi ona około 50 PLN. Jest to tym ważniejsze gdy mowa o pacjentach szczególnie wrażliwych na wysokie koszty usług medycznych.

Dane zostały przedstawione na podstawie danych adresowych pacjentów (198 934) korzystających z serwisu Erecept.pl w okresie 01.2021 - 05.2023


e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Inni czytali również

Oznaczenia leków: CR, XR, SR, ODT, ZOK, XL. Co właściwie znaczą te akronimy?
Oznaczenia leków: CR, XR, SR, ODT, ZOK, XL. Co właściwie znaczą te akronimy?

Na opakowaniu leku oprócz nazwy handlowej preparatu leczniczego, często widoczny jest literowy skrót, który opisuje różne informacje na temat leku.Akronimy mogą określać różne informacje na temat leku, m.in.: miejsce rozpadu leku (np. tabletki dojelitowe lub rozpadające się w jamie ustnej), sposób uwalniania leku (np. tabletki o przedłużonym uwalnianiu lub kontrolowanym uwalnianiu) lub sugerować moc produktu leczniczego. Czasami akronim dotyczy substancji czynnej zawartej w produkcie leczniczym.

Artykuł
25.07.2023
Co grozi farmaceucie za wydanie leku bez recepty?
Co grozi farmaceucie za wydanie leku bez recepty?

W obecnych czasach coraz większą uwagę przykładamy do naszego zdrowia i dbania o nie. Regularnie odwiedzamy lekarzy, aby uzyskać porady medyczne i recepty na potrzebne nam leki. Jednak zdarza się, że niektórzy pacjenci chcą uzyskać preparat na receptę bez ukazania tego dokumentu. W tym artykule przyjrzymy się, co grozi farmaceucie za wydanie leku bez recepty.

Artykuł
25.05.2023
Inhibitory SGLT2 - nowoczesne leczenie cukrzycy i niewydolności serca
Inhibitory SGLT2 - nowoczesne leczenie cukrzycy i niewydolności serca

Inhibitory SGLT2 to jedne z najnowszych, inteligentnych leków na cukrzycę typu 2, a ostatnio również na niewydolność serca. Obniżają glikemię, regulują ciśnienie oraz sprzyjają redukcji masy ciała. 

Artykuł
30.08.2022
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!