Zapalenie ucha środkowego (ZUŚ) jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu ucha. Stanowi proces zapalny, charakteryzujący się zaczerwienieniem oraz obrzękiem, zlokalizowany w obszarze jamy bębenkowej i błony bębenkowej oraz innych elementów ucha środkowego.Zapalenie to może dotyczyć osób w każdym wieku, lecz najczęściej diagnozowane jest u dzieci między 6. a 18. miesiącem życia. Chociaż czasami może ustąpić bez interwencji medycznych, w niektórych przypadkach może być potrzebne specjalistyczne leczenie, w tym antybiotyki i środki przeciwbólowe.
ArtykułDepresja jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym. Według WHO cierpi na nią około 3,8% populacji ogólnej. Iprazochrom jest lekiem przeciwmigrenowym, którego stosowanie może wiązać się z objawami depresyjnymi. Co łączy depresję z migreną? W jaki sposób leki stosowane w leczeniu napadów migreny mogą wpływać na depresję?
ArtykułZakończenie relacji jest zazwyczaj związane z trudnymi emocjami. Rozstaniu towarzyszą negatywne uczucia, co jest normalną reakcją organizmu. Jednakże każdy z nas radzi sobie z nimi inaczej. Czy rozpad związku zawsze prowadzi do depresji i czy można się przed nią uchronić?W poniższym artykule omówimy, jak depresja może się objawiać oraz w jaki sposób podjąć próbę poradzenia sobie z rozstaniem.
ArtykułTrądzik to powszechny problem skórny, który dotyka wiele osób na całym świecie, zarówno młodych, jak i dorosłych. Choć istnieją różne czynniki wpływające na rozwój trądziku, to pytanie - czy to, co jemy może mieć istotny wpływ na stan naszej skóry - wciąż pozostaje otwarte.Szczególnie duże zainteresowanie wzbudza związek pomiędzy trądzikiem a spożywaniem produktów mlecznych. Niektórzy ludzie twierdzą, że spożywanie nabiału, a zwłaszcza mleka krowiego, może zwiększać ryzyko wystąpienia trądziku lub pogorszyć istniejące problemy skórne, a odstawienie przetworów mlecznych może polepszyć stan naszej cery.
ArtykułDane statystyczne pokazują, że w Polsce około 1,2 mln osób choruje na depresję, a co czwarty Polak cierpiał kiedyś na jakieś zaburzenie psychiczne. Są to oficjalne dane, lecz możliwe, że rzeczywiste liczby są większe - przecież jest tylu ludzi, którzy pomimo doświadczania objawów depresji nie chcą, z jakiegoś powodu nie mogą lub wstydzą się zgłosić po pomoc.Dlatego też tak ważne jest, aby osoby w stanie kryzysu psychicznego wiedziały, że nie są same i mogą uzyskać pomoc na wiele sposobów - jednym z nich jest zadzwonienie na telefon zaufania. W tym artykule przyjrzymy się, pod jakie numery w naszym kraju mogą dzwonić osoby, które potrzebują wsparcia.
ArtykułOtyłość to choroba przewlekła, w której dochodzi do nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej, co niesie ze sobą negatywne konsekwencje - ryzyko przedwczesnego występowania problemów zdrowotnych oraz zwiększonej umieralności.Ze względu na ogromne rozpowszechnienie tego zjawiska (w Polsce na otyłość choruje aż 25% mężczyzn i 23% kobiet powyżej 20. roku życia) oraz liczne zagrożenia medyczne, w dzisiejszych czasach kładzie się coraz większy nacisk na leczenie otyłości, a na rynku pojawiają się coraz to nowsze lekarstwa oraz metody jej leczenia.
ArtykułTrądzik pospolity jest najczęstszą, przewlekłą chorobą skóry. Choroba ta dotyczy najczęściej młodzieży oraz młodych dorosłych, ale może dotykać również niemowlęta, dzieci oraz osoby po 30. i 40. roku życia.Cera trądzikowa może przyczyniać się do obniżonego samopoczucia i negatywnie wpływać na funkcjonowanie w społeczeństwie. Osoby dotknięte tym problemem często są mniej pewne siebie, czują się mało atrakcyjne oraz nierzadko towarzyszy im poczucie wstydu.
ArtykułChoroba afektywna jednobiegunowa, znana również jako zaburzenie depresyjne nawracające, to zaburzenie nastroju charakteryzujące się nawracającymi okresami depresji. W przeciwieństwie do choroby afektywnej dwubiegunowej, osoby cierpiące na tę dolegliwość nie doświadczają epizodów maniakalnych ani hipomaniakalnych.
ArtykułTrądzik stanowi najczęściej występującą chorobę skóry, która w dużej mierze dotyczy osób w okresie dojrzewania. Zmiany skórne mogą pojawić się również w trakcie ciąży, do czego przyczyniają się przede wszystkim wahania w gospodarce hormonalnej organizmu.Aktualnie dostępnych jest wiele różnorodnych metod zwalczania zaskórników, jednak nie każdy sposób leczenia trądziku jest odpowiedni w przypadku kobiet ciężarnych. Kluczową rolę zarówno w zapobieganiu zmianom skórnym, jak i ich leczeniu odgrywa indywidualnie dobrana pielęgnacja skóry.
ArtykułŚwiatowa Organizacja Zdrowia definiuje otyłość i nadwagę jako nieprawidłowe gromadzenie i nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie, co stanowi zagrożenie dla zdrowia człowieka. Jak wygląda leczenie otyłości? Czy otyłość olbrzymia jest dziedziczna?
ArtykułCiąża stanowi szczególny okres w życiu kobiety, który wiąże się z wieloma zmianami hormonalnymi dziejącymi się w organizmie przyszłej matki. Dodatkowo, oczekiwanie na przyjście na świat nowego członka rodziny może zwiększać poziom stresu związanego z adaptacją do nadchodzącej roli.Ciężarne kobiety są bardziej podatne na wystąpienie zaburzeń depresyjnych, zwłaszcza gdy wcześniej miały stwierdzoną depresję.Istotne jest, aby niezwłocznie szukać wsparcia medycznego po dostrzeżeniu symptomów depresyjnych, gdyż nieleczona depresja w okresie ciąży może prowadzić do bardziej poważnych konsekwencji i utrzymywać się nawet po narodzinach dziecka.
ArtykułProblem chorób autoimmunologicznych staje się przedmiotem coraz większego zainteresowania. Do najczęstszych z nich można zaliczyć m.in. chorobę Hashimoto, toczeń rumieniowaty układowy, cukrzycę typu 1, czy choroby zapalne jelit. Dotykają one często młodych kobiet w okresie rozrodczym, szukających bezpiecznych i skutecznych metod zapobiegania ciąży. W przeciwieństwie do populacji zdrowych kobiet, pacjentki z chorobami autoimmunologicznymi mają mniejszy wybór metod antykoncepcyjnych m.in ze względu na zwiększone ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych. Jak dobrać odpowiednią metodę antykoncepcji w przypadku tych jednostek chorobowych? Antykoncepcja hormonalna dostępna jest tylko na receptę (recepta online).
Artykuł