Blog erecept.pl

Poszerz swoją wiedzę dzięki naszym specjalistycznym artykułom i podziel się nimi ze znajomymi!

Zacznij czytać
Metody antykoncepcji u mężczyzn

Metody antykoncepcji u mężczyzn

Antykoncepcja już od starożytności stanowiła bardzo poważny problem wśród ludzi w wieku rozrodczym. Metody, którymi się posługiwano zazwyczaj oddziaływały na kobiecą rozrodczość, a trend ten pozostał z nami do dziś. Kobiety wsuwały do pochwy przedmioty mające zablokować przepływ nasienia np. kłębki waty czy substancje, które zmieniając pH pochwy miały utrudniać ruch plemników np. odchody krokodyla. Spożywały także toksyczne rośliny, które hamowały ich rozrodczość oraz działały poronnie np. kwiaty Sylfionu. Wśród panów zainteresowanie antykoncepcją było dużo mniejsze, ale też metody chronienia partnerki przed zajściem w ciążę były bardziej ograniczone. Jedyną opcją zapobiegającą przedostaniu się plemników w okolię szyjki macicy były metody mechaniczne- prezerwatywy. Niewiele się zmieniło w tej kwestii do czasów dzisiejszych. Mimo iż świadomość społeczeństwa rośnie, a metody antykoncepcji damskiej doskonalone są od wielu lat (pierwsze prace nad tabletką antykoncepcyjną damską rozpoczęły się w 1950 r.), rozwiązania dla mężczyzn pozostają niezmienne. W ostatnich latach rozpoczęły się badania nad  męską hormonalną antykoncepcją, istnieją już doniesienia o powodzeniu testów klinicznych niektórych preparatów. Kwestią czasu jest więc zwiększenie różnorodności antykoncepcji i równoważenie udziału mężczyzn i kobiet w kontroli urodzeń.    

Artykuł
26.01.2022
Grypa i szczepionki na grypę (Vaxigrip Tetra, Influvac Tetra)

Grypa i szczepionki na grypę (Vaxigrip Tetra, Influvac Tetra)

Grypa jest chorobą wirusową, która towarzyszyła ludzkości już od czasów starożytności. Po raz pierwszy została opisana przez Hipokratesa w 412 roku p.n.e. Od XVI wieku pojawiały się kolejne fale pandemii grypy, z których najbardziej niebezpieczną była pandemia „hiszpanki”  w 1918 roku.                              Do ograniczenia rozwoju grypy w latach późniejszych przyczyniły się szczepienia ochronne, które wyprzedziły rozwój leków przeciwko grypie. Ostatnia pandemia grypy wybuchła w latach 2009-2010 i spowodowana była przez szczep H1N1.   Aktualnie szacuje się, że na świecie rocznie dochodzi do 1 miliarda zachorowań na grypę rocznie a powikłania dotyczą nawet 3-5 milionów chorych. Sezon zachorowań na grypę na półkuli północnej zazwyczaj rozpoczyna się w październiku i trwa aż do kwietnia kolejnego roku. Szczepienie warto wykonać przed rozpoczęciem  sezonu zachorowań, lecz nie ma przeciwskazań, by zaszczepić się także podczas jego trwania. Aktualnie najpopularniejszymi szczepionkami ‘’martwymi’’ na polskim rynku są: Vaxigrip tetra oraz Influvac tetra. Dostępna jest również szczepionka ‘’żywa’’ podawana donosowo – Fluenz Tetra, jednak jest ona zarejestrowana jedynie do stosowania u dzieci.   Liczby zachorowań w czasie sezonów grypowych jest bardzo zmienna.          W krajach rozwiniętych corocznie choruje na  grypę 5-10% dorosłych oraz 20-30% dzieci. W sezonie 2016/17 w Polsce zgłoszono ponad 3,8 mln zachorowań. W sezonie 2020/21 odnotowano łącznie ok 2,2 mln zachorowań. Taki spadek związany jest między innymi z m.in.: obostrzeniami sanitarnymi związanymi z epidemią COVID-19 oraz mniejszą zgłaszalnością chorych do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej związaną z obawą przed zarażeniem SARS CoV-2. 

Artykuł
28.10.2021
Escapelle czy EllaOne? Który specyfik wybrać?

Escapelle czy EllaOne? Który specyfik wybrać?

Antykoncepcja awaryjna tzw. ‘’tabletka dzień po’’ przeznaczona jest do stosowania po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w przypadku gdy zastosowana metoda antykoncepcyjna zawiodła. Należy pamiętać, że tabletki te nie są tym samym co tabletki wczesnoporonne! Tabletka dzień po zapobiega zapłodnieniu komórki jajowej przez plemniki, kiedy preparaty wczesnoporonne służą do przerywania istniejącej już ciąży. Oba preparaty nie są przeznaczone do stosowania u osób poniżej 18 roku życia. Produkt ten należy stosować sporadycznie i nie powinien on zastępować innych, regularnych metod antykoncepcji. Skuteczność tej metody jest bardzo wysoka, jednak nie stuprocentowa. W przypadku wątpliwości, opóźnienia krwawienia miesięcznego o ponad 7 dni, nieprawidłowego krwawienia w przewidywanym czasie miesiączki lub objawów ciąży należy wykluczyć ciążę. Ważne jest by przed zastosowaniem któregokolwiek z preparatów wykonać test ciążowy.W Polsce aktualnie dostępne są dwa preparaty służące jako antykoncepcja awaryjna: wyżej wspomniane Escapelle oraz EllaOne. Należy pamiętać iż preparaty Escapelle oraz EllaOne, podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto podkreślić, że substancje zawarte w obu preparatach są całkowicie bezpieczne dla kobiet a nawet płodu, jeśli doszło już wcześniej do zapłonienia komórki jajowej. 

Artykuł
11.10.2021