Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Trądzik na plecach - skąd się bierze? Jak radzić sobie z pryszczami na plecach?

Chociaż trądzik może się kojarzyć jako choroba skóry twarzy, to zmiany trądzikowe mogą występować także m.in. na plecach. Zapoznaj się z poniższym artykułem, jeśli zastanawiasz się, skąd bierze się trądzik na plecach i jak sobie z nim radzić. Możesz skorzystać z domowych, jak i aptecznych sposobów. Szczególnie ważna jest pielęgnacja - delikatne oczyszczenie skóry.

Trądzik na plecach - skąd się bierze? Jak radzić sobie z pryszczami na plecach?
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024

Trądzik na plecach – jak go rozpoznać?

Podobnie jak na twarzy czy klatce piersiowej, skóra pleców ma stosunkowo dużo gruczołów łojowych, które dzięki wydzielaniu sebum tworzą barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami m.in. drobnoustrojami.

Nadmierne rogowacenie naskórka, namnażanie się bakterii w połączeniu z dużą aktywnością gruczołów łojowych może doprowadzać do powstania zmian trądzikowych, takich jak zaskórniki (otwarte i zamknięte), krostki, grudki.

Rozpoznanie trądziku opiera się przede wszystkim na uwidocznieniu typowych zmian skórnych.

Więcej o powstawaniu trądziku przeczytasz tutaj: Trądzik - rodzaje trądziku, charakterystyka i leczenie.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Trądzik na plecach - jakie są przyczyny powstawania?

Główną przyczyną trądziku na plecach jest brak równowagi w działaniu gruczołów łojowych, nadmierne rogowacenie naskórka i namnażanie bakterii, co blokuje ujście mieszka włosowego oraz sprzyja powstawaniu zmian trądzikowych.

Pryszcze na plecach - co to znaczy?

Poza trądzikiem pospolitym, na plecach może się pojawić także trądzik mechaniczny związany tylko z regularnym, mechanicznym drażnieniem danej okolicy skóry (np. występuje u skrzypków, w miejscu, gdzie instrument styka się z żuchwą czy szyją).

Innym schorzeniem jest tzw. trądzik tropikalny, zwykle występujący na plecach lub pośladkach i związany jest z czasową ekspozycją na bardzo wysokie temperatury (np. w trakcie misji wojskowych). Takie zmiany trądzikowe ustępują po zmianie klimatu na chłodniejszy.

Trądzik na plecach wzmaga się w sprzyjających warunkach - noszenie plecaka, spoconych ubrań, uprawianie sportu sprawia, że dochodzi do zwiększenia tarcia skóry trądzikowej i doprowadza do powstawania kolejnych zmian skórnych oraz zaostrzania tych już istniejących.

Oleje mineralne czy syntetyczne związki barwników również nie pozwalają cieszyć się gładką skórą.

Okazuje się, że nie bez znaczenia pozostają czynniki rodzinne (genetyczne) - jeśli rodzice mieli trądzik w ciągu życia, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że także u dziecka dojdzie do rozwoju zmian trądzikowych.

Trądzik na plecach - czy to zaburzenia hormonalne?

Przyczyny pryszczy na plecach

Niektóre leki hormonalne, takie jak sterydy czy tabletki antykoncepcyjne, mogą wpływać na powstawanie trądziku na plecach.

Występuje on również częściej w okresie dojrzewania. Przypuszcza się, że wzrastający w tym okresie poziom testosteronu (pozwalający na rozwój cech płciowych u mężczyzn oraz zwiększający masę kostną u kobiet) wpływa na zwiększone wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe.

U wielu osób wraz z końcem okresu dojrzewania trądzik na plecach ustępuje samoistnie.

Wiadomo również, że trądzik na plecach dotyczy mężczyzn w większym stopniu niż kobiet.

Na temat powiązania trądziku z tabletkami antykoncepcyjnymi przeczytasz w naszym artykule: Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Hormony pomagają na trądzik czy go wzmagają?

Jak pozbyć się trądziku na plecach?

Chociaż trądzik na plecach niekoniecznie jest widoczny na pierwszy rzut oka, to zmiany trądzikowe mogą powodować dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Warto więc sięgnąć po środki, które pozwolą skutecznie walczyć z trądzikiem.

Leczenie trądziku na plecach

Trądzik na plecach można leczyć zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Dopasowaniem takiego leczenia zajmuje się przede wszystkim dermatolog.

Do stosowania miejscowego są przeznaczone różnego rodzaju maści, kremy, płyny czy żele. W ich składzie można znaleźć takie substancje aktywne jak m.in. kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu (np. Benzacne) czy tretynoina (np. w połączeniu z erytromycyną - Aknemycin).

Jeśli konieczne jest ogólnoustrojowe leczenie trądziku, to korzysta się z preparatów zawierających pochodną witaminy A, izotrytenoinę, która pozwala na złuszczanie naskórka, a nadprodukcja sebum jest zahamowana.

W trakcie kuracji izotrytenoiną konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji, gdyż działa ona teratogennie, tzn. ma toksyczny wpływ na płód, co może skutkować zaburzeniami rozwoju czy obumarciem ciąży.

Możliwe jest także wykorzystanie antybiotyków, np. tetracykliny, zwłaszcza w połączeniu z witaminami z grupy B. Pozwala to na zwalczenie bakterii Cultibacterium acnes (wcześniej nazywane Propionibacterium acnes). Dodatkowo w redukowaniu łojotoku może pomóc suplementacja witaminy C oraz PP. Antybiotyki dostępne są tylko na receptę (recepta online).

Trądzik na plecach – domowe sposoby

Dobrym pomysłem jest również przyjrzenie się swojej diecie. Przypuszczalnie dieta o niskim indeksie glikemicznym pomaga w walce z trądzikiem. Niektóre badania wskazują na związek między spożywaniem mleka krowiego a występowaniem trądziku na plecach, natomiast to powiązanie nie dotyczy innego nabiału, np. sera żółtego czy jogurtów.

Warto zadbać o higienę - poza codzienną kąpielą, zwłaszcza po wysiłku fizycznym, należy regularnie prać pościel, ręczniki czy ubrania. Warto unikać noszenia plecaka (jeśli to możliwe) oraz nie nosić obcisłych ubrań, a wybierać te wykonane z naturalnych materiałów, np. bawełny. Dotyczy to również odzieży zakładanej do uprawiania sportu.

Poza pielęgnacją, warto unikać dotykania zmian trądzikowych - nie wyciskaj pryszczy, nie drap zmian. To może doprowadzić do powstania blizn i sprzyja dalszemu "roznoszeniu" zmian skórnych, a może też prowadzić do ich nadkażenia.

Nadmierny stres jest kolejnym czynnikiem, który może przyczyniać się do pogarszania stanu skóry.

Trądzik na plecach - pielęgnacja

Należy zadbać o delikatne oczyszczanie skóry. Do mycia pleców nie powinno stosować się agresywnych środków myjących czy np. gruboziarnistego peelingu, który może doprowadzić do uszkodzeń skóry i tym samym pogorszyć stan skóry.

Celem usunięcia zrogowaciałego naskórka warto sięgnąć po peeling enzymatyczny.

W ramach codziennej pielęgnacji nie można zapominać o nawilżeniu skóry - nadmierne wysuszanie skóry różnymi specyfikami sprawi, że będzie się ona bardziej "bronić" przed środowiskiem, co zwiększy wytwarzanie sebum.

Latem należy zadbać o ochronę skóry przed słońcem - promienie słoneczne, wbrew temu, co często można usłyszeć, nie polepszają stanu skóry. Ekspozycja na promieniowanie słoneczne doprowadza do uszkodzenia skóry, jej wysuszania, co w efekcie prowadzi do zwiększenia wydzielania sebum - choć początkowe wysuszenie może być uznane za poprawę stanu skóry.

Używanie filtrów przeciwsłonecznych i osłanianie skóry zapobiega rozwojowi chorób nowotworowych skóry.

Bibliografia

  • Serwis Medical News Today [online] [dostęp 08.10.2023], dostępny w internecie: https://www.medicalnewstoday.com/articles/318548#causes
  • Serwis Cleveland Clinic [online] [dostęp 08.10.2023], dostępny w internecie: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22756-back-acne
  • Serwis American Academy of Dermatology Association [online] [dostęp 08.10.2023], dostępny w internecie: https://www.aad.org/public/diseases/acne/DIY/back-acne
  • Inni czytali również