Trądzik grudkowy - jak się go pozbyć?

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Trądzik grudkowy - jak się go pozbyć?

Wielu z nas doświadcza go w różnym okresie życia, niezależnie od wieku czy płci. Trądzik to jedna z najczęstszych dolegliwości skórnych, która potrafi zrujnować pewność siebie i wpłynąć na nasze samopoczucie.

Jednym z mniej znanych, lecz równie kłopotliwych rodzajów trądziku jest trądzik grudkowy. Cechuje go obecność twardych, nieestetycznych grudek na skórze, które mogą być nie tylko widoczne, ale także bolesne.

Spis treści

Czym jest trądzik grudkowy?

Trądzik grudkowy, nazywany również acne papulopustulosa, jest jednym z rodzajów trądziku, który charakteryzuje się występowaniem grudek na skórze. Jest to schorzenie skóry, które może dotyczyć zarówno młodzieży w okresie dojrzewania, jak i dorosłych.

Jak wygląda trądzik grudkowy?

Trądzik grudkowy polega na tworzeniu się na skórze twardych, wypukłych grudek o średnicy większej niż 1 centymetr. Są widoczne gołym okiem i często bolesne w dotyku.

Trądzik grudkowy często pojawia się na twarzy, zwłaszcza w obszarze strefy T obejmującej czoło, nos i brodę. Może jednak występować także na innych częściach ciała np. plecy i klatka piersiowa.

Podział trądziku grudkowego

Trądzik grudkowy dzielimy na dwa główne rodzaje:

 • trądzik grudkowo-zaskórnikowy - ta odmiana trądziku obejmuje grudki oraz zaskórniki. Zaskórniki to ujścia mieszków włosowych skóry, które zostały zatkane przez sebum (łój) oraz zanieczyszczenia. Wyglądają na skórze jak czarne lub żółte kropki;

 • trądzik grudkowo-krostkowy − odmiana trądziku ze zmianami o mieszanym charakterze. Na twarzy pojawiają się grudki, które są twardymi i wypukłymi zmianami, często towarzyszą im krostki. Krosty są wypełnione ropną treścią, a na powierzchni naskórka widać ewidentny stan zapalny.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jakie są główne przyczyny powstania trądziku grudkowego?

Główne przyczyny powstania trądziku grudkowego obejmują:

 1. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

  Jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za trądzik grudkowy jest nadmierna produkcja sebum (łój), która występuje wskutek aktywności gruczołów łojowych. Sebum jest wytwarzane przez gruczoły łojowe i ma za zadanie chronić skórę przed utratą wilgoci oraz innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

  Jednakże nadmiar sebum może prowadzić do zatkania ujścia gruczołów łojowych.

 2. Złuszczanie naskórka.

  Zaburzenia w procesie naturalnego złuszczania naskórka mogą przyczynić się do powstania trądziku grudkowego. Nadmierna ilość martwych komórek naskórka może zatykać pory skórne i sprzyjać powstawaniu grudek.

 3. Hormony.

  Hormony odgrywają istotną rolę w powstawaniu trądziku grudkowego. W okresie dojrzewania, gdy poziom hormonów (zwłaszcza androgenów) gwałtownie wzrasta, gruczoły łojowe stają się aktywne, co prowadzi do zwiększonej produkcji sebum. Hormonalne zmiany mogą również wpływać na złuszczanie naskórka.

 4. Stres.

  Chroniczny stres może prowadzić do nasilenia trądziku grudkowego u niektórych osób. Mechanizm tego związku nie jest w pełni zrozumiany, ale istnieje korelacja między stresem a pogorszeniem stanu skóry.

 5. Genetyka.

  Skłonność do trądziku grudkowego może być dziedziczna. Jeśli członkowie rodziny mieli ten problem, istnieje większe ryzyko, że pojawi się on u potomstwa.

 6. Dieta.

  Niektóre badania sugerują, że dieta bogata w produkty o wysokim indeksie glikemicznym, czyli takie, które znacznie podnoszą poziom cukru we krwi, może zwiększać ryzyko wystąpienia trądziku grudkowego. Przekonuje się, że unikanie nadmiaru cukru, tłuszczów nasyconych i produktów przetworzonych może pomóc w łagodzeniu objawów trądziku.

 7. Zewnętrzne czynniki.

  Czynniki zewnętrzne, takie jak kontakt skóry z zanieczyszczeniami powietrza, olejami czy kosmetykami mogą wpływać na nasilenie trądziku grudkowego.

Warto zaznaczyć, że przyczyny trądziku grudkowego mogą być różne dla każdej osoby, a często jest to kombinacja kilku czynników.

Dlatego skuteczne leczenie trądziku grudkowego często wymaga dostosowania do indywidualnych potrzeb i konkretnego stanu skóry. Konsultacja z dermatologiem jest zazwyczaj niezbędna, aby dokładnie ocenić przyczyny i opracować plan leczenia.

Jakie zmiany skórne pojawiają się przy trądziku grudkowym?

Trądzik grudkowy charakteryzuje się specyficznymi zmianami skórnymi, które są typowe dla tej odmiany trądziku. Główne cechy trądziku grudkowego obejmują:

 • Grudki. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech trądziku grudkowego są grudki, które są wypukłymi, twardymi strukturami pod skórą. Grudki te są zwykle bolesne i o średnicy większej niż 1 centymetr. Są one widoczne gołym okiem i wyczuwalne dotykiem.

 • Stan zapalny. Grudki w trądziku grudkowym często są związane ze stanem zapalnym. Skóra może być bolesna, punktowo spuchnięta, gorąca w dotyku i zaczerwieniona.

 • Lokalizacja. Trądzik grudkowy często występuje na obszarze twarzy, zwłaszcza w obszarze strefy T, która obejmuje czoło, nos i brodę. Te obszary mają zwiększoną produkcję sebum, co sprzyja powstawaniu grudek.

Kto jest najbardziej narażony na trądzik grudkowy?

Trądzik grudkowy najczęściej występuje u nastolatków w okresie dojrzewania oraz u młodych dorosłych.

Osoby w wieku od 15 do 30 lat są najbardziej narażone na pojawienie się tej odmiany trądziku. Jednakże nie jest to jedyna grupa wiekowa, która może być dotknięta trądzikiem grudkowym. Choroba może występować także u dorosłych, zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Przyczyny trądziku grudkowego

Przyczyny trądziku grudkowego są związane głównie z zaburzeniami hormonalnymi, które często występują w okresie dojrzewania. W tym czasie dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu hormonów, co może prowadzić do zwiększonej produkcji łoju przez gruczoły łojowe i zatkania się kanalików łojowych.

To z kolei sprzyja powstawaniu grudek i innych zmian skórnych charakterystycznych dla trądziku grudkowego.

Dorosłe osoby, które doświadczają trądziku grudkowego, często mają inne przyczyny, takie jak stres, nieodpowiednia pielęgnacja skóry, zaburzenia hormonalne (zwłaszcza u kobiet, np. podczas menstruacji lub w ciąży) lub działanie czynników zewnętrznych.

Warto zaznaczyć, że każdy organizm reaguje inaczej, i mimo że trądzik grudkowy jest częściej spotykany u określonych grup wiekowych, to może on wystąpić u osób w różnym wieku i różnej płci.

Osoby dotknięte trądzikiem grudkowym powinny skonsultować się z dermatologiem, aby uzyskać odpowiednie leczenie i wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry.

Jakie są metody leczenia trądziku grudkowego?

Leczenie trądziku grudkowego może być skomplikowane i wymagać cierpliwości, ale istnieją różne metody, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów. Poniżej przedstawiamy kilka dostępnych metod leczenia trądziku grudkowego:

 1. Pielęgnacja skóry.

  Kluczowym elementem w leczeniu trądziku grudkowego jest odpowiednie dbanie o swoją cerę. Produkty do pielęgnacji skóry trądzikowej powinny być delikatne, ale równocześnie skuteczne w swoim działaniu. Zaleca się unikanie mydła, które może wysuszać skórę i pogarszać problem. Stosowanie żelów i pianek myjących może pomóc w utrzymaniu skóry w czystości.

 2. Preparaty miejscowe.

  Leki zawierające składniki aktywne, takie jak nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, retinoidy czy kwas azelainowy mogą pomóc w regulowaniu produkcji sebum, złuszczaniu naskórka i redukcji stanów zapalnych.

 3. Leki przeciwbakteryjne.

  W niektórych przypadkach lekarz może przepisać antybiotyki doustne lub maści antybiotyczne do stosowania miejscowego, aby zwalczyć bakterie i zmniejszyć stany zapalne. Dostępne są także na receptę online.

 4. Leki doustne.

  W przypadku nasilonych objawów, zwłaszcza u dorosłych kobiet, lekarz może rozważyć terapię hormonalną, np. przy użyciu doustnych środków antykoncepcyjnych, które pomagają regulować poziom hormonów i kontrolować trądzik.

 5. Laseroterapia i terapie światłem.

  Zaawansowane technologie, takie jak laseroterapia i terapie światłem, mogą być skuteczną opcją leczenia trądziku grudkowego. Te metody pomagają zwalczyć bakterie i zmniejszyć stan zapalny.

 6. Zapobieganie wyciskaniu zmian.

  Istotne jest unikanie wyciskania zmian trądzikowych, ponieważ może to zwiększyć ryzyko powstania blizn i zaostrzyć problemy skórne.

Bibliografia

Serwis Cetaphil [online] [dostęp 24.10.2023], dostępny w internecie: https://www.cetaphil.pl/porady-pielegnacyjne/tradzik-grudkowy-przyczyny-objawy-leczenie.html

Serwis Apteline [online] [dostęp 24.10.2023], dostępny w internecie: https://apteline.pl/artykuly/tradzik-grudkowy-przyczyny-i-leczenie-tradziku-grudkowego

Inni czytali również

Infectoscab 5% krem - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Infectoscab 5% krem - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Infectoscab 5% krem jest to preparat do stosowania na skórę, przeznaczony do walki ze świerzbem. Substancją czynną leku Infectoscab jest permetryna w stężeniu 50 mg/g.

Charakterystyka produktów leczniczych
13.02.2024
Protopic - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Protopic - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Maść Protopic jest stosowana w leczeniu atopowego zapalenia skóry, gdy leczenie konwencjonalne jak miejscowe stosowanie kortykosteroidów jest nieskuteczne. Jest dostępna w dwóch wariantach, które różnią się między sobą ilością substancji czynnej. Dostępny jest preparat o stężeniu 0,03% oraz 0,1%.

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Duac - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Duac - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat Duac, stosowany w leczeniu trądziku pospolitego o nasileniu lekkim do umiarkowanego, jest popularnym żelem zawierającym dwa aktywne składniki o działaniu przeciwtrądzikowym: nadtlenek benzoilu i antybiotyk klindamycynę.Zaleca się aplikowanie produktu raz dziennie wieczorem na obszar twarzy dotknięty zmianami zapalnymi. Możliwym działaniem niepożądanym jest podrażnienie skóry, dlatego istotne jest stosowanie się do zaleceń dotyczących używania preparatu oraz odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej.

Charakterystyka produktów leczniczych
13.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!