Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Trądzik zaskórnikowy - jak się objawia, czemu powstaje i jak można go leczyć?

Trądzik to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Jest to schorzenie, które może mieć znaczący wpływ na samopoczucie i pewność siebie osób nim dotkniętych. Istnieje wiele różnych form trądziku, z których najłagodniejszą postacią jest trądzik zaskórnikowy. Jakie są jego objawy, czemu powstaje i jak można go leczyć? 

Trądzik zaskórnikowy - jak się objawia, czemu powstaje i jak można go leczyć?
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024

Czym jest trądzik zaskórnikowy?

Trądzik zaskórnikowy to jedna z odmian trądziku pospolitego, która charakteryzuje się obecnością licznych zaskórników na powierzchni skóry. Natomiast nie występują w jego przebiegu wykwity pierwotne obecne w cięższych postaciach trądziku, takie jak krosty czy grudki.

Gdzie pojawia się trądzik zaskórnikowy?

Zaskórniki to małe, czarne lub białe punkciki, które są widoczne na skórze, zwłaszcza w obszarach, gdzie gruczoły łojowe są szczególnie aktywne: nos, czoło i broda - inaczej zwane "strefą T".

Istnieją dwa rodzaje zaskórników:

 • zaskórniki otwarte (czarne zaskórniki). Są to małe czarne punkciki na skórze. Powstają, gdy mieszki włosowe i ujścia gruczołów łojowych zostają zatkane przez nadmiar sebum (łoju) i martwe komórki naskórka. Czarne zaskórniki nie są wynikiem brudu, jak niektórzy twierdzą, lecz reakcji chemicznej sebum z powietrzem, która powoduje oksydację i nadaje im czarny kolor;

 • zaskórniki zamknięte (białe zaskórniki). Są to małe, białe lub jasnożółte podskórne uwypuklenia. Powstają, gdy mieszki włosowe zostają zatkane, ale nie ma otwartego ujścia na powierzchnię skóry. Zaskórniki te to zatkane ujścia gruczołu łojowego, które nie utleniły się - dlatego są jasne.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Co powoduje powstawanie zaskórników?

Powstawanie zaskórników, zarówno otwartych, jak i zamkniętych, związane jest z procesami zachodzącymi w gruczołach łojowych i mieszku włosowym.

Przyczyny występowania zaskórników

Oto główne przyczyny trądziku zaskórnikowego:

 • nadmierna produkcja sebum - gruczoły łojowe w skórze produkują łój, czyli sebum, który jest naturalnym olejkiem chroniącym skórę przed utratą wilgoci. W przypadku nadmiernej produkcji łoju, wydzielina ta może zatykać ujścia gruczołów łojowych, co prowadzi do powstawania zaskórników;

 • nadmierne rogowacenie komórek skóry - proces keratynizacji, czyli obumieranie i złuszczanie komórek naskórka, może być zaburzony. W wyniku tego martwe komórki skóry nie zostają usunięte efektywnie i zatykają ujścia mieszka włosowego, przyczyniając się do powstawania zaskórników.

 • bakterie - zwłaszcza rodzaj Propionibacterium acnes, mogą przyczyniać się do powstawania zaskórników. Te mikroorganizmy żyją na powierzchni skóry i w gruczołach łojowych. Kiedy są zatkane ujścia gruczołów łojowych, bakterie te mogą się intensywniej rozmnażać, co prowadzi do stanów zapalnych i powstawania zaskórników;

 • czynniki genetyczne - skłonność do powstawania zaskórników może być dziedziczna. Jeśli rodzice mieli skłonność do trądziku, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ich dzieci również będą miały problemy z zaskórnikami;

 • hormony - zmiany hormonalne, takie jak te występujące w okresie dojrzewania, ciąży, menstruacji czy menopauzy, mogą wpływać na aktywność gruczołów łojowych i zwiększać ryzyko powstawania zaskórników;

 • składniki kosmetyków - niektóre kosmetyki i produkty do pielęgnacji skóry mogą zawierać substancje komedogenne, czyli takie, które zatykają pory skóry i sprzyjają powstawaniu zaskórników;

  Przykładami substancji komedogennych są: parafina, wazelina, olej kokosowy, olej migdałowy, olej arganowy, kwasy tłuszczowe i ich pochodne oraz wiele innych. Nie na każdego te substancje wpływają tak samo, niektórzy mogą je stosować bez negatywnych konsekwencji, a u innych wywołują one problemy skórne, dlatego warto znać typ naszej cery i stosować kosmetyki indywidualnie dobrane do naszych potrzeb.

Kontrolowanie produkcji łoju, regularne oczyszczanie skóry, unikanie produktów komedogennych oraz odpowiednia pielęgnacja skóry mogą pomóc w zapobieganiu powstawaniu zaskórników.

W przypadku problemów z zaskórnikami warto także skonsultować się z dermatologiem, który może zalecić odpowiednie metody leczenia i pielęgnacji skóry.

Jak pozbyć się zaskórników?

Pozbycie się zaskórników może być wyzwaniem, ale istnieje wiele skutecznych metod, które pomogą w kontrolowaniu i redukowaniu ich występowania. Oto kilka kroków, które można podjąć, aby pozbyć się zaskórników:

 1. Regularne oczyszczanie skóry.

 2. Odpowiednia pielęgnacja cery.

 3. Stosowanie produktów przeciwtrądzikowych.

 4. Niewyciskanie zaskórników.

 5. Odpowiednia dieta - m.in. unikanie nadmiaru mleka oraz nabiału, soli oraz produktów wysokoprzetworzonych.

 6. Częste wymienianie ręczników do twarzy i poszewek na poduszkę.

 7. Unikanie kosmetyków komedogennych.

 8. Zabiegi kosmetyczne.

 9. Konsultacja z dermatologiem oraz kosmetologiem.

Pamiętaj, że pozbycie się zaskórników może wymagać czasu i cierpliwości. Ważne jest również zachowanie regularnej i odpowiedniej pielęgnacji skóry, aby utrzymać jej zdrowy stan oraz zapobiec powstawaniu nowych zaskórników.

Jak wygląda pielęgnacja cery z trądzikiem zaskórnikowym?

Jeżeli cierpisz na jakąkolwiek odmianę trądziku, to musisz sobie zdawać sprawę, że poza ewentualnymi lekami zapisanymi przez dermatologa, odpowiednia pielęgnacja cery jest kluczem do sukcesu.

Oczyszczanie skóry z zaskórników

Bardzo ważnym elementem jest codzienne dokładne oczyszczanie skóry. Myj cerę każdego dnia delikatnym żelem lub pianką myjącą, aby usunąć nadmiar sebum, brud i martwe komórki skóry.

Jeżeli stosujesz makijaż, warto użyć oczyszczania dwuetapowego, którego pierwszym krokiem jest staranne usunięcie makijażu za pomocą przykładowo płynu micelarnego czy olejku, a dopiero potem umycie twarzy produktem myjącym z wodą.

Kosmetyki na trądzik zaskórnikowy

Silnie zalecane jest także dodanie do swojej rutyny pielęgnacyjnej codziennego stosowania kremu z filtrem SPF 50, którego używanie jest niezbędne podczas używania innych produktów kosmetycznych mogących zadziałać pozytywnie na trądzik zaskórnikowy, takich jak serum z witaminą C, kwasy czy retinoidy.

Do pielęgnacji cery trądzikowej wybierz produkty zawierające składniki aktywne takie jak kwas salicylowy, kwas glikolowy, kwas migdałowy czy kwas azelainowy, które pomagają złuszczać martwe komórki skóry.

Jednak pamiętaj, że kwasy to silne substancje, które stosowane nieodpowiednio mogą bardziej zaszkodzić naszej cerze niż jej pomóc. Dlatego takie produkty najlepiej stosować po konsultacji z kosmetologiem lub dermatologiem.

Pamiętaj także o zachowaniu integralności bariery hydrolipidowej Twojej cery, stosując nie tylko kremy nawilżające, ale także i okluzyjne na noc. Wbrew temu, co niektórzy uważają, osoby z cerą tłustą także powinny nawilżać i natłuszczać swoją cerę, a stosowanie preparatów wysuszających nie jest zalecane.

Możesz także rozważyć udanie się do kosmetologa, który pomoże Ci dobrać odpowiednie kosmetyki do Twojego typu cery.

Również wizyta u kosmetyczki może okazać się pomocna, gdyż istnieje bardzo wiele zabiegów przeznaczonych dla cer tłustych i mieszanych borykających się z problemem zaskórników.

Na czym polega peeling kawitacyjny?

Jednym z takich zabiegów jest peeling kawitacyjny, który polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych do usunięcia martwych komórek skóry, nadmiaru sebum oraz innych zanieczyszczeń z powierzchni skóry.

Jeśli masz trudności w kontrolowaniu zaskórników lub masz trądzik o większym nasileniu, warto skonsultować się z dermatologiem. Specjalista może zalecić odpowiednie leczenie farmakologiczne takie jak retinoidy, antybiotyki lub leczenie laserowe.

Jak wygląda leczenie trądziku zaskórnikowego?

Leczenie trądziku jest procesem, który może obejmować różne metody terapeutyczne, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stopnia nasilenia schorzenia. Oto najczęściej stosowane przez dermatologów metody leczenia trądziku:

 • leki przeciwtrądzikowe - w leczeniu trądziku zaskórnikowego często stosuje się leki przeciwtrądzikowe, w tym retinoidy (takie jak izotretynoina). Działają one poprzez odblokowywanie porów, złuszczanie martwych komórek skóry i zmniejszanie tworzenia się zaskórników. Dodatkowo, leki zawierające kwas salicylowy również pomagają w eksfoliacji skóry i odblokowywaniu porów. Dobrze na cerę z zaskórnikami działają także preparaty zawierające nadtlenek benzoilu. Leki dostępne są na receptę (w tym na receptę online);

 • antybiotyki - gdy trądzik zaskórnikowy jest związany z infekcją bakteryjną lub występującymi stanami zapalnymi, lekarz może przepisać antybiotyki doustne lub miejscowe (maści lub kremy) w celu zwalczania bakterii i redukcji stanów zapalnych;

 • leczenie hormonalne - wśród kobiet cierpiących na trądzik, którego nasilenie związane jest z hormonami, stosuje się leczenie hormonalne. W takich przypadkach lekarz może zalecić doustne środki antykoncepcyjne lub inne leki regulujące poziom hormonów;

 • peelingi chemiczne - takie jak kwasy alfa-hydroksylowe (AHA) i beta-hydroksylowe (BHA) są skutecznymi metodami złuszczania martwych komórek skóry, odblokowywania porów i redukcji zaskórników. Zabiegi te zazwyczaj wykonywane są w gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym;

 • zabiegi laserowe - zabiegi laserowe czy IPL (Intense Pulsed Light) są zaawansowanymi procedurami, które mogą pomóc w zwężeniu porów, zmniejszeniu zaskórników i poprawie ogólnego stanu skóry. Jednak są to zazwyczaj bardziej kosztowne opcje leczenia.

Warto pamiętać, że skuteczne leczenie trądziku zaskórnikowego może wymagać cierpliwości i regularnej pielęgnacji, a najlepiej jest skonsultować się z dermatologiem, aby dobrać odpowiednie metody terapii dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Odpowiednie dbanie o cerę i stosowanie się do zaleceń specjalisty mogą pomóc w poprawie stanu skóry i zredukowaniu problemów z zaskórnikami.

Bibliografia

 • Serwis Cleveland Clinic (dostęp online) https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22038-blackheads
 • Serwis Healthline (dostęp online) https://www.healthline.com/health/blackheads
 • Inni czytali również