Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Kremy, żele i maści na trądzik - jakie są dostępne metody miejscowego leczenia trądziku?

Trądzik pospolity jest najczęściej występującą chorobą skóry, natomiast obecnie istnieje coraz więcej opcji terapeutycznych, dzięki którym osoby dotknięte tym problemem mają dostęp do różnorodnych metod leczenia. Wśród nich znajdziemy żele, kremy czy maści.

Preparaty przeznaczone do stosowania miejscowego stanowią podstawę postępowania w przypadku zmian skórnych i mogą być wystarczającą metodą leczenia nawet u ponad połowy pacjentów.

Kremy, żele i maści na trądzik - jakie są dostępne metody miejscowego leczenia trądziku?
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024

Jakie rodzaje trądziku wyróżniamy i jaki jest ich obraz kliniczny?

Rozpoznawanie trądziku oraz możliwych objawów jest kluczowe dla skutecznego leczenia tego schorzenia. Warto podkreślić, że zmiany skórne w przebiegu trądziku mogą obejmować całą skórę, jednak najczęściej występują na twarzy lub plecach, rzadziej w obrębie klatki piersiowej, kończyn oraz pośladków.

W zależności od przewagi poszczególnych wykwitów wyróżniamy następujące postacie trądziku:

  1. Trądzik zaskórnikowy - dominują małe, czarne zmiany nazywane wągrami, za jego główną przyczynę uważane są zaburzenia hormonalne.

  2. Trądzik grudkowo-krostkowy - występują małe, czerwone grudki lub zmiany z ropą na szczycie.

  3. Trądzik ropowiczy - pojawiają się ropne torbiele, którym towarzyszy stan zapalny, zaczerwienienie oraz bolesność.

  4. Trądzik bliznowcowy - następstwo zmian trądzikowych.

Istnieją również inne rodzaje, których klasyfikacja nie opiera się na charakterze zmian skórnych. Jednym z nich jest trądzik młodzieńczy występujący u nastolatków i związany z okresem dojrzewania.

Z kolei trądzik różowaty jest przewlekłą dolegliwością charakteryzującą się rumieniem twarzy oraz pajączkami naczyniowymi. Na co dzień stosowany jest także podział na trądzik łagodny, średnio nasilony i ciężki.

Niezależnie od rodzaju trądziku, istnieje wiele skutecznych metod leczenia, które mogą pomóc poprawić stan skóry i pewność siebie pacjenta, dlatego zawsze warto skonsultować się z dermatologiem w celu ustalenia indywidualnego planu terapeutycznego.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Jaka jest rola kremów, żeli i maści w leczeniu cery trądzikowej?

Trądzik to powszechna dolegliwość skóry wpływająca na pewność siebie i komfort życia. Jednym z głównych aspektów leczenia jest właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej i odpowiednio dobrane kosmetyki, takie jak kremy, żele i maści.

Miejscowe leki na trądzik zawierają substancje aktywne, które między innymi oczyszczają rozszerzone pory, czyli ujścia mieszków włosowych połączone bezpośrednio z gruczołami łojowymi, pozwalając na uniknięcie zaskórników.

Krem na trądzik

Krem zwalczający niedoskonałości może również wykazywać działanie przeciwzapalne i przynosić ulgę w przypadku zaczerwienionych oraz bolesnych zmian.

Maści na trądzik

Ponadto maści na trądzik często eliminują nadmiar sebum oraz regulują pracę gruczołów łojowych, chroniąc przed zablokowaniem przewodów odprowadzających.

Różnorodne preparaty o działaniu miejscowym stosowane w leczeniu trądziku mogą także przyspieszać procesy gojenia aktualnie istniejących niedoskonałości oraz poprawiać teksturę skóry trądzikowej, sprawiając, że blizny i nierówności stają się mniej widoczne.

Kiedy jest zalecane miejscowe leczenie trądziku?

Leczenie miejscowe jest często pierwszym krokiem w odpowiedniej pielęgnacji cery trądzikowej, gdy borykamy się z tą powszechną dolegliwością. Preparaty miejscowe są szczególnie zalecane w przypadku postaci łagodnych oraz umiarkowanych, w których nie są obecne rozległe czy bolesne zmiany.

Kremy lub maści na trądzik mogą być także stosowane w celu profilaktyki przeciwdziałającej jego nawrotom.

Produkty przeciwtrądzikowe dostępne w drogeriach lub aptekach łagodzą objawy oraz przyspieszają gojenie poprzez działanie złuszczające na skórę trądzikową, właściwości ściągające, zmniejszając wydzielanie sebum i produkcję łoju, redukując zaskórniki i pryszcze.

Co więcej, istotne jest również, aby dbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry, ponieważ jej nadmierne przesuszenie prowadzi do pobudzenia produkcji łoju, co stanowi jeden z etapów prowadzących do wystąpienia zmian trądzikowych.

Istnieje wiele różnych produktów przeznaczonych dla skóry trądzikowej dostępnych na rynku, dlatego ważne jest dostosowanie leczenia do indywidualnych potrzeb skóry. Dermatolog może pomóc w doborze odpowiednich substancji i dostosowaniu leczenia.

Jakie składniki aktywne stosowane są w leczeniu trądziku?

Wśród substancji stosowanych w miejscowym leczeniu zmian skórnych wyróżniamy retinoidy, antybiotyki, nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy, kwas glikolowy oraz kwas salicylowy. Innymi popularnymi składnikami aktywnymi są: kwas migdałowy, olejek z drzewa herbacianego, preparaty z witaminą C.

W aptekach można spotkać także suplement diety zawierający wyciąg z korzenia mniszka lekarskiego, liści zielonej herbaty lub fiołka trójbarwnego, a również tlenek cynku.

Warto podkreślić, że kluczową rolę w utrwalaniu zmian trądzikowych odgrywa działanie promieni słonecznych. Nadmierna ekspozycja na słońce może spowodować powstawanie przebarwień i bliznowacenie, dlatego istotne jest codzienne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, aby utrzymać zdrową skórę przez wiele lat.

Często powtarzany jest mit, że objawy trądziku można zmniejszyć poprzez opalanie, ponieważ chwilowo może dojść do wyciszenia zmian i poprawy. Niemniej jednak należy pamiętać, że promieniowanie słoneczne może nasilać trądzik i powodować utrwalenie przebarwień.

Co więcej, kolejnym ważnym filarem odpowiedniej pielęgnacji jest dokładne oczyszczanie, w czym pomogą między innymi dedykowane żele do mycia twarzy dla cery tłustej, mieszanej czy suchej.

Warto wspomnieć, że złuszczanie naskórka poprzez stosowanie peelingów mechanicznych nie jest zalecane u osób cierpiących z powodu trądziku.

Dodatkowo należy zadbać o nawilżenie cery trądzikowej niezależnie od jej stanu, wbrew opinii, że skóry tłustej nie należy dodatkowo nawilżać.

Odpowiednie składniki aktywne w produktach przeciwtrądzikowych mogą różnić się w zależności od potrzeb skóry i rodzaju trądziku. Dlatego zawsze warto skonsultować się z dermatologiem, który pomoże dobrać odpowiednie produkty i dostosować plan leczenia.

Jak stosować kwas salicylowy w pielęgnacji skóry trądzikowej?

Kwas salicylowy stale zyskuje na popularności jako substancja wykorzystywana w pielęgnacji cery trądzikowej. Dostępny jest w różnych formach, takich jak toniki, kremy, żele czy płyny. Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku ważne jest, aby zwrócić uwagę na stężenie kwasu - do użytku domowego zalecane są produkty z zawartością 1-2% tego składnika.

Działanie kwasu salicylowego na skórę obejmuje różnorodne mechanizmy: zwalcza bakterie, zmniejsza nasilenie stanu zapalnego, redukuje łojotok, głęboko oczyszcza pory i przeciwdziała zaskórnikom. W efekcie pozwala na ujednolicenie pigmentacji cery i poprawę jej struktury.

Należy być jednak świadomym, że kwas salicylowy może prowadzić do przesuszenia i podrażnienia skóry, dlatego niezmiernie ważne w pielęgnacji cery z niedoskonałościami jest odpowiednie nawilżenie i ochrona przed słońcem.

Odwodniona skóra wykazuje zwiększone wydzielanie sebum, co bezpośrednio przekłada się na powstawanie nowych zmian trądzikowych.

Jakie działanie ma kwas azelainowy?

Kwas azelainowy to składnik aktywny o wielu właściwościach, który jest coraz częściej wykorzystywany w produktach do pielęgnacji skóry - powszechnie dostępny jest żel lub krem przeciwtrądzikowy.

Mechanizm działania kwasu azelainowego jako kremu zwalczającego niedoskonałości obejmuje rozpuszczanie i złuszczanie zrogowaciałej warstwy naskórka, regulację wydzielania łoju, hamowanie rozwoju bakterii oraz przeciwdziałanie nadmiernej aktywności melanocytów odpowiedzialnych za pigmentację skóry.

Kwas azelainowy jest znany ze swoich właściwości zwalczania drobnoustrojów. Działa na bakterie Propionibacterium acnes, które często biorą udział w rozwoju trądziku. Redukcja obecności tych patogenów przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego skóry oraz ogranicza powstawanie pryszczy i zaskórników.

Co więcej, kwas azelainowy skutecznie rozjaśnia obszary nieprawidłowej oraz nadmiernej pigmentacji skóry. Pomaga w redukcji przebarwień potrądzikowych i plam, dzięki czemu skóra staje się bardziej ujednolicona i promienna.

Ponadto substancja ta odgrywa rolę w regulacji produkcji sebum, czyli naturalnego oleju skórnego. Nadmiar sebum może skutkować zablokowaniem ujść mieszków włosowych i prowadzić do powstawania nowych zmian trądzikowych, dlatego kontrolowanie wydzielania łoju jest kluczowe w pielęgnacji cery trądzikowej.

Kwas azelainowy to wszechstronny składnik aktywny, który może przynieść wiele korzyści dla skóry, zwłaszcza w przypadku cery trądzikowej, przebarwionej lub skłonnej do zaczerwienień.

Jakie inne preparaty stosowane miejscowo są wskazane w leczeniu trądziku?

W pielęgnacji skóry trądzikowej wykorzystuje się wiele innych substancji stosowanych miejscowo, oprócz kwasu azelainowego i salicylowego, które mogą być skuteczne w przeciwdziałaniu tej dolegliwości.

Retinoidy

Przede wszystkim w leczeniu trądziku zastosowanie znajdują pochodne witaminy A, czyli retinoidy, do których należą m.in. tretynoina, izotretynoina, adapalen, a także retinol oraz retinal. Produkty zawierające retinoidy są dostępne zarówno na receptę w aptekach, jak i w drogeriach w postaci kosmetyków.

Działanie retinoidów opiera się na regulacji procesów złuszczania naskórka oraz jego odbudowy, co przyczynia się do opróżniania ujść mieszków włosowych z mas rogowo-łojowych i dzięki temu zapobiega tworzeniu się mikrozaskórników. Każdy z nich dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne.

Warto wspomnieć, że retinoidy zwiększają tendencję skóry do podrażnień i nadwrażliwości na promienie słoneczne, dlatego w trakcie ich stosowania kluczowa jest pielęgnacja polegająca na codziennym stosowaniu filtra UV oraz właściwym nawilżaniu skóry. Co więcej, substancje te są przeciwwskazane u kobiet w ciąży.

Nadtlenek benzoilu

Innym składnikiem o udowodnionych właściwościach przeciwtrądzikowych jest nadtlenek benzoilu. Jest on wyjątkowo skuteczny w zwalczaniu bakterii P. acnes bez ryzyka wytworzenia oporności nawet na długotrwałe leczenie.

Nadtlenek benzoilu jest dostępny w postaci kremów, żeli oraz roztworów. Ze względu na swoje działanie może powodować odbarwienie odzieży czy pościeli.

W terapii trądziku wykorzystywane są także antybiotyki miejscowe, jednak takie postępowanie niesie za sobą ryzyko wytworzenia lekooporności flory bakteryjnej skóry. W związku z tym antybiotyki nie powinny być stosowane w monoterapii, ale w skojarzeniu z innymi substancjami np. nadtlenkiem benzoilu lub octanem cynku. Antybiotyki są dostępne na receptę online.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów miejscowych przeznaczonych dla skóry trądzikowej, które zawierają w swoim składzie różnorodne substancje. Należy podkreślić, że w pielęgnacji cery skłonnej do niedoskonałości kluczową rolę odgrywa dopasowanie jej do aktualnych potrzeb skóry, dlatego warto skonsultować się z dermatologiem w celu dobrania odpowiedniego postępowania terapeutycznego.

W jaki sposób unikać skutków ubocznych podczas leczenia trądziku?

Aby uniknąć działań niepożądanych podczas leczenia miejscowego trądziku, warto przestrzegać kilku istotnych zasad. Odpowiednio dobrana pielęgnacja może nie tylko wspomagać właściwości terapeutyczne substancji aktywnych, ale również zapobiegać powstawaniu nowych zmian trądzikowych.

Kluczowa jest świadomość, że skóra trądzikowa, tak jak jej każdy inny rodzaj, wymaga właściwego nawilżenia, aby nie tylko uniknąć podrażnienia spowodowanego przez preparaty lecznicze, ale również zbilansować wydzielanie sebum oraz zapobiec powstawaniu nowych zmian.

Ponadto produkty przeciwtrądzikowe mogą zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne, dlatego istotne jest codzienne stosowanie kremu z filtrem UV przez cały rok, niezależnie od pogody.

Preparaty pielęgnacyjne powinny być dobrane do potrzeb skóry i jej właściwości. Przed pierwszym użyciem produktu warto wypróbować go na małym obszarze skóry, aby sprawdzić, czy nie wywołuje on podrażnień lub uczuleń.

Leczenie trądziku wymaga czasu. Nie oczekuj natychmiastowych rezultatów i nie eksperymentuj z wieloma produktami naraz, ponieważ może to prowadzić do pogorszenia stanu skóry.

Bądź świadomy zmian w kondycji cery i reakcji na stosowane preparaty. Jeśli pojawią się skutki uboczne, takie jak silne podrażnienia, zaczerwienienia czy świąd, natychmiast skonsultuj się z dermatologiem.

Kiedy warto skonsultować się z dermatologiem?

Wizyta u specjalisty może przynieść wiele korzyści jeszcze przed rozpoczęciem leczenia trądziku. Jeśli masz pytania dotyczące dobrania odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz wyboru produktów, konsultacja z dermatologiem może dostarczyć cennych informacji i spersonalizowanych rozwiązań.

Przede wszystkim należy zgłosić się do lekarza, kiedy w trakcie leczenia przeciwtrądzikowego wystąpiły skutki uboczne, takie jak silne podrażnienia, zaczerwienienie, świąd lub pieczenie.

Dodatkowo, jeśli jesteś w ciąży, planujesz ciążę lub karmisz piersią, istnieją pewne składniki aktywne, które mogą być przeciwwskazane. Dermatolog może pomóc w doborze bezpiecznych produktów i strategii pielęgnacyjnej.

Konsultacja z dermatologiem jest ważna, aby zapewnić odpowiednie leczenie trądziku, dostosowane do indywidualnych potrzeb i stanu skóry. Współpraca z profesjonalistą może pomóc w osiągnięciu zdrowszej i bardziej promiennej cery.

Bibliografia

  • "Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego" https://www.termedia.pl/Tradzik-zwyczajny-patogeneza-i-leczenie-Konsensus-Polskiego-Towarzystwa-Dermatologicznego,56,20040,1,0.html
  • Serwis NHS (dostęp online) https://www.nhs.uk/conditions/acne/treatment/
  • American Academy of Dermatology (dostęp online) https://www.aad.org/public/diseases/acne/diy/types-breakouts
  • Inni czytali również