Trądzik neuropatyczny - jak wygląda, czemu powstaje i jakie są metody leczenia?

Opublikowano 10.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Trądzik neuropatyczny - jak wygląda, czemu powstaje i jakie są metody leczenia?

Trądzik neuropatyczny to rzadkie schorzenie z pogranicza dermatologii i psychiatrii (psychodermatologii). Powstaniu zmian skórnych towarzyszą zaburzenia emocjonalne lub inne problemy psychiatryczne. Najczęściej dotyka on nastolatki i młode kobiety. 

Spis treści

Czym jest trądzik neuropatyczny?

Trądzik neuropatyczny (inaczej trądzik przeczosowy lub trądzik z rozdrapania) to rzadka choroba skóry o dwojakim podłożu. Powstaje zwykle wskutek zaostrzenia istniejących już zmian skórnych, poprzez kompulsywne wyciskanie pryszczy/krost/zaskórników.

Drapanie zmian skórnych - przyczyny

Osoby borykające się z tym problemem zwykle nie zdają sobie sprawy z negatywnego wpływu swoich działań na stan skóry. Mają one mylne przekonanie, że w ten sposób szybciej pozbędą się zmian trądzikowych i poprawią stan dermatologiczny. Usunięcie zmiany przynosi chwilową ulgę, jednak później pojawiają się kolejne i problem narasta.

Powstaniu tego rodzaj trądziku towarzyszą schorzenia o podłożu psychicznym, takie jak: depresja, stany lękowe, niska samoocena, zaburzenia lękowe i OCD. Chorzy znajdują wówczas ujście swoich problemów emocjonalnych w kompulsywnych zachowaniach jak ciągłe kontrolowanie stanu skóry i pozbywanie się najdrobniejszych zmian.

Rozdrapywanie zmian skórnych prowadzi do wtórnych infekcji bakteryjnych, stanu zapalnego skóry i powstawania nowych niedoskonałości. Powoduje to powstanie trudnego do opanowania "błędnego koła".

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Kogo dotyka trądzik neuropatyczny?

Trądzik neuropatyczny może dotknąć osoby w każdym wieku, jednak najczęściej dotyczy dziewcząt oraz młodych kobiet z niską samooceną i brakiem akceptacji własnego ciała. Zwykle dążą one do perfekcyjnego wyglądu skóry, aż ich zachowania przyjmują charakter trudnej do opanowania kompulsji.

Zachowania te często mają początek w okresie dojrzewania. Pojawiają się wówczas pierwotne zmiany trądzikowe, do których należą: wykwity niezapalne (zaskórniki zamknięte i otwarte) oraz zapalne (grudki, krostki).

Poprzez rozdrapywanie pryszczy chcą one zwykle pozbyć się zmian, które stanowią źródło kompleksów i uzyskać promienny wygląd skóry.

Jak wygląda trądzik neuropatyczny? Objawy trądziku z rozdrapania

Trądzik neuropatyczny zwykle występuje na skórze twarzy. Może jednak pojawiać się na całym ciele, często w okolicy ramion, na klatce piersiowej, szyi oraz plecach. Zauważalne są zmiany skórne w postaci krost, grudek, zaskórników.

Widoczne są zmiany zapalne, takie jak obrzęk i zaczerwienienie, szczególnie wokół rozdrapanych miejsc. Mogą również występować blizny potrądzikowe, przebarwienia, a także oznaki świeżych prób usuwania zmian skórnych takie jak zadrapania i strupy.

Osoby zmagające się z tym schorzeniem często wykazują również objawy psychiatryczne. Mogą to być oznaki depresji, zaburzenia lękowe, skłonność do zachowań autodestrukcyjnych i kompulsywnych czy inne problemy emocjonalne.

Jakie są przyczyny trądziku neuropatycznego?

Trądzik neuropatyczny powstaje na podłożu zmian skórnych powstałych w związku z innym rodzajem trądziku. Zwykle są to trądzik młodzieńczy, trądzik hormonalny i trądzik pospolity. Na ich powstanie mają wpływ zaburzenia hormonalne, kolonizacja przez niektóre rodzaje bakterii, nieprawidłowe złuszczanie się naskóka, dieta, stres.

W późniejszym etapie zaburzenia mające podłoże psychiczne i emocjonalne doprowadzają do ciężkich w kontrolowaniu zachowań, objawiających się kompulsywnym wyciskaniem i rozdrpaywaniem pryszczy, grudek czy zaskórników. Przynosi to chorym chwilowe uczucie ulgi, co wzmacnia kompulsywne zachowania, potęgując problemy skórne.

Czy można zapobiegać powstawaniu trądziku neuropatycznego?

Zapobieganie trądzikowi związanemu z rozdrapywaniem wymaga samokontroli i konsekwencji.

Ze strony dermatologicznej bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniego leczenia, zleconego przez specjalistę dermatologii. Konieczne jest również przestrzeganie planu pielęgnacyjnego, skoncentrowanego na produktach i metodach, które pomogą kontrolować trądzik i minimalizować jego nasilenie.

Jeśli pacjent ma trudności z kontrolowaniem nawyku rozdrapywania pryszczy, warto zgłosić się do lekarza psychiatry oraz psychoterapeuty w celu uzyskania odpowiedniego wsparcia.

Stres może wpływać negatywnie na nasilenie trądziku. Praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak joga, medytacja czy regularna aktywność fizyczna, może pomóc w zminimalizowaniu stresu i poprawieniu stanu skóry.

Jak leczyć trądzik neuropatyczny?

Leczenie trądziku neuropatycznego ma charakter interdyscyplinarny, ponieważ wymaga zaangażowania lekarza dermatologa, a także specjalisty zdrowia psychicznego, tzn. lekarza psychiatry lub psychologa.

Leczenie dermatologiczne

Dermatolog skupia się na problemach skórnych pacjenta, wprowadzając odpowiednią terapię przeciwtrądzikową. Stosuje się leki o działaniu antybakteryjnym, wysuszającym, ściągającym i redukującym blizny zanikowe oraz przebarwienia. Należą do nich:

 • nadtlenek benzoilu - działa komedolitycznie (zapobiega powstawaniu zaskórników), przeciwzapalnie, bakteriobójczo;

 • antybiotykoterapia - antybiotyki miejscowe (takie jak klindamycyna i erytromycyna, często w połączeniu z nadtlenkiem benzoilu), rzadziej antybiotyki ogólnoustrojowe;

 • retinoidy - pochodne witaminy A (w postaci miejscowej lub ogólnoustrojowej), działają przeciwzapalnie i komedolitycznie;

 • kwas azelainowy - lek o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i łagodnie komedolitycznym;

 • adapalen - działa przeciwzapalnie i komedolitycznie;

 • antykoncepcja hormonalna - w celu zmniejszenia poziomu testosteronu przy trądziku hormonalnym, dostępne są na receptę online;

Mogą zostać również zastosowane specjalistyczne metody, takie jak peelingi chemiczne, czyli zabiegi podczas których skóra jest poddawana intensywnemu działaniu złuszczającemu. Wykorzystuje się w tym celu kwasy - salicylowy, migdałowy, ferulowy, pirogronowy.

Mają one zdolność wnikania w skórę na określoną głębokość, złuszczając martwy naskórek i zapewniając skórze odpowiednie oczyszczenie.

Leczenie psychiatryczne

Leczenie dermatologiczne powinno być uzupełnione terapią psychologiczną, podczas której pacjent uczy się radzić sobie z emocjami i stresem. Dzięki psychoterapii chory jest w stanie zidentyfikować źródło stresu i nauczyć się skutecznych metod radzenia sobie z nim, a także pozbyć się kompulsywnej potrzeby pozbywania się każdej zmiany skórnej.

Lekarz psychiatra może zdecydować o konieczności leczenia farmakologicznego z zastosowaniem leków o działaniu przeciwdepresyjnym czy przeciwlękowym. Obejmują one najczęściej leki z grupy selektywnych inhibitorów receptora serotoninowego, tzn. SSRI. Poprawia to nie tylko wygląd skóry, lecz także samopoczucie osoby chorej.

W niektórych przypadkach pomocna jest także zmiana diety. Powinna ona zawierać:

 • produkty pełnoziarniste;

 • "zdrowe tłuszcze", czyli nienasycone kwasy tłuszczowe;

 • białko;

 • witaminy (A, B, C, E);

 • cynk;

 • żelazo;

 • siarka;

 • miedź;

 • selen.

Dieta osób zmagających się z problemem skóry trądzikowej powinna być różnorodna, a posiłki dostarczać wszystkich wymienionych powyżej substancji. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie. Dzienne spożycie wody powinno wynosić minimum 2 litry.

Warto wyeliminować ze swojego jadłospisu:

 • cukier;

 • przetworzoną żywność (posiłki typu fast food, gotowe dania do odgrzania, przetworzone mięso);

 • używki jak alkohol i papierosy;

 • dania typu fast food.

Leczenie trądziku przeczosowego jest często stosunkowo późno wdrażane, ponieważ chorzy nie zawsze zdają sobie sprawę, że oprócz choroby skóry zmagają się również z zaburzeniami natury emocjonalnej.

W jaki sposób pielęgnować skórę przy trądziku przeczosowym?

Leczeniu trądziku neuropatycznego musi towarzyszyć odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej, przeprowadzana rano i wieczorem. Pielęgnacja powinna opierać się na dedykowanych cerze trądzikowej kosmetykach.

Powinny one zawierać składniki:

 • nawilżające, które zatrzymują wodę w głębokich warstwach skóry, takie jak np. gliceryna;

 • zapobiegające pojawianiu się nowych zmian, np. cynk;

 • łagodzące podrażnienia skóry, np. pantenol;

 • odbudowujące naturalny płaszcz lipidowy skóry, np. oleje roślinne;

 • przyspieszające regenerację naskórka, np. witamina E;

 • filtr przeciwsłoneczny (SPF).

Bibliografia

Portal Medycyna Praktyczne, [online] [dostęp: 05.11.2023], dostępne w internecie:

https://www.mp.pl/dermatologia/wytyczne/258188,tradzik-pospolity-rozpoznanie-i-leczenie

Praca poglądowa "Psychodermatologia: psychologiczne i psychiatryczne aspekty w dermatologii", Hanna KORABEL, Dominka DUDEK, Andrzej JAWOREK, Anna WOJAS-PELC [online] [dostęp 15.11.2023] dostępne w internecie:

https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/273834/dudek_jaworek_wojas-pelc_et-al_psychodermatologia_2008.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Inni czytali również

Duac - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Duac - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat Duac, stosowany w leczeniu trądziku pospolitego o nasileniu lekkim do umiarkowanego, jest popularnym żelem zawierającym dwa aktywne składniki o działaniu przeciwtrądzikowym: nadtlenek benzoilu i antybiotyk klindamycynę.Zaleca się aplikowanie produktu raz dziennie wieczorem na obszar twarzy dotknięty zmianami zapalnymi. Możliwym działaniem niepożądanym jest podrażnienie skóry, dlatego istotne jest stosowanie się do zaleceń dotyczących używania preparatu oraz odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej.

Charakterystyka produktów leczniczych
13.02.2024
Trądzik androgenny  przyczyny objawy oraz leczenie
Trądzik androgenny - przyczyny, objawy oraz leczenie

Trądzik to powszechna i bardzo uciążliwa choroba skóry, która może dotknąć ludzi w różnym wieku. To problem, który wpływa nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale także znacząco oddziałuje na samopoczucie i pewność siebie osób nim dotkniętych.Istnieje wiele różnych odmian trądziku, które różnią się pomiędzy sobą patogenezą, objawami oraz leczeniem - w tym artykule przyjrzymy się bliżej trądzikowi androgennemu, który jest jednym z rodzajów trądziku hormonalnego, czyli spowodowanego zmianami poziomu hormonów w organizmie.

Artykuł
12.02.2024
Trądzik piorunujący - jak wygląda, czemu powstaje i jak go leczyć?
Trądzik piorunujący - jak wygląda, czemu powstaje i jak go leczyć?

Trądzik piorunujący to najcięższa odmiana trądziku pospolitego, w której poza występowaniem charakterystycznych zmian skórnych obecne są również objawy ogólne. Jest chorobą o gwałtownym przebiegu, występującą bardzo rzadko i niemal wyłącznie u nastoletnich chłopców. Jakie są przyczyny tego schorzenia? Jakie metody stosuje się w leczeniu trądziku piorunującego?

Artykuł
12.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!