Trądzik neuropatyczny - jak wygląda, czemu powstaje i jakie są metody leczenia?
Trądzik neuropatyczny to rzadkie schorzenie z pogranicza dermatologii i psychiatrii (psychodermatologii). Powstaniu zmian skórnych towarzyszą zaburzenia emocjonalne lub inne problemy psychiatryczne. Najczęściej dotyka on nastolatki i młode kobiety.
Czym jest trądzik neuropatyczny?
Trądzik neuropatyczny (inaczej trądzik przeczosowy lub trądzik z rozdrapania) to rzadka choroba skóry o dwojakim podłożu. Powstaje zwykle wskutek zaostrzenia istniejących już zmian skórnych, poprzez kompulsywne wyciskanie pryszczy/krost/zaskórników.
Drapanie zmian skórnych - przyczyny
Osoby borykające się z tym problemem zwykle nie zdają sobie sprawy z negatywnego wpływu swoich działań na stan skóry. Mają one mylne przekonanie, że w ten sposób szybciej pozbędą się zmian trądzikowych i poprawią stan dermatologiczny. Usunięcie zmiany przynosi chwilową ulgę, jednak później pojawiają się kolejne i problem narasta.
Powstaniu tego rodzaj trądziku towarzyszą schorzenia o podłożu psychicznym, takie jak: depresja, stany lękowe, niska samoocena, zaburzenia lękowe i OCD. Chorzy znajdują wówczas ujście swoich problemów emocjonalnych w kompulsywnych zachowaniach jak ciągłe kontrolowanie stanu skóry i pozbywanie się najdrobniejszych zmian.
Rozdrapywanie zmian skórnych prowadzi do wtórnych infekcji bakteryjnych, stanu zapalnego skóry i powstawania nowych niedoskonałości. Powoduje to powstanie trudnego do opanowania "błędnego koła".
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Kogo dotyka trądzik neuropatyczny?
Trądzik neuropatyczny może dotknąć osoby w każdym wieku, jednak najczęściej dotyczy dziewcząt oraz młodych kobiet z niską samooceną i brakiem akceptacji własnego ciała. Zwykle dążą one do perfekcyjnego wyglądu skóry, aż ich zachowania przyjmują charakter trudnej do opanowania kompulsji.
Zachowania te często mają początek w okresie dojrzewania. Pojawiają się wówczas pierwotne zmiany trądzikowe, do których należą: wykwity niezapalne (zaskórniki zamknięte i otwarte) oraz zapalne (grudki, krostki).
Poprzez rozdrapywanie pryszczy chcą one zwykle pozbyć się zmian, które stanowią źródło kompleksów i uzyskać promienny wygląd skóry.
Jak wygląda trądzik neuropatyczny? Objawy trądziku z rozdrapania
Trądzik neuropatyczny zwykle występuje na skórze twarzy. Może jednak pojawiać się na całym ciele, często w okolicy ramion, na klatce piersiowej, szyi oraz plecach. Zauważalne są zmiany skórne w postaci krost, grudek, zaskórników.
Widoczne są zmiany zapalne, takie jak obrzęk i zaczerwienienie, szczególnie wokół rozdrapanych miejsc. Mogą również występować blizny potrądzikowe, przebarwienia, a także oznaki świeżych prób usuwania zmian skórnych takie jak zadrapania i strupy.
Osoby zmagające się z tym schorzeniem często wykazują również objawy psychiatryczne. Mogą to być oznaki depresji, zaburzenia lękowe, skłonność do zachowań autodestrukcyjnych i kompulsywnych czy inne problemy emocjonalne.
Jakie są przyczyny trądziku neuropatycznego?
Trądzik neuropatyczny powstaje na podłożu zmian skórnych powstałych w związku z innym rodzajem trądziku. Zwykle są to trądzik młodzieńczy, trądzik hormonalny i trądzik pospolity. Na ich powstanie mają wpływ zaburzenia hormonalne, kolonizacja przez niektóre rodzaje bakterii, nieprawidłowe złuszczanie się naskóka, dieta, stres.
W późniejszym etapie zaburzenia mające podłoże psychiczne i emocjonalne doprowadzają do ciężkich w kontrolowaniu zachowań, objawiających się kompulsywnym wyciskaniem i rozdrpaywaniem pryszczy, grudek czy zaskórników. Przynosi to chorym chwilowe uczucie ulgi, co wzmacnia kompulsywne zachowania, potęgując problemy skórne.
Czy można zapobiegać powstawaniu trądziku neuropatycznego?
Zapobieganie trądzikowi związanemu z rozdrapywaniem wymaga samokontroli i konsekwencji.
Ze strony dermatologicznej bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniego leczenia, zleconego przez specjalistę dermatologii. Konieczne jest również przestrzeganie planu pielęgnacyjnego, skoncentrowanego na produktach i metodach, które pomogą kontrolować trądzik i minimalizować jego nasilenie.
Jeśli pacjent ma trudności z kontrolowaniem nawyku rozdrapywania pryszczy, warto zgłosić się do lekarza psychiatry oraz psychoterapeuty w celu uzyskania odpowiedniego wsparcia.
Stres może wpływać negatywnie na nasilenie trądziku. Praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak joga, medytacja czy regularna aktywność fizyczna, może pomóc w zminimalizowaniu stresu i poprawieniu stanu skóry.
Jak leczyć trądzik neuropatyczny?
Leczenie trądziku neuropatycznego ma charakter interdyscyplinarny, ponieważ wymaga zaangażowania lekarza dermatologa, a także specjalisty zdrowia psychicznego, tzn. lekarza psychiatry lub psychologa.
Leczenie dermatologiczne
Dermatolog skupia się na problemach skórnych pacjenta, wprowadzając odpowiednią terapię przeciwtrądzikową. Stosuje się leki o działaniu antybakteryjnym, wysuszającym, ściągającym i redukującym blizny zanikowe oraz przebarwienia. Należą do nich:
nadtlenek benzoilu - działa komedolitycznie (zapobiega powstawaniu zaskórników), przeciwzapalnie, bakteriobójczo;
antybiotykoterapia - antybiotyki miejscowe (takie jak klindamycyna i erytromycyna, często w połączeniu z nadtlenkiem benzoilu), rzadziej antybiotyki ogólnoustrojowe;
retinoidy - pochodne witaminy A (w postaci miejscowej lub ogólnoustrojowej), działają przeciwzapalnie i komedolitycznie;
kwas azelainowy - lek o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i łagodnie komedolitycznym;
adapalen - działa przeciwzapalnie i komedolitycznie;
antykoncepcja hormonalna - w celu zmniejszenia poziomu testosteronu przy trądziku hormonalnym, dostępne są na receptę online;
Mogą zostać również zastosowane specjalistyczne metody, takie jak peelingi chemiczne, czyli zabiegi podczas których skóra jest poddawana intensywnemu działaniu złuszczającemu. Wykorzystuje się w tym celu kwasy - salicylowy, migdałowy, ferulowy, pirogronowy.
Mają one zdolność wnikania w skórę na określoną głębokość, złuszczając martwy naskórek i zapewniając skórze odpowiednie oczyszczenie.
Leczenie psychiatryczne
Leczenie dermatologiczne powinno być uzupełnione terapią psychologiczną, podczas której pacjent uczy się radzić sobie z emocjami i stresem. Dzięki psychoterapii chory jest w stanie zidentyfikować źródło stresu i nauczyć się skutecznych metod radzenia sobie z nim, a także pozbyć się kompulsywnej potrzeby pozbywania się każdej zmiany skórnej.
Lekarz psychiatra może zdecydować o konieczności leczenia farmakologicznego z zastosowaniem leków o działaniu przeciwdepresyjnym czy przeciwlękowym. Obejmują one najczęściej leki z grupy selektywnych inhibitorów receptora serotoninowego, tzn. SSRI. Poprawia to nie tylko wygląd skóry, lecz także samopoczucie osoby chorej.
W niektórych przypadkach pomocna jest także zmiana diety. Powinna ona zawierać:
produkty pełnoziarniste;
"zdrowe tłuszcze", czyli nienasycone kwasy tłuszczowe;
białko;
witaminy (A, B, C, E);
cynk;
żelazo;
siarka;
miedź;
selen.
Dieta osób zmagających się z problemem skóry trądzikowej powinna być różnorodna, a posiłki dostarczać wszystkich wymienionych powyżej substancji. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie. Dzienne spożycie wody powinno wynosić minimum 2 litry.
Warto wyeliminować ze swojego jadłospisu:
cukier;
przetworzoną żywność (posiłki typu fast food, gotowe dania do odgrzania, przetworzone mięso);
używki jak alkohol i papierosy;
dania typu fast food.
Leczenie trądziku przeczosowego jest często stosunkowo późno wdrażane, ponieważ chorzy nie zawsze zdają sobie sprawę, że oprócz choroby skóry zmagają się również z zaburzeniami natury emocjonalnej.
W jaki sposób pielęgnować skórę przy trądziku przeczosowym?
Leczeniu trądziku neuropatycznego musi towarzyszyć odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej, przeprowadzana rano i wieczorem. Pielęgnacja powinna opierać się na dedykowanych cerze trądzikowej kosmetykach.
Powinny one zawierać składniki:
nawilżające, które zatrzymują wodę w głębokich warstwach skóry, takie jak np. gliceryna;
zapobiegające pojawianiu się nowych zmian, np. cynk;
łagodzące podrażnienia skóry, np. pantenol;
odbudowujące naturalny płaszcz lipidowy skóry, np. oleje roślinne;
przyspieszające regenerację naskórka, np. witamina E;
filtr przeciwsłoneczny (SPF).
Bibliografia
Inni czytali również
- Spis treści
- Czym jest trądzik neuropatyczny?
- Kogo dotyka trądzik neuropatyczny?
- Jak wygląda trądzik neuropatyczny? Objawy trądziku z rozdrapania
- Jakie są przyczyny trądziku neuropatycznego?
- Czy można zapobiegać powstawaniu trądziku neuropatycznego?
- Jak leczyć trądzik neuropatyczny?
- W jaki sposób pielęgnować skórę przy trądziku przeczosowym?
- Bibliografia